بلیط هواپیما

آشنایی با مفهوم مارکت پلیس یا بازارگاه مجازی و ساز و کار آن

بلیط هواپیما

بسیاری از ما از سایت‌هایی خرید اینترنتی می‌کنیم که بازار مجازی هستند. دیوار، سفرمارکت، اسنپ فود، شیپور، دیجی کالا و سفرمارکت از مشهورترین بازارگاه‌های مجازی یا به اصطلاح تخصصی Marketplace هستند که همه احتمالا گذرمان به سایت آنها خورده است یا کاربر آنها بوده‌ایم. اما بازارهای مجازی چگونه کار کرده و چه ارزش افزوده‌ای در صنعت تجارت الکترونیک ایجاد می‌کنند؟ با این پادکست همراه ما باشید تا با بخش مهم و نوظهوری از صنعت دیجیتال مارکتینگ یعنی مارکت‌پلیس‌ها بیشتر آشنا شویم.

از بازارهای سنتی تا بازارگاه‌های مجازی

شکل سنتی بازارها از چند هزار سال قبل و با شکل‌گیری اولین شهرها پدید آمدند. در بازارهای سنتی که هنوز هم ما آنها را در قالب مراکز خرید یا راسته‌های مختلف بازارهای تاریخی می‌بینیم، خریداران و فروشندگان در بخشی از شهر جمع می‌شوند و به مبادله کالا می‌پردازند. به تدریج و با گسترش کمی و کیفی شبکه اینترنت و تجارت الکترونیکی (ای کامرس)، بازارگاه‌های مجازی هم در دنیای اینترنت پیدا شدند. در بازارگاه مجازی، به مانند بازارهای سنتی، خریدار و فروشنده به طور مستقیم و بدون واسطه با هم تعامل مالی دارند. موفق‌ترین مثال خارجی برای بازارگاه مجازی، ebay است. در یک بازارگاه مجازی عرضه‌کننده کالا و تقاضاکننده کالا در فضای الکترونیکی بازارگاه مجازی (اپلیکیشن، وب‌سایت) با هم به طور مستقیم مبادله را انجام داده و هیچ تراکنش مالی با پلتفرم بازارگاه مجازی ندارند.

به عنوان یک مثال دیگر، یک پاساژ یا مرکز خرید را در نظر بگیرید. تعدادی مغازه در این پاساژ وجود دارد. فروشندگان و برندهای پوشاک به این پاساژ می‌آیند و به عرضه کالاهایشان می‌پردازند. مردم هم در این پاساژ قدم می‌زنند، کالاها را از پشت ویترین می‌بینند، قیمت مغازه‌ها را با هم مقایسه می‌کنند و از هر مغازه‌ای که خواستند خرید می‌کنند. خود پاساژ، همان مارکت پلیس یا بازار است که وقتی در فضای اینترنت ایجاد شود، خریداران، کاربران ورودی به سایت هستند و فروشندگان، همان برندهایی‌اند که در این بازار حضور پیدا کرده‌اند.

فرض کنید شما قصد سفر به جزیره کیش را دارید و برای یک سفر هوایی به کیش، به دنبال خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت هستید. شما به عنوان یک کاربر، وارد فضای یک مارکت پلیس سفر، مانند سفرمارکت می‌شوید. پس از جستجوی بلیط هواپیما کیش در سفرمارکت، متوجه می‌شوید که ده‌ها آژانس مسافرتی گوناگون، یک بلیط مشخص کیش را که متعلق به یک ایرلاین مشخص است که در ساعت مشخصی هم انجام می‌شود، با قیمت‌های مختلفی عرضه می‌کنند. حال شما به عنوان یک مسافر می‌توانید با مقایسه همه قیمت‌ها، بلیط هواپیما مورد نظرتان را از یکی از این آژانس‌های فروشنده تهیه کنید.

پس در یک تعریف کامل می‌توان گفت، مارکت پلیس یک بازارچه‌ی اینترنتی است که افراد مختلف می‌توانند محصولات و کالاهای خود را در آن به نمایش بگذارند تا متقاضیان بتوانند آن‌ها را بسنجند و خرید خود را انجام دهند.

لازم است بدانید که این فروشگاه‌ها باید یک وب‌سایت بسیار قوی داشته باشند تا بتوانند امنیت خود سایت و خریدوفروش کالا برای هر دو طرف را فراهم کنند، به همین دلیل شما در همه این برنامه‌ها یک پنل کاربری حرفه‌ای مشاهده می‌کنید که همه‌ی اطلاعات شما و همچنین هر کاری که در آن سایت (خریدوفروش، میزان برداشت، تراکنش‌های مالی و نظر کاربران) انجام می‌شود را می‌توانید ببینید و بر همه‌ی آن‌ها نظارت داشته باشید.

بازارهای مجازی چه طور پول درمی‌آورند؟!

احتمالا برایتان این پرسش پیش آمده است که اگر یک کاربر، خریدش را از مسیر مارکت‌پلیس، به طور مستقیم از عرضه‌کننده اصلی انجام می‌دهد، پس بازارهای مجازی چه طور پول درمی‌آورند یا به اصطلاح مدل درآمدی آنها چیست؟

بازارهای مجازی از چند مسیر کسب درآمد می‌کنند. نخست حق عضویت یا حضور در مارکت‌پلیس. مانند همان پاساژ سنتی که مغازه‌هایش را اجاره می‌داد، بازارهای مجازی هم بابت حضور عرضه‌کنندگان در آن، حق عضویت دریافت می‌کنند.

مسیر درآمدی دیگر بازارهای مجازی، تبلیغات است. مارکت‌پلیس‌ها فضاهای بسیار محبوب و پرطرفداری هستند و کاربران زیادی به آنها سر می‌زنند. به همین دلیل مارکت‌پلیس‌ها، فضاهای وب‌سایت خود را به تبلیغات برندها و فروشگاه‌های داخل یا حتی بیرون خود اختصاص می‌دهند.

از دیگر مسیرهای درآمدی بازارگاه‌ها می‌توان به کسب درآمد از ترافیک اینترنتی و دریافت کمیسیون از محل فروش، اشاره کرد.

رشد مارکت‌پلیس‌ها چه سودی برای کاربران و جامعه مصرف‌کنندگان دارد؟

بیایید به مثال پاساژ برگردیم. فرض کنید به جای استفاده از این پاساژ یا یک راسته از بازار، شما مجبور بودید برای پیدا کردن کالای مورد نظرتان و مقایسه قیمت‌ها، بین مغازه‌هایی در سرتاسر شهر حرکت کنید و به تک تک آنها سربزنید. آیا کار دشواری نبود؟ بازارهای مجازی همین مشکل را در مقیاس اینترنت برطرف می‌کنند. یعنی به جای آنکه شما مجبور باشید به ده‌ها سایت مختلف سر بزنید و قیمت یک موبایل، بلیط قطار یا کفش ورزشی را بررسی کنید، در یک جا و در یک پلتفرم می‌توانید قیمت همه عرضه‌کننده‌های کالای مورد نظرتان را در یکجا بینید و انتخاب کنید.

مزیت دیگر بازارهای مجازی در بازارها، ایجاد رقابت پویا و سالم بین بنگاه‌های اقتصادی است. یکی از ویژگی‌های بازارها که در الفبای ادبیات اقتصادی به آن اشاره می‌شود، ایجاد رقابت و جلوگیری از انحصار در بازار است. مارکت پلیس‌ها به دلیل آنکه محصولات عرضه‌کنندگان مختلف را در یک پلتفرم و یکجا برای کاربران نمایش می‌دهند، موجب رقابت میان عرضه‌کنندگان می‌شوند. در نتیجه هر کدام از فروشندگان برای آنکه سهم بیشتری از بازار به دست بیاورند، با افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های خود، تلاش می‌کنند تا قیمت کمتری را به کاربران ارائه دهند.

سومین مزیت بازارهای مجازی این است که از عرضه‌کنندگان کوچک ولی بهره‌ور در مقابل بنگاه‌های بزرگ و قدرتمند پشتیبانی می‌کنند و به آنها کمک می‌کنند در بازار باقی بمانند. بنگاه‌های کوچک اقتصادی امکان تبلیغات بزرگ و پرهزینه را ندارند. اما در مقابل می‌توانند چابک، کم هزینه و بهره‌ور باشند. در نتیجه می‌توانند قیمت‌های کمتری در مقایسه با شرکت های بزرگ و پرهزینه داشته باشند. مارکت پلیس‌ها چون امکان مقایسه قیمت‌ها را به صورت یکپارچه برای مخاطبان فراهم می‌کنند، کمک می‌کنند تا مزیت های رقابتی این بنگاه‌های کوچک به خوبی خود را نشان دهد.

انواع مارکت پلیس‌ها

مدل عمودی: بازارهایی که مدل عمودی شیوه‌ی کار آن‌ها است، کالاهایشان را در یک گروه یا دسته تقسیم‌بندی می‌کنند؛ یعنی زمانی که شما صفحه‌ی سایت موردنظر خود را باز می‌کنید، اطلاعتی راجع به یک دسته از محصول، مثلا لوازم‌آرایشی را می‌توانید ببینید.

مدل افقی: این مدل برخلاف مدل عمودی است و شما می‌توانید در سایتی که به این شیوه طراحی‌شده، انواع مختلفی از محصولات را مشاهده کنید. این مدل از سایت به شما امکان می‌دهد که خرید خود را به‌صورت جامع انجام دهید و دیگر نیازی به سفارش از چندین سایت وجود نخواهد داشت.

مدل جهانی: در این مدل از مارکت پلیس‌ها، هر چیزی که ممکن است به فروش می‌رسد. در دنیای امروز که همه‌ی افراد مشغله‌های زیادی دارند، سایت‌هایی طراحی‌شده است که همه‌ی محصولاتی که یک فرد نیاز دارد را آماده کرده است و می‌توان بدون اتلاف وقت خرید خود را از طریق این سایت‌ها انجام داد.

بازارگاه‌های مجازی ایرانی

در ایران با رشد کسب و کارهای اینترنتی، انواع مختلف و متنوعی از فروشگاه‌های اینترنتی، فروش واسطه‌ای و بازارگاه مجازی در فضای کسب و کار ایران پا گرفتند.

برخی از موفق‌ترین نمونه‌های آنها عبارتند از:

فروش‌های واسطه‌ای: در بازار خرده‌فروشی: دیجی کالا، کتاب صوتی و الکترونیکی: فیدیبو، طاقچه، کتابراه.

بازارگاه مجازی: بازارگاه تخصصی خودرو وبگاه باما، بازارگاه تخصصی گردشگری: سفرمارکت، بازارگاه مجازی عمومی و کالاهای دست دوم: دیوار و شیپور.

فروشگاه‌های اینترنتی: فروشگاه تخصصی کتاب صوتی: نوار و صدها فروشگاه اینترنتی تولیدکنندگان ایرانی.

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.