فرودگاه های ایران

فرودگاه‌ های ایران: معرفی تمام فرودگاه های داخلی و بین‌المللی

آیا می‌دانید هواپیما به‌‌عنوان امن‌ترین و سریع‌ترین وسیله‌ حمل و نقل شناخته می‌شود؟ به‌‌‌‌‌ همین جهت امروزه صنعت حمل و نقل هوایی به‌ شدت در حال توسعه است و بیش‌‌‌‌‌‌‌‌تر شهرهای ایران نیز به این شبکه متصل هستند. در حال حاضر شمار فرودگاه‌‌‌‌‌‌‌‌ های ایران به بیش از ۱۰۰ عدد رسیده است و بسیاری از شهرهای کشور حداقل یک فرودگاه دارند. در این مطلب فرودگاه‌های ایران اعم از داخلی و بین‌المللی معرفی شده است. پس برای آشنایی با پایانه‌های هوایی ایران، تا پایان مقاله با ما همراه شوید.

فرودگاه‌ های ایرانی برای پروازهای داخلی

فرودگاه‌های داخلی، فرودگاه‌هایی هستند که پروازهای داخلی یک کشور را انجام می‌دهند. این فرودگاه‌ها در صورت لزوم و در شرایط ویژه امکان دارد که پروازهای بین‌المللی را نیز انجام دهند. در ادامه به معرفی برخی از فرودگاه‌های ایرانی برای پروازهای داخلی می‌پردازیم.

۱- فرودگاه مهرآباد تهران

مهمترین فرودگاه ایران

فرودگاه مهرآباد تهران

یکی از بهترین فرودگاه‌ های ایران فرودگاه مهرآباد است که در سال ۱۳۱۷ و در زمان قاجار ساخته شد. دلیل نام‌گذاری این فرودگاه به مهرآباد، وجود روستایی در آن حوالی به همین اسم در دوران قاجار بود. مهرآباد که ۶ ترمینال دارد، سالانه ۱۳ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند. ترمینال‌های ۱ و ۲ جهت ورود و خروج پروازهای داخلی، ترمینال‌های ۳ و ۵ برای پروازهای مربوط به حج، ترمینال ۴ برای پروازهای خروجی و ترمینال ۶ برای پروازهای ورودی به تهران مورد استفاده قرار می‌‌‌‌گیرند. این فرودگاه امکاناتی چون فروشگاه، رستوران، کافه، بوفه سرد و گرم، دفاتر هواپیمایی، سالن ترانزیت، پارکینگ‌های طبقاتی، دستگاه خودپرداز، کتابخانه و نمازخانه دارد. فرودگاه مهرآباد همچنین بزرگ‌ترین فرودگاه ایران در پروازهای داخلی به‌ شمار می‌رود.

آدرس فرودگاه مهرآباد: تهران، میدان آزادی، خیابان معراج، فرودگاه مهرآباد

۲- فرودگاه مشهد

بهترین فرودگاه های ایران

فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد

یکی دیگر از بزرگ‌ترین فرودگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ های داخلی ایران که از بزرگ‌ترین فرودگاه‌ های ایران نیز به حساب می‌آید، فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد است که در سال ۱۳۳۰ تحت عنوان فرودگاه مشهد ساخته شد. این فرودگاه یکی از بهترین فرودگاه‌‌‌‌‌‌ های ایران و دارای جایگاه سوم پر رفت‌و‌آمدترین فرودگاه‌های کشور است. بیش از ۱۶ شرکت خارجی و ۱۴ شرکت داخلی به فرودگاه مشهد پرواز دارند و این فرودگاه سالانه حدود ۸ میلیون مسافر داخلی و خارجی را جابه‌جا می‌‌کنند. فرودگاه مشهد دارای امکانات و خدماتی چون اجاره خودرو در داخل و خارج ایران، دارای بزرگ‌ترین مرکز هوانوردی مشهد و جت وی (پل ارتباطی گیت با هواپیما) است. همچنین این فرودگاه در سال ۹۴ برای رفاه حال مسافران به متروی مشهد متصل شد.

آدرس فرودگاه مشهد: بلوار شهید هاشمی‌نژاد، میدان پانزده خرداد، انتهای بلوار جمهوری اسلامی

۳- فرودگاه کیش

فرودگاه‌های ایران

فرودگاه کیش

فرودگاه کیش که یکی از بهترین و پر ترددترین فرودگاه‌های ایران و در ارتفاع ۳۱ متری از سطح دریاست، در سال ۱۳۵۶ افتتاح شد. این فرودگاه از لحاظ باری و مسافری، حجم بالایی از نقل و انتقالات را انجام می‌دهد. پروازهای داخلی که در فرودگاه کیش انجام می‌شوند، به مقصد تهران، اصفهان، تبریز، بندرعباس، مشهد، عسلویه، کاشان، ارومیه، اهواز، کرمان، ساری، گرگان، کرمانشاه، سنندج، همدان، رشت، بوشهر، شیراز و جم و پروازهای خارجی به مقصد دبی و مسقط هستند. هواپیمایی‌های فعال در این فرودگاه عبارتند از: هواپیمایی آسمان، هواپیمایی کاسپین، ایران ایر، زاگرس، کیش، ایران ایر تور، تابان، آریا، نفت ایر، ساها و ماهان.
این فرودگاه دارای امکانات و خدماتی چون پارکینگ، امانت بار، خدمات پستی، خدمات ویژه پاویون، خدمات اورژانسی و بهداشتی، بخش اشیای گمشده، خدمات بسته‌بندی بار، خدمات لیموزین، دسترسی به اینترنت پرسرعت، رستوران، صرافی و فروشگاه‌‌‌‌های خرید سوغاتی است.

فهرستی از سایر فرودگاه‌ های داخلی ایران که پروازهای خارجی نیز دارند.

 • فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز
 • فرودگاه بین‌‌‌‌المللی شهید بهشتی اصفهان
 • فرودگاه بین‌المللی شهید اشرفی کرمانشاه
 • فرودگاه بین‌المللی لار
 • فرودگاه بین‌المللی همدان
 • فرودگاه بین‌‌المللی شهید مدنی تبریز

فرودگاه‌ های بین‌ المللی ایران

فرودگاه بین‌‌‌‌‌المللی همان گونه که از نامش پیداست، فرودگاهی است که در فهرست بین‌المللی AIP ثبت شده و ویژگی‌های خاصی برای مرزهای هوایی، استاندارهای پزشکی و سایر خدمات پروازی دارد. در ادامه مطلب تعدادی از این فرودگاه‌ها را معرفی می‌کنیم.

۱- فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

فرودگاه های بین المللی

فرودگاه بین المللی امام خمینی

فرودگاه بین‌المللی امام خمینی که بزرگ‌‌ ترین فرودگاه ایران است، در سال ۱۳۸۳ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این فرودگاه در کنار فرودگاه مهرآباد علاوه‌ بر این‌که شلوغ‌ترین و پر رفت‌وآمدترین فرودگاه کشور است، بهترین فرودگاه ایران به شمار می‌رود. میزان مسافرینی که از طریق این فرودگاه رفت‌وآمد می‌کنند، سالانه چیزی در حدود ۸ میلیون نفر است. علاوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بر این فرودگاه امام یکی از مهم‌‌‌‌‌‌‌‌ترین فرودگاه‌های خاورمیانه جهت حمل بار محسوب می‌شود. هم‌اکنون پروازهای خارجی این فرودگاه به مقصد ۳۰ کشور انجام می‌شود و تعداد شرکت‌های داخلی و خارجی فعال در آن بیش از ۴۰ عدد است.
امکاناتی مانند دسترسی به اینترنت، صرافی، اورژانس، بانک، هتل، سالن‌‌‌‌‌‌‌‌های استراحت، فروشگاه‌های مواد غذایی و غرفه‌های خرید در این فرودگاه وجود دارد. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

آدرس فرودگاه امام خمینی: تهران، بزرگراه خلیج فارس، کیلومتر ۳۰، فرودگاه بین‌المللی امام خمینی

۲- فرودگاه بین‌المللی اهواز

فرودگاه

فرودگاه بین‌المللی اهواز

فرودگاه بین‌المللی اهواز یکی از معتبرترین و بهترین فرودگاه‌ های ایران محسوب می‌شود که از سال ۱۳۴۲ تاکنون مشغول به کار است. تعداد پروازهای داخلی و خارجی این فرودگاه روزانه به ۸۵ پرواز می‌رسد که پروازهای داخلی در ترمینالی جدا از پروازهای خارجی صورت می‌گیرد. از فرودگاه اهواز پروازهای خارجی به مقصد دبی، کویت و دمشق انجام می‌شود. از امکانات این فرودگاه باید به پارکینگ، مرکز فوریت‌های پزشکی، خودپرداز، اینترنت، رستوران و مراکز خرید اشاره کرد.

آدرس: اهواز، بلوار پاسداران، فرودگاه بین‌المللی اهواز

۳- فرودگاه دشت ناز ساری

فرودگاه در ایران

فرودگاه دشت ناز ساری

یکی دیگر از فرودگاه‌های بین‌المللی ایران، فرودگاه دشت ناز ساری است که از سال ۱۳۷۲ پروازهای مسافربری خود را  آغاز کرد. پروازهای داخلی دشت ناز به مقصد تهران، مشهد، اهواز، شیراز، عسلویه، بندرعباس و کیش انجام می‌شود که پوشش‌دهی این پروازها برعهده شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، کیش ایر، آسمان، آتا و وارش است. پروازهای خارجی آن نیز به مقصد مدینه، نجف، بغداد، جده و بحرین انجام می‌گیرند که البته پرواز های داخلی و خارجی این فرودگاه از ترمینال‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جداگانه صورت می‌‌‌‌‌‌‌پذیرد. همچنین این فرودگاه رتبه سوم کشور در پروازهای خارجی به مقصد مکه را دارد.

آدرس فرودگاه دشت ناز ساری: مازندران، ساری، بلوار شاه آباد

از دیگر فرودگاه‌ های بین‌المللی ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • فرودگاه بین‌المللی آبادان
 • فرودگاه بین‌المللی اراک
 • فرودگاه بین‌المللی اردبیل
 • فرودگاه بین‌المللی ارومیه
 • فرودگاه بین‌امللی ایلام
 • فرودگاه بین‌المللی خلیج فارس
 • فرودگاه بین‌المللی بندرلنگه
 • فرودگاه بین‌المللی بیرجند
 • فرودگاه بین‌المللی بوشهر
 • فرودگاه بین‌المللی کنارک
 • فرودگاه بین‌المللی پارس آباد
 • فرودگاه بین‌المللی زاهدان
 • فرودگاه بین‌المللی زنجان
 • فرودگاه بین‌المللی شهرکرد
 • فرودگاه بین‌المللی کرمان
 • فرودگاه بین‌المللی گرگان
 • فرودگاه بین المللی شادگان

در این مقاله از رادار۳۶۱ سعی کردیم به معرفی برخی از فرودگاه‌‌‌های داخلی و بین‌المللی ایران و نیز بهترین و بزرگ‌‌ترین فرودگاه های ایران بپردازیم. قابل ذکر است که فرودگاه‌های مشهد، اصفهان، تبریز، کیش، قشم و شیراز، پس از فرودگاه امام خمینی، از بهترین فرودگاه‌ های ایران به شمار می‌روند. در این فرودگاه‌ها امکانات و خدمات متفاوتی برای فراهم کردن آسایش و رفاه مسافرین ارائه می‌شود.

شما چه تجربه‌ای از سفرهای هوایی، خرید بلیط هواپیما و استفاده از فرودگاه‌های ایران دارید؟ لطفا در بخش کامنت نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.