جاهای دیدنی سنندج

جاهای دیدنی سنندج (۱۴۰۱): معرفی تمام دیدنی‌ها + آدرس

کم‌تر شهری پیدا می‌شود که مانند سنندج هم پاسخگوی سلیقه دوست‌داران تاریخ باشد هم دوست‌داران طبیعت. شهری پر از جاذبه­‌های تاریخی و طبیعی که در شمال غرب ایران در استان کردستان واقع شده است و هر کسی را برای سفر وسوسه می‌کند. این شهر زیبا و سرسبز در گذشته تحت عنوان «سنه» و «سنه دژ» معرفی می‌شد. زیرا علاوه‌بر این که در دامنه کوه واقع شده است، از لحاظ نظامی نیز اهمیت بسیار زیادی داشت. اگر شما دوست دارید سفری مهیج و متنوع داشته باشید، سنندج مقصدی بی­‌نظیر برای شماست. بنابراین تا انتها با این مطلب همراه باشید تا با جاهای دیدنی سنندج، مسیر دسترسی و سوغات آن بیش‌تر آشنا شوید.

جاهای دیدنی سنندج

سنندج مرکز استان کردستان است و حدود ۵۸۰ کیلومتر از تهران فاصله دارد. این شهر به دلیل قرار گیری در دامنه و سینه‌کش کوه، طبیعتی خارق العاده دارد. همچنین سابقه تاریخی این شهر زیبا باعث شده تا جاذبه‌های تاریخی زیادی در سنندج وجود داشته باشد. در ادامه مکان‌های دیدنی سنندج در دو دسته‌بندی «دیدنی‌های تاریخی سنندج» و «طبیعت گردی در سنندج» بررسی می‌کنیم.

دیدنی‌های تاریخی در سنندج

 • مسجد جامع سنندج: یکی از مکان‌های دیدنی شهر سنندج، مسجد جامع آن است که باتوجه به اسناد تاریخی موجود می‌توان قدمت آن را به دوران قاجار نسبت داد. منابع محلی گواه این مدعاست که این مسجد با دستور امان الله خان که والی کردستان بوده ساخته شده است. معماری خاص و سنتی این مسجد و استفاده از مصالحی چون آجر حال و هوای خاصی را در فضا به وجود آورده است. در مسجد جامع سنندج دو ایوان بزرگ، یک حیاط مرکزی، ۱۲ حجره در اطراف حیاط برای طلاب، شبستانی بزرگ با ۲۴ ستون و سرستون‌های تزیین شده وجود دارد. علاوه‌بر موارد مذکور در این مسجد آثار ارزشمندی همچون تزئینات با کاشی هفت رنگ به چشم می‌خورد که المانی کم نظیر در تزئینات معماری محسوب می‌شود. این مسجد در خیابان امام سنندج قرار دارد.
 • عمارت آصف خان وزیری (خانه کرد): یکی از دیدنی‌های تاریخی سنندج بنایی مربوط به دوران صفویه است که عمارت آصف خان نام دارد. این بنای باشکوه به خوبی معرف سبک معماری ایرانی است. به محض ورود به عمارت آصف خان شاهد سر در ورودی نیم هشتی، تالار تشریفات، ایوان ستون دار، قنات، حیاط مرکزی، رواق و… خواهید بود. امروزه این بنای زیبا به عنوان استفاده می­شود و عموم مردم می­توانند از آن بازدید نمایند. عمارت آصف خان در خیابان امام سنندج قرار دارد.

  عمارت آصف خان وزیری از دیدنی های سنندج

  عمارت آصف خان وزیری (عکس: سرور عبدالله)

 • حمام خان: یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی سنندج، حمام خان است که در بافت قدیمی شهر قرار دارد. این حمام زیبا و تاریخی در دوران قاجار و به دستور والی کردستان یعنی امان الله خان اردلان ساخته شده است. در ساختمان اصلی این حمام بخش‌های مهمی مثل هشتی، سربینه یا حمام سرد، سرویس بهداشتی، آب انبار، خزینه، تون، خلوتی، میان در یا حمام گرم وجود دارد. این حمام زیبا تزئیناتی خاص و تامل برانگیز دارد که بازدید از آن کمک می‌کند قدرت دست و درک هنری هنرمندان گذشته را بهتر بشناسید. حمام خان بواسطه آهکبری‌های خاص و کاشی‌های هفت‌رنگ تزئین شده است. این حمام در بازار سنندج واقع شده است.
 • عمارت خسرو: در شهر سنندج مجموعه بنایی زیبا و با شکوه وجود دارد که تحت عنوان عمارت خسرو معرفی می­شود. این عمارت زیبا از دو بخش اصلی یعنی قصر سلطنتی و ساختمان شرقی تشکیل شده است که جزئیاتی مانند حمام، اتاق قاپچیان و اتاق خدمتکاران نیز در آن وجود دارد. متاسفانه تاریخ دقیق ساخت این مجموعه در دست نیست اما برخی منابع تاریخ ساخت آن را دوران حکومت خسرو خان اول یعنی مقارن با حکومت زندیه روایت می‌کنند. از دیگر آثار مهم این عمارت کتیبه‌ای قاجاری است که بر روی آن نام فتحعلی شاه به همراه امان الله خان درج شده است. در عمارت خسرو تزئینات خاصی مانند اروسی‌‌های زیبا، حوض چلیپا شکل، گچبری و آجر کاری وجود دارد که بسیار تامل برانگیز هستند. برای بازدید از این عمارت کافی است از مرکز سنندج به سمت بلوار خسرو آبادی (شبلی) بروید.
 • بازار سنندج: از دیگر مکان‌های دیدنی سنندج باید به بازار این شهر اشاره کنیم. مکانی با قدمت زیاد که پر از رنگ و خوراکی‌های خوشمزه است. این بازار یادگاری از دوران صفویه است که شما می‌توانید ضمن بازدید از بنا و معماری آن، سوغات، لباس محلی و انواع صنایع دستی را نیز تهیه کنید. این بازار سنتی در خیابان فردوسی سنندج واقع شده است.

  جاهای دیدنی سنندج - بازار بزرگ

  بازار بزرگ (عکس: سعید حبیبی)

 • عمارت مشیر دیوان: یکی دیگر از بناهای تاریخی سنندج عمارت مشیر دیوان است که «میرزا یوسف مشیر دیوان» سازنده بنا در دوره قاجار بوده است. این بنای زیبا که هفت حیاط، آب نماها و تزئینات خارق‌العاده دارد، چندین سال محل استانداری کردستان بوده است. در این عمارت تاریخی، ایوان ستون دار، تالار، پنجره‌های قدیمی و شیشه‌های رنگ وجود دارد که بسیار چشم نواز هستند. برای بازدید از عمارت مشیر باید به خیابان شهدا در شهر سنندج مراجعه کنید.
عمارت مشیر دیوان - دیدنی های سنندج

عمارت مشیر دیوان (عکس: فرشید بلوری)

طبیعت گردی در سنندج

 • مجموعه تفریحی آبیدر: یکی از مناطق دیدنی سنندج مجموعه تفریحی آبیدر است که موقعیت مکانی خوب، وجود چشمه‌های پر آب و کوه‌های مرتفع باعث می‌شوند افراد زیادی برای طبیعت‌گردی و تفریح به این منطقه بروند. آبیدر به معنای محلی است که آب زیادی از آن جاری می‌شود. در این منطقه دو کوه به ارتفاع ۲هزار و ۲۰۰ متر و ۲هزار و ۳۵۰ متر وجود دارد که همواره علاقه­‌مندان به کوهنوردی را به سمت خود می‌کشاند. در مجموعه خدمات و امکاناتی چون بزرگترین سینمای روباز، تله کابین وآلاچیق نیز وجود دارد. پارک آبیدر در خیابان اقبال، خیابان آبیدر واقع شده است.
 • دریاچه زریوار: اگر دوست دارید طبیعت گردی در سنندج را تجربه کنید، نباید دریاچه زریوار را از یاد ببرید. این دریاچه کمی از مرکز شهر سنندج فاصله دارد اما زیبایی آن به حدی چشمگیر و روح نواز است که ارزش کمی در راه بودن را دارد. طبیعت بکر، هوای خوب و آب تمیز و خوشرنگ باعث می‌شود مسافران زیادی این مکان را برای طبیعت گردی انتخاب کنند.

  دریاچه زریوار - دیدنی های سنندج

  دریاچه زریوار (عکس: فرید عنایتی)

 • دریاچه سد قشلاق: این دریاچه یکی دیگر از مناطق دیدنی سنندج است که برای طبیعت گردی می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. این دریاچه از جمع شدن آب پشت سد قشلاق که بر روی رودخانه‌ای به همین نام احداث شده، به وجود آمده و منظره زیبایی را خلق کرده است. در این محوطه تفریحی امکان ماهیگری، قایق سوار و گشت و گذار وجود دارد و همین موضوع باعث محبوبیت دریاچه قشلاق شده است. دریاچه و سد قشلاق در ۲۰ کیلومتری سنندج و در مسیر جاده سقز واقع شده‌اند.

دریاچه سد قشلاق

سنندج کجاست؟

پیش‌تر اشاره شده که سنندج یکی از شهرهای شمال غربی ایران است و مرکز استان کردستان است. این شهر زیبا با قرار گیری در میان کوه‌های آبیدر و رشته کوه زاگرس طبیعت و آب و هوای بی‌نظیری دارد که همین موضوع باعث می‌شود سنندج مقصد مناسبی برای سفر باشد. شهر سنندج با شهرستان‌هایی چون دیواندره، قروه، مریوان و کامیاران همسایه است. برای عزیمت به سنندج مسیرهای زیادی وجود دارد که شما می‌توانید متناسب با موقعیت مکانی و هدف خود از سفر مناسب‌ترین آن را انتخاب کنید.

برای رسیدن به شهر سنندج مسیرها و انتخاب‌های زیادی پیش رو دارید. اولین و سریع‌ترین گزینه سفر هوایی است، گزینه بعدی می‌تواند استفاده از قطار و وسایل حمل و نقل عمومی باشد. اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که بیش‌تر سفر با خودروی شخصی را دوست دارید، بهتر است از مسیرهای زیر استفاده نمایید:

 • مسیر اول: جاده تهران-ساوه یکی از مسیرهای خیلی خوبی است که با انتخاب این جاده می‌توانید از همدان و قروه نیز دیدن کنید و سپس به شهر سنندج برسید.
 • مسیر دوم: اگر دوست دارید خیلی سریع به سنندج برسید، مسیر تهران- قزوین این امکان را برای شما فراهم می‌کند.
 • مسیر سوم: اگر به دیدن روستاهای بین راهی و شهرهای کوچک علاقمند باشید، با انتخاب اتوبان تهران- ساوه و گذر از روستای فامنین و شهرهای کبودرآهنگ و بیجار به شهر سنندج می­رسید.

سوغات و غذاهای محلی سنندج

بخش مهمی از هر سفر، معطوف به آشنا شدن با فرهنگ و آداب و رسوم مردم مناطق مختلف می‌شود. از مواردی که به شناختن فرهنگ‌ها و آداب و رسوم کمک می­کنند، صنایع دستی و سوغاتی محلی منطقه است. در شهر سنندج صنایع دستی بسیاری وجود دارد که از گذشته‌های دور به مردم امروزی رسیده‌اند و شما می‌توانید به عنوان سوغات آن‌ها را تهیه و بخشی از داستان و فرهنگ شکل گیری آن را با خود همراه کنید. از مهم‌ترین این سوغاتی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گلیم
 • گیوه
 • قالی
 • انواع محصولات چوبی
 • زیورآلات محلی
 • تنبور (نوعی ساز)
 • نازک کاری روی چوب

در این منطقه غذاها و شیرینی‌های بی‌نظیری نیز وجود دارند که قدمت و پیشینه همه آن‌ها به گذشته‌های دور باز می‌گردد. خوراکی‌هایی که با یک بار چشیدن شما را شیفته خود می‌کنند. این غذاها و شیرینی‌ها عبارتند از:

 • آش کشک
 • آش بلغور
 • آش دانه کولانه
 • آش هالاو
 • خورشت ریواس
 • شلکینه
 • کباب کردی
 • ماهی کباب کردی
 • کلانه
 • شیرینی کنجدی
 • بادام سوخته
 • انواع نان محلی
 • سقز (نوعی آدامس طبیعی که از صمغ درخت تهیه می‌شود)
 • برساق

در سنندج کجا اقامت کنیم؟ معرفی هتل‌ها و اقامتگاه‌ها

سنندج شهری توریستی و خوش آب و هوا است که هر سال پذیرای مسافران زیادی می‌شود. در این شهر اقامتگاه و هتل‌های زیادی وجود دارند که شما می‌توانید متناسب با بودجه و سلیقه خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. برای سهولت کار شما در ادامه تعدادی از اقامتگاه‌های خوب سنندج معرفی می‌شوند:

 • هتل شادی سنندج: هتل شادی یکی از هتل‌های چهار ستاره سنندج است که مسافران زیادی آن را برای اقامت انتخاب می‌کنند. در این هتل امکاناتی چون رستوران، کافی شاپ، اینترنت، پارکینگ، استخر، سونا، سالن ورزشی و… ارائه می‌شود. این هتل در موقعیت شهری بسیار مناسب و فاصله بسیار کمی تا مکان‌های دیدنی سنندج قرار دارد. هتل شادی در بلوار پاسداران سنندج، روبروی دانشگاه علوم پزشکی واقع شده است.
 • هتل جهانگردی سنندج: این هتل یکی از هتل‌های سه ستاره سنندج است که امکاناتی چون پارکینگ، کافی شاپ، رستوران، اینترنت و… را در اختیار مسافران قرار می‌دهد. هتل جهانگردی به مکان‌هایی چون پارک، شهربازی و فضای سبز جهت ورزش و پیاده روی نزدیک است. این هتل در بلوار پاسداران، سه راه شالمان، نزدیک امور آب قرار دارد.
 • هتل کاج: این اقامتگاه، هتلی تک ستاره در خیابان فردوسی سنندج است که در طبقه بالای یک مجتمع تجاری واقع شده است. در این هتل امکانات معمول یک اقامتگاه تک ستاره ارائه می‌شود. مهم‌ترین مزیت این هتل نزدیک بودن به برخی مراکز خرید است.
 • هتل ایثار: هتل ایثار نیز هتلی یک ستاره با ظرفیت ۷۰ نفر است که در بلوار ارشاد واقع شده است. مهم‌ترین مزیت این هتل قیمت مناسب و مقرون به صرفه آن است.

در سنندج مکان‌های زیادی برای اقامت وجود دارد. بنابراین اگر شما اقامت در هتل را نمی‌پسندید، می‌توانید از اقامتگاه‌های بومگردی که در روستاهای اطراف سنندج قرار دارند استفاده کنید. که از میان این اقامتگاه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اقامتگاه تریفه در روستای دولاب
 • اقامتگاه روژ در روستای دولاب
 • اقامتگاه واران در روستای گلین

در این مطلب مکان‌های دیدنی سنندج معرفی و بررسی شدند. در این شهر مکان‎‌های تفریحی و تاریخی زیادی وجود دارد که می‌توانید تعطیلات خود را صرف بازدید از آن‌ها نمایید. همچنین در این مطلب سوغات، صنایع دستی، غذاهای محلی، بهترین مسیرهای دسترسی و اقامتگاه‌های خوب سنندج نیز معرفی شدند. بنابراین شما با مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی برای سفر به سنندج زیبا و تاریخی کسب کردید. پس بدون نگرانی به گشت و گذار در شهر بپردازید. اکنون که عازم سنندج هستید بد نیست سری هم به مطلب جاهای دیدنی کردستان بیندازید. در آخر هم فراموش نکنید که تجربه خود را در بخش کامنت با ما و سایر مخاطبان رادار۳۶۱ به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.