کلاس پروازی چیست؟ آشنایی با انواع کلاس های پروازی

کلاس های پروازی

اگر تا به حال اقدام به تهیه و خرید بلیط هواپیما کرده باشید، حتماً با اصطلاحاتی نظیر پرواز چارتری، کلاس پروازی u، کلاس های پروازی ترکیش و… مواجه شده‌اید. قیمت رزرو بلیط هواپیماها و خدماتی نظیر میزان بار مجاز، جریمه استرداد بلیط و…، بسته به کلاس پروازی متفاوت است و به همین دلیل آشنایی با انواع کلاس های هواپیما برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید، بسیار مهم خواهد بود. ما در این متن شما را با انواع کلاس های پروازی آشنا کرده و در پایان برای شما توضیح خواهیم داد که چطور می‌توانید بلیط هواپیمای خود را با کمترین قیمت و بهترین امکانات تهیه کنید.

کلاس پروازی چیست؟

شرکت‌های پروازی بسته به نیازتان می‌توانند خدمات متفاوتی را در سفر به شما ارائه کنند. برای مثال شما می‌توانید بلیطی تهیه کنید که قیمت آن بالاتر باشد، اما در صورت کنسلی بتوانید تمام هزینه خود را پس بگیرید؛ یا ممکن است بخواهید در سفر خود میزان بار بیشتری از میزان بار مجاز حمل کنید. شرکت‌های هواپیمایی صندلی‌های هواپیما را بر اساس خدماتی که به مسافران ارائه می‌کند تقسیم‌بندی کرده و آن‌ها را در کلاس‌های مختلفی قرار می‌دهند. کلاس هواپیمایی مهم‌ترین عامل در تعیین نرخ بلیط شماست و با کدهای خاصی نمایش داده می‌شود که هر کدام معنی معینی دارند.

انواع کلاس ‌های پروازی

کلاس های پروازی

کلاس‌های پروازی

کلاس‌ های پروازی به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند و خدماتی که هر یک از آنان ارائه می‌کنند با کد خاصی مشخص می‌شود. این کدها ممکن است میان شرکت‌های مختلف هواپیمایی مشترک یا متفاوت باشد. در ادامه متن شما را با اصلی‌ترین این کدها آشنا خواهیم کرد.

۱- کلاس پروازی u

کد u که در بسیاری از پروازها به جای کد استاندارد Q به کار می‌رود، نمایاننده این است که کلاس پروازی صندلی شما اکونومی است و همچنین شما بلیط خود را در یک طرح تخفیفی خریداری کرده‌اید.

۲- کلاس پروازی v

کلاس پروازی v در واقع برای نشان دادن کلاسی به کار می‌رود که میان دو کلاس پروازی اکونومی (اقتصادی) و بیزینس (تجاری) قرار دارد.

۳- کلاس های پروازی ایران ایر

کلاس‌ های پروازی ایران ایر شامل هما کلس و اکونومی کلس می‌شوند. شرکت هواپیمایی ایران ایر کلاس ‌های مختلف پروازی را ذیل این دو گروه جای داده است؛ کلاس‌ های پروازی که با کدهای C، J و l نشان داده می‌شوند، جزء هما کلس محسوب شده و کلاس‌های Y، L، M، Q، N و V مشمول اکونومی کلس می‌شوند.

کلاس پروازی

کلاس پروازی

۴- کلاس های پروازی ترکیش

کلاس ‌های پروازی ترکیش ایر شامل پروازهای اکونومی کلاس، کامفورت کلاس و فرست کلاس می‌شود. در ادامه با هر یک از آن‌ها به تفکیک آشنا خواهید شد:

  • در کلاس پروازی اکونومی صندلی‌های شما با فاصله‌ای مناسب از دیگر صندلی‌ها قرار دارد و این صندلی‌ها به امکاناتی نظیر مانیتور اختصاصی و شارژر لپ‌تاپ و تلفن همراه مجهز هستند. همچنین پذیرایی در این کلاس پروازی شامل انواعی از غذاهای ملل و ترکیه‌ای می‌شود. در این کلاس پروازی شما می‌توانید ۲۰ کیلوگرم بار با خود حمل کنید.
  • در کلاس پروازی کامفورت فاصله صندلی‌های شما از هم بیشتر است و علاوه بر امکانات ارائه‌شده در کلاس اکونومی، امکاناتی نظیر چراغ مطالعه مخصوص و صندلی‌هایی راحت برای مطالعه نیز به شما ارئه می‌شوند. پذیرایی این کلاس پروازی شامل غذاهای سرد همراه با دسر، میوه و مخلفات است. در این کلاس پروازی شما می‌توانید ۲۰ کیلوگرم بار با خود حمل کنید.
  • در کلاس پروازی بیزینس فاصله صندلی‌ها از دو کلاس قبل بیشتر است. همچنین صندلی‌های این کلاس پروازی راحت‌تر بوده و به شما امکان خواباندن صندلی را نیز می‌دهد. امکاناتی نظیر چراغ مطالعه، میز مرکزی و رستوران با منوی انتخابی لوکس از دیگر امکاناتی است که شما با رزرو بلیت در این کلاس می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید. در این کلاس پروازی شما می‌توانید ۳۰ کیلوگرم بار با خود حمل کنید.

۵- کلاس پروازی bh

درج کدهای پروازی B و H روی بلیت شما به این معناست که شما پروازی در کلاس اکونومی را برای سفر خود انتخاب کرده‌اید.

۶- کلاس پروازی l

کد l نشان‌دهنده این است که شما بلیط خود را در کلاس پروازی فرست کلاس خریده‌اید و همچنین از تخفیفی نیز برای خرید خود استفاده کرده‌اید.

۷- کلاس ‌های پروازی زاگرس

کلاس های پروازی زاگرس شامل اکونومی و بیزینس کلاس می‌شود. بنابراین شما می‌توانید بلیط خود را در هر یک از این دو نوع کلاس از طریق شرکت هواپیمایی زاگرس خریداری کنید.

انواع پروازها

کلاسهای پروازی

پرواز هواپیما

پروازها نیز بنا بر نوع فروش بلیط و خدماتی که در حوزه خرید و فروش بلیط ارائه می‌دهند به چند دسته تقسیم می‌شوند. این خدمات شامل قیمت بلیط، بار مجاز، امکان استرداد بلیط و… می‌شود. در کلی‌ترین تقسیم‌بندی، پروازها را به دو گروه چارتری و سیستمی تقسیم می‌کنند که هر یک از این دو شاخه نیز زیرشاخه‌هایی دارند. در ادامه شما را با این دو شاخه اصلی پروازها آشنا خواهیم کرد.

۱- پروازهای چارتری

پروازهای چارتری پروازهایی هستند که در آن‌ها بخشی از صندلی‌های هواپیما یا تمام آن‌ها توسط یک آژانس مسافرتی خریداری شده است و در واقع این آژانس مسافرتی واسطه‌ای میان مسافر یا تور گردشگری و شرکت هواپیمایی خواهد بود. پروازهای چارتری معمولا در بازه‌های شلوغی مثل تعطیلات عید نوروز، تعطیلات تابستانی و… تفاوتی با دیگر قیمت‌ها ندارند یا حتی بیشتر از حد عادی هستند، اما اگر در زمانی عادی قصد سفر هوایی دارید، رزرو پرواز چارتری به نفع شماست چراکه قیمتی به صرفه‌تر ارائه خواهند کرد. زمانی که صندلی‌های یک هواپیما توسط آژانس مسافرتی رزرو می‌شود، آن آژانس مسئول فروش این صندلی‌هاست و بنابراین برای اینکه صندلی‌ای خالی نماند، در زمان‌های نزدیک به پرواز، قیمت بسیار پایینی را به مسافران پیشنهاد می‌کند.

اگر احتمال می‌دهید که ممکن است پرواز خود را کنسل کنید، حتما قبل از رزرو بلیط مطمئن شوید که آن آژانس مسافرتی همه یا بخشی از مبلغ رزرو را به شما بازمی‌گرداند، چراکه هرچند بعضی از چارترها در صورت کنسلی بخشی از مبلغ را به شما استرداد می‌کنند، اما بلیط پروازهای چارتری معمولا امکان کنسلی ندارند.

۲- پروازهای سیستمی

پروازهای سیستمی پروازهایی هستند که خود شرکت‌های هواپیمایی به مسافران ارائه می‌کنند. این پروازها دارای برنامه‌های منظم و طولانی‌مدت‌ بوده و نسبت به پرواز چارتری قیمت ثابت‌تری دارند. چند نکته مثبت درباره این نوع پرواز وجود دارد که عبارتند از:

  • شما با انتخاب این نوع پرواز می‌توانید پرواز خود برای هر زمانی از سال را زودتر خریداری کنید. این پروازها برنامه‌ای منظم و طولانی‌مدت دارند و این امکان را به شما می‌دهند که برنامه‌ریزی مطمئنی برای سفر خود در آینده داشته باشید.
  • استرداد و جابه‌جایی بلیط در این نوع پرواز مطابق با قوانین سازمان هواپیمایی کشور قابل انجام است. بنابراین اگر احتمال می‌دهید که ممکن است برنامه اولیه شما برای سفر تغییر کند و مجبور به جابه‌جایی پرواز یا کنسل بلیط خود شوید، بهتر است از این نوع پرواز به جای پرواز چارتری استفاده کنید. میزان مبلغ قابل استرداد به شما بسته به زمانی که تصمیم به کنسل کردن بلیط خود می‌گیرد، متفاوت است. هرچه زمان کنسلی به زمان پرواز نزدیک‌تر باشد، جریمه نیز بیشتر خواهد بود.

تفاوت کلاس های پروازی

همان طور که می‌دانید شما با رزرو بلیط هواپیما صندلی‌ای را برای سفر خود رزرو می‌کنید. خوب است بدانید که این صندلی‌ها براساس معیارهایی تقسیم‌بندی می‌شوند. هر شرکت هواپیمایی برای اینکه بتوانید طیف گسترده‌تری از مسافران را جذب کند، صندلی‌های هواپیمای خود را به کلاس‌هایی تقسیم کرده و در هر کدام از این کلاس‌ های پروازی خدمات متفاوتی ارائه می‌کند؛ بنابراین قیمت هر یک از این کلاس‌ های پروازی نیز با هم متفاوت است. البته در اینجا هم هر کلاس پروازی شامل زیرشاخه‌هایی نیز می‌شود که هر کدام از آن‌ها با کد پروازی مشخصی نمایش داده می‌شود. کلی‌ترین تقسیم‌بندی در انواع کلاس‌ های پروازی شامل فرست کلاس، بیزینس کلاس و کلاس اکونومی می‌شود که ما در ادامه شما را با آن‌ها آشنا می‌کنیم تا هنگام رزرو بلیط بتوانید با توجه به نیاز خودتان بهترین انتخاب را داشته باشید.

۱- فرست کلاس

این کلاس پروازی گران‌ترین کلاس پروازی است و بنابراین خدماتی که در طول سفر به شما ارائه می‌دهد، بیشتر از کلاس‌های دیگر است. این کلاس با کدهای P، F و A نمایش داده می‌شود. شما در این کلاس کابینی اختصاصی خواهید داشت که دارای صندلی یا صندلی‌هایی بسیار راحت‌ هستند. صندلی‌های متعلق به این کلاس پروازی اتوماتیک‌ بوده و قابلیت تبدیل شدن به تخت‌خواب را نیز دارند. علاوه بر این، شما می‌توانید در طول سفر از منوی غذای گرم و منوی نوشیدنی نیز بهره‌مند شوید. دسترسی به سیستم صوتی و تصویری پیشرفته، اینترنت پرسرعت و سرویس بهداشتی خصوصی در کابین‌ها نیز از دیگر ویژگی‌های متمایز این کلاس پروازی است.

علاوه بر این، کانتر پذیرش مسافران این کلاس پروازی مجزا از دیگر مسافران است و بنابراین کار دریافت کارت پرواز آن‌ها با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد. انتقال این مسافران تا هواپیما به صورت مجزا و اختصاصی انجام می‌شود و همچنین ایشان اولین مسافرانی خواهند بود که از هواپیما خارج می‌شوند.

کلاس پروازی

فرست کلاس

۲- بیزینس کلاس

کلاس پروازی بیزینس (تجاری) که امکاناتی در سطح متوسط را به مسافران خود ارائه می‌کند، با حروف J، D و R مشخص می‌شود. شما با رزرو بلیط هواپیما در این کلاس صندلی‌ای را رزرو می‌کنید که فاصله خوبی از دیگر صندلی‌های هواپیما دارد. این صندلی‌ها اتوماتیک بوده و قابلیت تخت‌شو دارند. در این کلاس پروازی امکاناتی نظیر هدفون و مانیتور نیز در اختیارتان قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، در طول سفر برای شما غذای گرم سرو خواهد شد. همچنین امکاناتی مثل کانتر مستقل در فرودگاه و جابه‌جایی اختصاصی تا هواپیما بین پروازهای بیزینس کلس و فرست کلس مشابه است.

۳- اکونومی

کلاس پروازی اکونومی (اقتصادی) به خاطر مناسب بودن قیمت آن، پرطرفدارترین کلاس پروازی است و بیشترین صندلی‌های یک هواپیما را به خود اختصاص می‌دهد. کدهای اختصاصی این کلاس شامل O، Y، N، Q، S، W، B، H، L، K و M است که سطوح مختلف این نوع پرواز را تشکیل می‌دهد. شما با انتخاب این کلاس، صندلی‌ای را در هواپیمای مورد نظر خود رزرو می‌کنید که امکانات زیادی را شامل نمی‌شود. فاصله صندلی‌ها در این کلاس پروازی زیاد نیست و در واقع صندلی‌ها چسبیده به هم هستند. بعضی از پروازهای اکونومی امکاناتی نظیر هدفون و مانیتور عمومی یا اختصاصی را نیز برای مسافران فراهم می‌کنند. غذایی که در این نوع پرواز سرو می‌شود هم قابل تغییر یا انتخابی نیست.

اکونومی کلاس

اکونومی کلاس

خرید انواع بلیط هواپیما با بهترین قیمت

بهترین و آسان‌ترین راه برای خرید انواع بلیط هواپیما این است که بلیط خود را به صورت آنلاین خریداری کنید. این راه اگرچه بسیار سریع و بی‌دردسر است، اما چالش‌هایی نیز دارد. برای مثال شما باید وقتی را صرف گشتن در پی بهترین قیمت بلیط هواپیما کنید. سایت‌های مختلف با توجه به تخفیف‌های متفاوتی که ارائه می‌دهند، قیمت‌های مختلفی را برای یک بلیط هواپیما در نظر می‌گیرند. از طرف دیگر، باید پیش از خرید خود، اعتبار سایتی را که از آن خرید می‌کنید، بسنجید و این کار نیز برای شما وقت‌گیر خواهد بود. اگر می‌خواهید خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت را در کمترین زمان انجام دهید، بهترین کار این است که از رادار۳۶۱ کمک بگیرید!

رادار یک موتور جست‌وجوی هوشمند است که به تمامی سایت‌های معتبر رزرو بلیط هواپیما سر می‌زند و قیمت‌های مختلف را برای شما جمع‌آوری می‌کند و آن‎ها را در یک صفحه واحد به شما نمایش می‌دهد تا شما با صرف کمترین وقت، بهترین قیمت بلیط خود را بیابید. وقتی قیمت مورد نظر خود را پیدا کردید، تنها با یک کلیک به صفحه رزرو منتقل خواهید شد! برای رزرو بلیط هواپیمای خود از طریق رادار کافی است در صفحه نخست روی گزینه هواپیما کلیک کرده و سپس با وارد کردن اطلاعات خواسته‌شده (از جمله تاریخ سفر، مبدأ و مقصد) جست‌وجوی خود را انجام دهید.

همچنین اگر قصد دارید رزرو اقامتگاه یا هتل خود در شهر مقصد را نیز با کمترین قیمت انجام دهید، رادار همین کار جست‌وجوی بهترین قیمت را برای رزرو هتل نیز انجام می‌دهد و به شما کمک می‌کند که هزینه سفر و اقامت خود را تا حد امکان اقتصادی کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.