جاهای دیدنی شیراز

جاهای دیدنی شیراز (۱۴۰۱): معرفی دیدنی ها همراه آدرس + عکس

آیا می‌دانید کدام شهر ایران به شهر شعر و بهار نارنج مشهور است؟ شهری که در دل خود پرآوازه­‌ترین آثار تاریخی را جای داده و هر سال میزبان مسافران زیادی از اقصی نقاط جهان و ایران می‌شود. اگر تاکنون متوجه نشدید که منظور ما کدام شهر است؛ بگذارید بگوییم که مقصود شیراز زیبا، شهر شعر، شور و عطر است. در این مقاله از رادار۳۶۱ قصد داریم به معرفی جاهای دیدنی شیراز بپردازیم و ضمن آن سوغاتی‌های معروف و بازارهای قدیمی آن را نیز بررسی کنیم. پس تا انتها با این مطلب همراه باشید تا با آگاهی کامل به این شهر زیبا سفر کنید.

معرفی جاهای دیدنی شیراز

شهر شیراز مرکز استان فارس و یکی از شهرهای بزرگ و پر جمعیت ایران است که در جنوب غربی ایران قرار دارد. این شهر تاریخی و زیبا در گذشته نام­های مختلفی مانند شهراز، شیرساز و خشتیوراز داشته است. شیراز به خاطر قرار داشتن در منطقه کوهستانی زاگرس و داشتن ارتفاع مناسب از سطح دریا، آب و هوایی معتدل دارد و با شهرستان­های سپیدان، مرو دشت، کازرون، فیروزآباد، جهرم، استهبان و فسا همسایه است. مردم این شهر به زبان فارسی و با لهجه شیرازی صحبت می‌کنند و اکثریت مسلمان هستند اما اقلیت‌های دینی مانند یهودیان و مسحیان نیز در این شهر زیبا زندگی می‌کنند. در شیراز جاهای دیدنی زیادی وجود دارد که از معروف‌ترین آن‌ها باغ‌های شگفت انگیز آن است. در ادامه تعدادی از جاذبه‌های شیراز معرفی می‌شوند.

۱- آرامگاه حافظ (حافظیه)

یکی از جاذبه‌های شیراز آرامگاه حافظ، شاعر معروف پارسی است. این آرامگاه که به دستور کریم خان زند ساخته شده، درون باغی زیبا و چشم‌نواز قرار دارد. از دیگر جاذبه‌های این باغ می‌توان به فضای زیبا، اشعار کنده شده روی سنگ مرمر و چایخانه سنتی اشاره کرد. این آرامگاه زیبا و تاریخی در شهر شیراز، میدان حافظیه واقع شده است.

حافظیه از دیدنی های شیراز

۲- آرامگاه سعدی (سعدیه)

سعدیه یکی از جاذبه‌های شیراز و آرامگاه شاعر پر آوازه، سعدی بزرگ است. بیش‌ترین جذابیت این مکان به باغ سرسبز و پرگل و چایخانه سنتی آن است. برای بازدید از سعدیه کافیست به انتهای خیابان بوستان، جنب باغ دلگشا بروید.

۳- ارگ کریم خانی

ارگ کریم خانی یکی از بناهای آجری عظیم و مهم شیراز است. این بنای مهم که امروزه به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های شیراز تبدیل شده، حدود ۱۲ متر ارتفاع دارد و به دستور کریم خان زند ساخته شده است. . این ارگ برجی دارد که امروزه به خاطر وجود آب‌های زیر زمینی حدود ۳۰ درجه کج شده و برج پیزا ایتالیا را به خاطر می­‌آورد. خوب است. این بنای تاریخی و زیبا در شمال شرق میدان شهدا شیراز قرار دارد.

ارگ کریم خانی زند از دیدنی های شیراز

ارگ کریم خانی زند (عکس: مهدی)

۴- عمارت شاپوری

عمارت شاپوری یکی دیگر از جاذبه‌های شیراز است که در دوران رضا خان پهلوی، به وسیله استاد بزرگ معماری ایرانی «ابوالقاسم مهندسی» و به دستور «عبدالصاحب شاپوری» ساخته شد. معماری خاص و منحصر به فرد این بنا چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. برای بازدید از عمارت شاپوری کافی است به خیابان کریم خان زند، خیابان انوری، تقاطع اهلی بروید.

۵- آرامگاه کوروش

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های شیراز آرامگاه کوروش هخامنشی است که به دستور خودش با سنگ مرمر ساخته شده است. این بنای کهن سال که حدود ۲۵ قرن از زمان ساختش می‌گذرد هنوز پا برجاست و در دشت پاسارگاد خودنمایی می‌کند. این بنای تاریخی و مشهور در شهرستان پاسارگاد، ضلع جنوبی میراث جهانی پاسارگاد واقع شده است.

آرامگاه کوروش کبیر در شیراز

آرامگاه کوروش کبیر (عکس: اصغر شیروانی پور)

۶- باغ ایلخانی

یکی از زیباترین مکان‌های دیدنی شیراز باغ ایلخانی که از دوره قاجار به یادگار مانده است. این باغ زیبا توسط محمد قلی خان ایلخان قشقایی در محله سه باغ شیراز ساخته شده است. در این باغ کهن سال عمارتی قدیمی، حوض‌های بزرگ و زیبا، درختان کهن سال و شیشه‌های رنگی وجود دارد که برای هر بیننده‌ای می‌تواند جذاب باشد. برای بازدید از باغ ایلخانی باید به محله میدان شاه شیراز (نزدیک بقعه بی بی دختران) مراجعه کنید.

۷- آرامگاه خواجوی کرمانی

یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی شیراز، آرامگاه شاعر مشهور قرن هفتم و هشتم هجری، خواجوی کرمانی است. مقبره این شاعر امروزه در کنار دروازه قرآن و تنگه الله اکبر واقع قرار دارد. معماری منحصر به فرد آرامگاه باعث می‌شود گردشگران زیادی مشتاق دیدار از آن باشد. همچنین لازم به ذکر است که در نزدیکی آرامگاه خواجوی کرمانی، سه غار وجود دارد که در آن‌ها نقش برجسته‌هایی مربوط به اساطیر ایرانی و وقایع تاریخی به چشم می‌خورد. این آرامگاه در دامنه کوه صبوی شیراز ابتدای جاده شیراز به اصفهان نزدیک تنگه الله اکبر قرار دارد.

جاهای دیدنی شیراز، آرامگاه خواجوی کرمانی

آرامگاه خواجوی کرمانی (عکس: یورکی کارواچک)

۸- باغ ارم شیراز

اگر مشتاق دیدن بوته‌های گل سرخ، درختان نخل انبوه، اقاقیا، بید، افرا و بلندترین درختان سرو شیراز هستید، نباید بازدید از باغ ارم را از دست بدهید. در مرکز این باغ، حوض وسیعی وجود دارد که از ابتدای حیات تا کاخ قاجاری ادامه می‌یابد. باغ ارم شیراز به عنوان میراث جهانی در سازمان یونسکو ثبت شده است. برای بازدید از باغ ارم کافیست به بلوار ارم، میدان ارم، نزدیک مجموعه دانشگاه شیراز بروید.

باغ ارم شیراز - جاذبه های شیراز

باغ ارم شیراز (عکس: مهدی سجادیان)

۹- باغ عفیف آباد

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی شیراز که باعث حیرت همگان می‌شود، باغ عفیف آباد است. در این باغ زیبا که توسط میرزا علی محمد خان قوام الملک ساخته شده است، انبوهی از درختان نارنج، بوته‌های گل سرخ و درختان نخل وجود دارد. علاوه بر این‌ها یک عمارت زیبا و باشکوه در مرکز باغ واقع شده که امروزه به عنوان موزه ادوات نظامی استفاده می‌شود. این باغ زیبا و باصفا در سال ۱۲۸۴ باغ عفیف آباد انتهای خیابان عفیف آباد شیراز قرار دارد.

جاذبه های شیراز، باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد (عکس: ایمان ادراکی)

۱۰- موزه سنگ و گوهر دریای نور

از دیگر مکان‌های دیدنی شیراز می‌توان به موزه سنگ و گوهر دریای نور اشاره کرد. این موزه تازه تاسیس، در سال ۱۳۹۰ بنا شده و حدود ۱۴۰ نوع از نایاب‌ترین و چشم نوازترین سنگ‌های و گوهرهای کم‌نظیر را در خود جای داده است. این موزه زیبا در محوطه باغ ارم شیراز قرار دارد.

۱۱- نقش رستم

یکی از جاهای تاریخی و بسیار مهم شیراز، نقش رستم است که از روزگاران دور حکایت می‌کند. در این مجموعه تاریخی آثاری از دوره‌های ایلامی (عیلامی)، هخامنشی و ساسانی وجود دارد همچنین مقبره پادشاهان بزرگ ایرانی مانند خشایارشاه اول، داریوش دوم و داریوش بزرگ نیز در نقش رستم قرار دارند. این محوطه باستانی و مهم در شهرستان مرودشت شیراز قرار گرفته و حدود ۶ کیلومتر با تخت جمشید فاصله دارد.

۱۲- مسجد نصیرالملک

یکی از جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی شیراز مسجد نصیرالملک است که به حق می‌تواند عنوان زیباترین مسجد ایران را از آن خود کند. این مسجد زیبا از دوره قاجار به یادگار مانده و ترکیب زیبایی از نور و رنگ را به شما نشان می‌دهد. بهترین زمان بازدید از مسجد نصیرالملک ۹ تا ۱۱ صبح است که نور خورشید به زیبایی از میان رنگ‌های پنجره‌ها به داخل مسجد می‌تابد. این مسجد در جنوب خیابان لطفعلی خان زند، نزدیک شاه چراغ، کوچه نصیر قرار دارد.

جاذبه های دیدنی شیراز، مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک (عکس: مصطفی موسوی)

۱۳- خانه صابر، موزه لباس‌های سنتی و آیینی شیراز

یکی دیگر از خانه‌های قدیمی شیراز که امروزه به عنوان موزه لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد، خانه صابری است. این بنای قدیمی متعلق به دوره زندیه است و در ضلع شمال شرقی حرم شاهچراغ قرار دارد. با بازدید از این بنای زیبا می‌توانید با لباس‌های سنتی و آیینی شهر شیراز و عناصر معماری دوره زندیه نیز آشنا شوید. خانه صابر روبروی حرم شاهچراغ محله سر باغ، بن بست کدخدا شیراز واقع شده است.

۱۴- خانه منطقی نژاد یا موزه موسیقی شیراز

خانه منطقی نژاد یا موزه موسیقی شیراز یکی از بناهای قدیمی این شهر محسوب می‌شود که از دوره قاجار به یادگار مانده است. البته ساخت این خانه تاریخی در اواخر دوره قاجار آغاز شد و اتمام آن به دوره پهلوی در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی می‌رسد. معماری خاص خانه باعث شده است که شهرداری شیراز تصمیم بگیرد بنا را تبدیل به موزه موسیقی کند. بنابراین شما با بازدید از این بنای قدیمی و زیبا علاوه‌بر ادوات موسیقی قدیمی، می‌توانید عناصر معماری زیبا مانند سقف‌های چوبی، نقاشی، آینه کاری، نقوش اسلیمی و پنجره‌های رنگی را نیز ببینید. خانه منطقی نژاد در سال ۱۳۵۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. برای بازدید از این خانه کافی است در میدان شاه چراغ به پشت مسجد شهدا مراجعه کنید.

۱۵- تخت جمشید (پرسپولیس)

به جرات می‌توان گفت که محبوب‌ترین و معروف‌ترین بنای تاریخی شهر شیراز، تخت جمشید یا پرسپولیس است. این بنا که حتما نام آن را شنیده‌اید، یادگاری از دوران هخامنشیان و نشان دهنده شکوه و عظمت ایران است. قدمت تخت جمشید به ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. قدمت و منحصربه‌فرد به فرد بودن این بنا باعث شده تا در فهرست میراث فرهنگی جهانی جای بگیرید و هر ساله گردشگران بسیاری را از دور و نزدیک به سوی خود جذب کند.

مهمترین جاهای دیدنی شیراز، تخت جمشید

برای بازدید از این بنای زیبا باید کمی از شهر شیراز دور شوید. اما مگر می‌شود به شیراز رفت و از تخت جمشید بازدید نکرد. برای آنکه بتوانید در نور روز عظمت این بنا را مشاهده کنید، ترجیحا صبح یا ظهر به بازدید آن بروید. این بنا در فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر مرودشت قرار داشته و حدود یک ساعت با شیراز فاصله دارد. ابتدا مسیر کمربندی شیراز- آباده را در پیش بگیرید تا در نزدیکی مرودشت به یک دوراهی برسید. اکنون وارد بلوار خلیج فارس شده و مسیرتان را ادامه دهید تا از مرودشت گذشته و وارد بلوار تخت جمشید شوید.

۱۶- بارگاه شاهچراغ

حرم شاهچراغ نه تنها یکی از جاهای دیدنی شیراز به لحاظ تاریخی به حساب می‌آید، بلکه از نظر مذهبی نیز برای ما مسلمانان ارزشمند است. زیرا در این بارگاه آرامگاه دو تن از برادارن امام هشتم ما شیعیان جای گرفته است. برای آنکه به زیارت این آرامگاه بروید باید به خیابان احمدی که در در خیابان لطفعلی خان زند قرار دارد، بروید.

جاهای دیدنی شیراز آنقدر زیاد است که نمی‌توان تمام آن‌ها را در یک مقاله گنجاند. از دیگر مناطق دیدنی شیراز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • باغ دلگشا
 • باغ نارنجستان قوام و خانه زینت الملک
 • دروازه قرآن
 • بازار و حمام وکیل
 • مسجد جامع عتیق
 • دریاچه مهارلو
 • رصد خانه ابوریحان بیرونی
 • مدرسه خان شیراز
 • خانه فروغ الملک
 • باغ ملی شیراز
 • مسجد مشیر
 • موزه هفت تنان
 • شهر باستانی استخر
 • خانه سعادت یا موزه خاتم

چه زمانی به شیراز سفر کنیم؟ بهترین فصل سفر

شیراز شهری با آب و هوای معتدل است که هر زمانی می‌تواند میزبان مسافران باشد. این شهر در امتداد رشته کوه زاگرس و ارتفاع مناسبی از سطح دریا قرار دارد؛ بنابراین در هیچ یک از ایام سال نه خیلی گرم است نه خیلی سرد. اما برای این‌ که شیراز را در بهترین حالت آن ببینید، معمولا توصیه می‌شود در اوایل بهار به ویژه اوایل اردیبهشت را برای سفر انتخاب کنید. در این ماه شکوفه‌های بهار نارنج و گل‌های محمدی شکفته می‌شوند و شما از عطر آن‌ها سرمست می‌شوید.

اما سفر به شیراز در فصول دیگر نیز خالی از لطف نیست. اگر دوست دارید سفری ارزان‌تر و متفاوت‌تر داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم فصل پاییز را برای سفر به این شهر زیبا انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که هزینه کم‌تر سفر تنها مزیت سفر پاییزی به شیراز نیست. در این فصل شما می‌توانید چهره متفاوتی از شهر را ببینید و با قدم زدن در باغ‌ها و خیابان‌های شهر، پاییز زیباتری را تجربه کنید.

سوغات شیراز چیست و از کدام بازارها تهیه کنیم؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، شیراز شهری با قدمت طولانی و فرهنگ غنی است. بنابراین داشتن سوغات و صنایع دستی متنوع از بدیهیات این شهر محسوب می‌شود. یکی از مواردی که می‌توان به عنوان سوغاتی شهر شیراز از آن یاد کرد انواع کلوچه، مسقطی، نان فسا، بادام سوخته، یوخه و سایر شیرینی‌جات هستند که بهترین آن‌ها را می‌توانید از مغازه‌های سنتی بازار وکیل خریداری کنید.

علاوه‌بر شیرینی‌جات، می‌توانید عرقی‌جات شیراز را نیز به عنوان سوغات انتخاب کنید. از بهترین عرقیجات این شهر می‌توان به عرق بهار نارنج، عرق نسترن، عرق بیدمشک و گلاب اشاره کرد. همچنین بهتر است آب‌لیمو و آبغوره شیرازی را نیز فراموش نکنید. اگر دوست دارید بهترین نوع این عرقیجات را بخرید، پیشنهاد می‌کنیم به خیابان پشت ارگ کریمخان یا سه‌راه احمدی مراجعه کنید.

سوغاتی‌های شیراز فقط محدود به خوراکی نمی‌شود. در شیراز صنایع دستی زیبایی وجود دارد. از جمله این صنایع دستی می‌توان به گبه شیراز، زیر اندازهای نمدی، گلیم و قالی‌های زیبا اشاره کرد. همچنین نباید آثار قلمزنی، منبت کاری، خاتم کاری، نقره کاری، مینیاتور، شیشه گری و ظروف سرامیکی را فراموش کرد. در بازار وکیل مغازه‌هایی قدیمی وجود دارند که این آثار را با بالاترین کیفیت تولید می‌کنند.

در سفر به شیراز کجا اقامت کنیم؟

شیراز شهری توریستی و مقصد مسافران و گردشگران در تمام ایام سال است. بنابراین داشتن هتل و اقامتگاه‌های مناسب و متعدد از ملزومات این شهر است. در این شهر انواع مختلفی از اقامتگاه‌ها از هتل‌های پنج ستاره گران گرفته تا مهمانسراهای مقرون به صرفه آماده پذیرایی از مهمانان است.

برخی از این هتل‌ها و اقامتگاه عبارتند از:

 • هتل بزرگ شیراز
 • هتل چمران شیراز
 • هتل زندیه شیراز
 • هتل الیزه شیراز
 • هتل پارس شیراز
 • هتل هما شیراز
 • هتل پارس شیراز
 • اقامتگاه بوم گردی بام برم
 • اقامتگاه بوم گردی عمارت هفت رنگ
 • خانه سنتی ماه منیر
 • اقامتگاه مونت قلات
 • اقامتگاه بوم گردی طاها
 • اقامتگاه بوگردی لوتوس
 • مهمانپذیر تخت طاووس
 • مهمانپذیر استقلال
 • مهمانسرای حیدری
 • مهمانسرای امید
 • مهمانپذیر تنگستان
 • مهمانسرای ملل

در این مطلب با جاهای دیدنی شیراز ، سوغات و صنایع دستی و مکان‌هایی برای اقامت در این شهر آشنا شدید. شیراز شهری بسیار زیبا است که مردمی خون گرم و مهمان نواز دارد. آب و هوای شهر معتدل است و بهترین زمان سفر به آن بهار و پاییز می‌باشد. اگر قصد سفر به این شهر تماشایی را دارید، رادار۳۶۱ برای رزرو هتل، رزرو اقامتگاه و خرید بلیط هواپیما با کمترین قیمت به شما کمک می‌کند. در پایان لطفا از یاد نبرید که نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان رادار۳۶۱ در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.