جاهای دیدنی بندرعباس

جاهای دیدنی بندرعباس (۱۴۰۱)؛ معرفی دیدنی‌ها + عکس و آدرس

آیا می‌دانید بزرگ‌ترین بندر ایران کجا است؟ بندری که به خاطر موقعیت مناسب جغرافیایی خود به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی معادن فلزات، کشتی ‌سازی و صادرات و واردات کالا شناخته می‌شود. جایی که به خاطر وجود جاذبه‌های تاریخی فراوان، مراسمات محلی، غذاهای خاص و تفریحات متنوع، مسافران و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. بندرعباس یکی از مناطق مهم تجاری و تفریحی ایران است که معمولا در فهرست‌های مسافرتی آن طور که باید به آن توجه نمی‌شود. این منطقه که در طول تاریخ ایران حضور پر رنگی داشته، داری جاذبه‌های تفریحی – توریستی زیادی است که می‌تواند گزینه مناسبی برای سفرهای زمستانی باشد. در ادامه قصد داریم جاهای دیدنی بندرعباس را معرفی کنیم. بنابراین توصیه می‌کنیم تا انتها با رادار۳۶۱ همراه باشید.

معرفی تمام جاهای دیدنی بندر عباس

بندرعباس بزرگترین و یکی از قدیمی‌ترین بنادر تجاری ایران است. قدیمی‌ترین مدارک تاریخی راجع‌به بندرعباس گزارشات هرودوت، مورخ یونانی است که برطبق گزارشات هرودوت این بندر تجاری از زمان هخامنشیان وجود داشته و از آن زمان برای تجارت و ارتباط دریایی با بنادر مهم آن دوران مانند چین، هند و لیبی مورد استفاده واقع می‌شد. بندرعباس در طول تاریخ نام‌های زیادی داشته است؛ نام‌هایی مانند بندر گمبرون ،جرون، جرونات و مواردی دیگر. اما در زمان شاه عباس صفوی، این بندر تغییر نام پیدا کرد و بندرعباس نامیده شد. علت این تغییر نام این بود که شاه عباس توانست با کمک انگلیسی‌ها و سردار ایرانی، یعنی امام قلی خان، ارتش پرتغال را از خاک ایران بیرون کند. شرایط جغرافیایی و تاریخ پر فراز و نشیب بندرعباس باعث شده که جاذبه‌های تفریحی و تاریخی زیادی در این شهر وجود داشته باشند. در ادامه دیدنی های بندرعباس در بخش‌های دیدنی‌های طبیعی، تاریخی و تفریحی بررسی می‌شوند.

دیدنی‌های طبیعی بندرعباس

 1. غار خرسین: یکی از دیدنی‌های بندرعباس که در لیست پر بازدید‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان هرمزگان نیز قرار می‌گیرد، غار خرسین است. کوه خرسین گنبد نمکی بزرگی است که در سرتاسر آن قندیل‌های نمکی شگفت‌انگیزی وجود دارد که شما را حیرت زده می‌کنند. همچنین اگر تا میانه غار جلو بروید آبشار نمکی زیبایی به ارتفاع ۱۲ متر را مشاهده می‌کنید. در اطراف غار، چشم اندازهای طبیعی شگفت‌انگیزی مانند ستون‌های نمکی، آبشار و چشمه‌های نمکی وجود دارد. بهترین زمان بازدید از این غار اوایل بهار و تابستان است؛ زیرا در این زمان میزان بارندگی کم‌تر است و خطر ریزش و ناپایدار شدن دیوارها کاهش می‌یابد. همچنین بهتر است در هنگام بازدید از غار خرسین آب آشامیدنی و تجهیزات غارنوردی به همراه داشته باشید و از راهنمایان بومی نیز کمک بگیرید. این غار در کنار روستای خرسین، دهستان سیاهو قرار دارد.
 2. آبشار تزرج: یکی دیگر از جاذبه های دیدنی و زیبای هرمزگان آبشار تزرج است که در اطراف بندرعباس و در شهرستان حاجی آباد قرار دارد. این آبشار زیبا و طبیعی از ارتفاعات ۵۰ متری و میان نخلستان سرازیر می‌شود و باغداران از آب آن برای سیراب کردن درختان منطقه استفاده می‌کنند. در اطراف آبشار تزرج باغ‌های سرسبز و گیاهان مختلفی وجود دارند که باعث دلپذیرتر شدن هوای منطقه می‌شوند. این آبشار با مرکز بندرعباس ۱۷۵ کیلومتر فاصله دارد اما فضای تماشایی و دلپذیر آن باعث می‌شوند افراد زیادی به تزرج و روستاهای اطراف آن سر بزنند.

  آبشار تزرج از دیدنی های بندرعباس

  آبشار تزرج (عکس: سینا رضایی)

 3. آبگرم گنو: در بین جاهای دیدنی بندرعباس باید به یک مجتمع آب درمانی اشاره کنیم که از دل صخره‌های شمال بندرعباس می‌جوشد. در بین کوه‌های اطراف بندرعباس، گنو دومین قله بلندی است که چشمه آب گرم دارد. در این منطقه حوضچه‌های آب گرم چشم انداز بی‌نظیری به کوه بخشیده‌اند. وجود املاح معدنی فراوان در آب گنو و جنبه درمانی چشمه‌‌ها باعث می‌شود این منطقه مورد توجه مسافران و گردشگران زیادی قرار بگیرد. دمای آب این چشمه می‌تواند تا ۴۱ درجه بالا برود. در روزهایی که هوا سرد است اطراف آب گرم را بخار و مه غلیظی فرا می‌گیرد که صحنه تماشایی به وجود می‌آورد.
 4. دره داماش: از  دیگر دیدنی‌های بندرعباس می‌توان به دره داماش اشاره کرد که از کوه‌های هماگ سرچشمه می‌گیرد و یکی از زیباترین دره‌های ایران است. این دره گزینه مناسبی برای کسانی است که به طبیعت گردی و عکاسی علاقه دارند؛ بنابراین اگر شما هم دوست دارید عکس‌های فوق العاده‌ای در طبیعت بی‌نظیر بندرعباس داشته باشید، به روستای سیخواران در ۸۰ کیلومتری بندرعباس بروید و از این دره زیبا بازدید کنید.

دیدنی‌های تاریخی بندرعباس

 1. معبد هندوها: یکی از دیدنی‌های تاریخی بندرعباس معبد هندوها یا پرستشگاه بت گواران است که نباید بازدید از آن را از دست بدهید. این معبد در سال ۱۲۱۰ قمری در زمان حکومت محمد حسن خان صدا الملوک با هدف جمع کردن هدایای هندی‌ها ساخته شد. معبد هندوها به سبک معماری هندی با استفاده از مصالحی چون لاشه سنگ، ملات گچ، ساروج، سنگ‌های مرجانی، خاک، گچ‌های ضخیم و گچ لویی ساخته شده و در خیابان امام خمینی شهر روبروی بازار روز قرار دارد.

  معبد هندوها از دیدنی های بندرعباس

  معبد هندوها (عکس: سعید رحیمی)

 2. حمام گله داری: یکی از جاهای دیدنی بندرعباس حمام گله داری است که در بخش مرکزی بندر عباس قرار دارد و قدیمی‌ترین حمام عمومی این شهر محسوب می‌شود. این حمام در اواخر قرن ۱۳ هجری ساخته شد امروزه به عنوان موزه مردم شناسی استفاده می‌شود. حمام گله داری با پنج گنبد دارد و با استفاده از مصالحی چون سنگ‌های دریایی و اسفنجی، ساروج محلی و گچ دستکوب ساخته شده است و دارای بخش‌های مختلفی چون فضای بینه، سربینه، گرمخانه و خزینه است.
 3. موزه مردم شناسی بندرعباس: یکی از مکان‌های مهم جنوب کشور موزه مردم شناسی خلیج فارس است که بزرگ‌ترین موزه بومی جنوب شناخته می‌شود. این موزه در محوطه تاریخی برکه‌های باران در سه طبقه و با زیربنای ۲۴۰۰ متر ساخته شده است. معماری موزه با الهام از معماری سنتی هرمزگان انجام شده و ارزش‌های هنری، معماری و فرهنگی در آن قابل مشاهده است. در طبقات مختلف این موزه بخش‌هایی مانند کتابخانه، نمایشگاه و گالری بازار سنتی – آزادسازی – قلعه هرمز- صید و صیادی وجود دارد. موزه مردم شناسی بندرعباس در بلوار پاسداران شهر قرار دارد.

  جاهای دیدنی بندرعباس

  موزه مردم شناسی بندرعباس (عکس: مژده خیرالهی)

 4. مسجد جامع اهل سنت: یکی از دیدنی‌های تاریخی بندرعباس مسجد جامع اهل سنت است که قدمتی حدود ۲۵۰ سال دارد. این مسجد قدیمی که تحت عنوان مسجد جامع دلگشا شناخته می‌شود از مراکز مهم دینی مردم شهر است و در بلوار ساحلی طالقانی قرار دارد. همچنین لازم به ذکر است که مسجد جامع دلگشا در فهرست اسناد ملی ایران ثبت شده است.
 5. قلعه فین:  این فلعه یکی از دیدنی‌های تاریخی مهم بندرعباس است که روی تپه‌ای به همین نام در ۹۰ کیلومتری بندرعباس واقع شده است. اهمیت این منطقه به خاطر پیدا شدن اشیا تاریخی ۷۰۰ ساله است. خوب است بدانید قلعه فین در گذشته برای امور نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

دیگر جاهای دیدنی بندرعبای می‌توان اشاره کرد به:

 • پل لاتیدان
 • مسجد ناصری
 • امامزاده شاه محمد تقی
 • مسجد سلطانی
 • محله باستانی سورو
 • خانه محمودی
 • گنبد سرخ
 • موزه حیات وحش
 • موزه آب

جاذبه­‌های تفریحی بندرعباس

جاهای دیدنی بندرعباس تنها مختص دیدنی‌های طبیعی و تاریخی نمی‌شود. در این شهر مکان‌های تفریحی زیادی مانند پارک پرندگان و بازارهای مختلف وجود دارند. بازارهای بندرعباس آنقدر متنوع و زیاد هستند که می‌توانید یک روز کامل را به بازارگردی اختصاص دهید همچنین اگر به دیدن گونه‌های مختلف پرندگان علاقه‌ دارید، می توانید سری به باغ پرندگان بندرعباس بزنید. در این باغ بیش‌تر از ۹۰ گونه پرنده و آبزی زندگی می‌کنند. خوب است بدانید باغ پرندگان بندرعباس تنها ۲۲ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. از دیگر جاهای تفریحی بندرعباس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ‌پارک ساحلی سورو
 • بازار ماهی فروشان
 • اسکله بندرعباس
 • پارک ساحلی غدیر
 • مجتمع موج افشان
جاذبه های بندرعباس

بندرعباس (عکس: یاشار علیزاده)

چگونه به بندرعباس سفر کنیم؟

برای سفر به بندرعباس شما گزینه‌های زیادی پیش رو دارید. گزینه‌هایی مانند سفر هوایی، استفاده از خط ریلی و سفر با اتومبیل شخصی. بندرعباس تا تهران حدود ۱۲۷۵ کیلومتر فاصله دارد؛ یعنی چیزی حدود ۱۳ ساعت. بهترین مسیر سفر به بندرعباس از طرف تهران، عبور از جاده‌های قم، کاشان، یزد، شهربابک و سیرجان است. البته در بین راه می‌توانید از مسیرهای دیگری مانند هرات و یا لار نیز به سمت بندرعباس بروید. با توجه به این فاصله بین شهری، می‌توان گفت بهترین راه سفر به بندرعباس، استفاده از هواپیما و قطار است که شما می‌توانید برای رزرو بلیط هواپیمای بندرعباس با بهترین قیمت، از قسمت رزرو بلیط رادار نیز استفاده کنید.

همان‌طور که می‌دانید جنوب کشور آب و هوای گرم و مرطوبی دارد. به همین علت دمای شهرهای جنوبی در ۶ ماه اول سال بسیار گرم و تحمل ناپذیر است. بنابراین توصیه می‌شود در شش ماه دوم سال یا روزهای اول بهار به بندرعباس سفر کنید تا ضمن بهره‌مندی از هوای خوب، به راحتی بتوانید در شهر تفریح کنید.

سوغات بندرعباس چیست؟ از کجا سوغاتی بخریم؟

موقعیت تجاری بندرعباس باعث می‌شود خرید از این شهر یکی از مهم‌ترین تفریحات مسافران باشد. در بندرعباس مجتمع‌های تجاری، بازار‌های سنتی و مراکز خرید زیادی وجود دارند که از جاذبه‌های اصلی شهر محسوب می‌شوند. در واقع می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین دلایل سفر به بندرعباس برای بسیاری از مردم خرید اجناس اصل به قیمت مناسب‌تر است. در مراکز خرید بندرعباس شما می‌توانید انواع پوشاک، کیف و کفش، زیورآلات و لوازم آرایشی را با قیمت‌های بسیار مناسب تهیه کنید. همچنین در بازارهای محلی این شهر شما می‌توانید با مردم بومی هم‌نشین شوید و با فرهنگ منطقه بیش‌تر آشنا شوید. مهم‌ترین بازار بندرعباس مرکز خرید سیتی سنتر است که با بیش از پانصد غرفه و مغازه بزرگ‌ترین و مجهزترین بازار این شهر محسوب می‌شود. در این بازار که در خیابان ۱۷ شهریور بندرعباس قرار دارد، شما می‌توانید انواع مختلفی از اجناس را پیدا کنید. از دیگر بازارهای بندرعباس می‌توان به مجتمع تجاری نخل سنتر، مجتمع ملکه آسمان‌ها، مجتمع تجاری فرهنگی ستاره شهر، مجتمع تجاری زیتون، مجتمع تجاری تفریحی ستاره جنوب و مجتمع تجاری مرجان اشاره کرد.

سوغات بندرعباس

سوغات بندرعباس (عکس: خبرگزاری فارس)

برای خرید سوغات نیز می‌توانید به بازارهای محلی به ویژه بازار ماهی فروشان مراجعه کنید. این بازار یکی از بزرگ‌ترین مراکز فروش ماهی‌های مختلف در جنوب است. علاوه‌بر ماهی، دیگر فرآورده‌های محلی مانند شیره خرما، گوآوا، زیورآلات محلی، لباس محلی گلابتون دوزی شده، شیریکی پیچ، سوزن دوزی و حصیر بافی از دیگر سوغاتی‌های بندرعباس هستند. خرید لباس محلی و زیورآلات دست ساز که اهالی بندر از صدف و سنگ می‌سازند، می‌توانند بهترین انتخاب برای سوغات باشند. زیرا با خرید آن‌ها علاوه‌بر این‌که شما بخشی از فرهنگ منطقه را با خود همراه می‌کنید، کمک زیادی نیز به اقتصاد شهر و مردم محلی می‌نمایید. مردم این شهر با استفاده از حصیر وسایلی مانند بادبزن، سبد حصیری، سجاده حصیری و نوعی سینی گرد به نام سپ می‌سازند که این مورد نیز می‌تواند انتخاب مناسبی برای سوغات باشد.

هتل‌ها و اقامتگاه‌های بومگردی بندرعباس

بندرعباس یکی از مهم‌ترین بنادر تجاری و مناطق توریستی ایران است. بنابراین هتل‌ها و اقامتگاه‌های زیادی جهت اقامت مسافران در این شهر وجود دارد. این هتل‌ها و اقامتگاه‌ها تنوع خوبی در ارائه امکانات و قیمت دارند و افراد می‌توانند متناسب با سلیقه و بودجه خود یکی از گزینه‌ها را برای اقامت انتخاب کنند. به عنوان مثال اگر دوست دارید در هتل‌های لوکس اقامت کنید، می‌توانید هتل هرمز، هتل هما و هتل بین‌المللی خلیج فارس را انتخاب کنید. این دو هتل را می‌توان بهترین هتل بندرعباس دانست.

برای اقامت در هتل‌های دو ستاره و سه ستاره می‌توانید هتل امین، هتل ایران، هتل آپارتمان سفید، هتل فروغ و… را انتخاب کنید. همچنین در این شهر اقامتگاه‌های بوم گردی و سوئیت‌های اقامتی زیادی وجود دارند که از لحاظ قیمت به صرفه‌تر از انواع هتل هستند. از بین اقامتگاه‌ها می‌توان به اقامتگاه بوم گردی سرای آرین، اقامتگاه چندل، اقامتگاه بوم گردی فردیس، اقامتگاه بوم گردی دریای جنوب و… اشاره کرد. لازم به ذکر است که بسیاری از این اقامتگاه‌های بوم گردی در قشم واقع شده‌اند که حدود ۳۲ کیلومتر با مرکز بندرعباس فاصله دارد.

در این مقاله به جاهای دیدنی بندرعباس آشنا شدیم. این بندر تجاری مهم که در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد از نظر اقتصادی و توریستی اهمیت زیادی برای کشور دارد. وجود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شگفت‌انگیز در کنار فرهنگ خاص منطقه باعث می‌شود سفری منحصر به فرد و کم نظیر را تجربه کنید. در این شهر غذاهای خاصی طبخ می‌شوند و مردم در موقعیت‌های مهم سال مراسمات مختلفی دارند. بنابراین توصیه می‌کنیم در سفر به بندرعباس از غذاهای محلی و مراسمات آن‌ها غافل نشوید. در پایان فراموش نکنید که نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان رادار۳۶۱ به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.