جاهای دیدنی کاشان

جاهای دیدنی کاشان (۱۴۰۱)؛ معرفی ۱۶ جاذبه کاشان و اطراف آن

نام کاشان اغلب با مراسم گلابگیری، گلاب‌های باکیفیت و فرش‌های زیبای این شهر شناخته می‌شود. اما این شهر قدمتی در حدود ۷هزار و ۵۰۰ سال دارد، از این‌رو آثار تاریخی بسیاری در این شهر انتظار گردشگران را می‌کشد. بناهای زیبایی که فکرش را هم نمی‌کنید. اگر عازم کاشان هستید یا برای سفر به این شهر زیبا برنامه‌ریزی می‌کنید با ما همراه باشید تا در ادامه با دیدنی‌های کاشان، جاذبه‌های اطراف آن، سوغات و مسیر رسیدن به این شهر آشنا شویم. به‌علاوه هتل‌های این شهر تاریخی را نیز با هم بررسی می‌کنیم.

جاهای دیدنی کاشان

از دیرباز تا کنون، کاشان یکی از مهم‌ترین شهرها و مناطق ایران بوده و هست. این شهر در طول تاریخ فراز و فرودهای زیادی را پشت سر گذاشته تا به امروز رسیده، وجود آثار تاریخی مشهوری چون تپه سیلک می‌تواند گواه این مدعا باشد. این شهر کویری جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی دارد که می‌تواند برای هر کسی جذاب و شگفت انگیز باشد. کاشان مهد فرهنگ و تمدن سنتی ایران است و در اصطلاح عامه دارالمومنین نامیده می‌شود. گفتی است که این شهر به عنوان پایتخت فرش ایران انتخاب شده و قالی کاشان در میراث ناملموس یونسکو ثبت شده است. مراسم معروف قالیشویان نیز در اطراف کاشان برگزار می‌شود که بسیار دیدنی است. اکنون بیایید با جاهای دیدنی کاشان هم آشنا شویم.

 1. باغ فین:  یکی از قشنگ‌ترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی کاشان، باغ فین آن است که می‌تواند مثال خوبی از باغ‌های ایرانی باشد. باغ فین از نظر تاریخی ارزش بسیار زیادی دارد، به‌طوری‌که در یکی از کهن‌ترین منابع تاریخی یعنی کتاب «تاریخ قم» از این باغ یاد شده است. باغ فین فضایی زیبا و چشم نواز دارد که همواره مورد توجه حاکمان مختلف قرار داشته است. این باغ در دوره آل بویه و ایلخانی گسترش یافت و پس از آن بارها مرمت و بازسازی شد. در بازدید از این باغ، گرفتن عکس‌های زیبا را فراموش نکنید.

  باغ فین از جاهای دیدنی کاشام

  باغ فین (عکس: شاهین شریف‌زاد)

 2. حمام فین: یکی دیگر از جاهای دیدنی کاشان حمام فین است که در بخش جنوبی باغ فین قرار دارد. در این باغ دو حمام، به نام.های حمام بزرگ و حمام کوچک وجود دارند. حمام کوچک در دوره صفویه ساخته شد و حمام بزرگ که به حمام سلطنتی نیز معروف است به دستور فتحعلی شاه قاجار بنا شده بود. خوب است بدانید ماجرای قتل امیرکبیر که یکی از تلخ.ترین اتفاق‌های تاریخ سیاسی ایران است در حمام کوچک رخ داده بود. همچنین در حمام کوچک هفت کاشی به قدمت پانصد سال وجود دارد.
 3. مسجد جامع کاشان: یکی دیگر از مکان‌های دیدنی‌ این شهر  مسجد جامع است که می‌توان لقب کهن‌ترین بنای تاریخی کاشان را به آن داد. این مسجد در دوره حکومت سلجوقیان به همت دختر مالک اشتر، سفیه خاتون بنا شده است. مسجد جامع کاشان در دوره‌های مختلف تاریخی مثل دوره زندیه و در دوران حکومت عبدالرضا خان (حاکم کاشان) بازسازی و مرمت شده بود. این مسجد به وسیله هنر خطاطانی چون عبدالکریم و ابن‌محمدحسین محمدکاظم اصفهانی تزیین شده است.
 4. مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان: مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین بناهای شهر کاشان است که در دوره قاجار با حمایت مالی حاج محمد تقی خانبان ساخته شد. مسجد آقا بزرگ تنها مسجد پنج طبقه در تمام دنیا بود که گنبدی بسیار بزرگ و مناره‌های کاشی کاری شده داشت. این بنای زیبا با استفاده از نقاشی، مقرنس کاری، کاشی کاری و گچبری تزیین شده است. در دوران گذشته مسجد آقا بزرگ به عنوان مدرسه استفاده می‌شد به همین علت فضای داخلی بسیار بزرگی دارد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های مسجد کتیبه مالیاتی بزرگی است که روی درب ورودی مسجد نصب شده این کتیبه از طرف محمد شاه قاجار به مسجد هدیه شده بود و نشان می‌داد که مردم کاشان از پرداخت مالیات معاف هستند.

  مدرسه آقا بزرگ کاشان

  مدرسه آقا بزرگ (عکس: لویز پائولو)

 5. خانه طباطبایی‌ها: یکی از مکان‌های دیدنی کاشان که به عنوان زیباترین و قدرتمندانه‌ترین بنای کاشان شناخته می‌شود، خانه طباطبایی‌ها است. این خانه مثال بسیار خوبی برای شناخت معماری سنتی ایران به حساب می‌آید، زیرا در گوشه گوشه این بنا جزئیات ریزی وجود دارد که می‌تواند عاشقانه معماری را شیفته خود کند. در این خانه، ایوان، حیاط خلوت، هشتی و تالار شاه نشین وجود دارد که شاه نشین مهم‌ترین بخش آن محسوب می‌شود. این تالار سقف بسیار بلندی دارد و با آینه کاری، گچبری و پنجره‌های مشبک تزئین شده است.

  خانه طباطبایی ها یکی از جاهای دیدنی کاشان

  خانه طباطبایی‌ها (عکس: شاهین شریف‌زاد)

 6. خانه عباسیان: این خانه یکی از مهم‌ترین خانه‌های تاریخی این شهر است که تمام نکات معماری سنتی ایرانی را در خود دارد. این خانه پر از گچبری‌های دیدنی، قرینه سازی‌های حرفه‌ای و طراحی‌های منحصر به فرد است که هر کسی را شیفته و عاشق خود می‌کند. زیبایی و حال و هوای خاص خانه عباسیان باعث شده لوکیشن سریال‌های معروف مانند «ملاصدرا» و «مسافر ری» باشد. همچنین وجود یک رستوران سنتی در خانه بر جذابیت آن می‌افزاید.

  خانه عباسیان از دیدنی های کاشان

  خانه عباسیان (عکس: احسان رجبی)

 7. بازار سنتی کاشان: یکی دیگر از جاهای تاریخی کاشان، بازار سنتی آن است که به عنوان شاهکار تاریخ معماری و تجاری ایران شناخته می‌شود. این بازار در دوران صفویه و در خیابان افضل ساخته شده است و از همان ابتدا با راه‌های مهم بازرگانی همسایه بود که همین موضوع موجب رونق آن می‌شد. اگر خرید کردن در فضاهای سنتی را دوست دارید نباید بازدید از بازار سنتی کاشان را از دست بدهید.
 8. حمام سلطان امیر احمد: یکی دیگر از مکان‌های دیدنی کاشان که از ارزش و اهمیت زیادی برخوردار است، حمام سلطان امیر احمد نام دارد. تزئینات خاصی که در این حمام لحاظ شده آن را به یکی از جذاب‌ترین حمام‌های ایران تبدیل کرده است این حمام در کنار آثار تاریخی چون خانه بروجردی‌ها و طباطبایی‌ها قرار دارد. بنابراین با بازدید از این حمام می‌توانید به سایر آثار تاریخی هم دسترسی داشته باشید. نکته قابل توجه راجع به حمام سلطان امیر احمد بام منحصر به فرد آن است؛ بر روی بام حمام چندین گنبد وجود دارد که با شیشه‌های محدب پوشیده شده‌اند. علت استفاده از این شیشه‌ها عبور نور و روشن شدن فضای داخلی است. از طرف دیگر محدب بودن شیشه‌ها باعث می‌شود فضای داخلی از بیرون دیده نشود.
 9. روستای ابیانه: از دیگر مکان‌های تاریخی کاشان می‌توان به روستای ابیانه اشاره کرد که در بین گردشگران طرفداران زیادی دارد. آب و هوای خاص روستا و معماری منحصر به فرد آن باعث می‌شود توریست‌های زیادی بازدید از این روستا را در اولویت قرار دهند.

  روستای ابیانه از جاذبه های کاشان

  روستای ابیانه (عکس: مانی)

 10. تیمچه امین الدوله: یکی از جاهای دیدنی کاشان که می‌توان ترکیب تاریخ و هنر را در آن مشاهده کرد تیمچه امین الدوله است. این تیمچه بعد از زلزله اواخر قرن دوازدهم توسط امین الدوله به ساختمان بازار اضافه شد. خوب است بدانید که تیمچه در اصل کاروانسرای امین الدوله بوده که در میانه بازار تاریخی کاشان قرار داشت. این کاروانسرا دو در بزرگ چوبی دارد که به واسطه آن‌ها به بازار متصل می‌شود. کارشناسان تیمچه امین الدوله را یکی از شاهکارهای بی نظیر معماری ایران و جز ارزشمندترین جاهای دیدنی کاشان می‌دانند.
 11. آتشکده هارپاک: از دیگر جاهای تاریخی کاشان می‌توان به آتشکده هارپاک یا هرپک اشاره کرد که در روستای ابیانه قرار دارد. منابع موجود نشان می‌دهند این آتشکده در زمان هخامنشیان ساخته شده و در دوران ساسانیان به شهرت رسیده است. آتشکده هارپاک با استفاده از سنگ و ملات ساروج و طاق‌های ضربی ساخته شده است.

جاهای دیدنی نزدیک کاشان

مکان‌های تفریحی در کاشان تنهاها مختص همین شهر نمی‌شوند. در اطراف کاشان جاهای دیدنی بسیاری وجود دارد که دیدن  آن‌ها خالی از لطف نیست. از این میان می‌توان به آبشار نیاسر، آتشکده نیاسر، تپه سیلک، آرامگاه سهراب سپهری و شهر زیر زمینی نوش آباد اشاره کرد.

 1. آبشار نیاسر: اگر از کاشان به سمت شمال غرب حرکت کنید، در محله قدیمی سرکمر به آبشار نیاسر می‌رسید. این آبشار زیبا نمای خارق‌العاده‌ای به شهر نیاسر داده است و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی این شهر محسوب می‌شود. این آبشار طبیعی در فصل زمستان بسیار پر آب است اما در سایر فصول نیز جریان دارد. در کنار آبشار یک غار قدیمی وجود دارد که بر جذابیت فضا افزوده است.
 2. شهر زیرزمینی نوش آباد: در اطراف شهر کاشان جاذبه تاریخی بی‌نظیری وجود دارد که به‌عنوان یکی از عجایب تاریخی ایران شناخته می‌شود. شهر زیرزمینی نوش‌آباد با معماری بسیار جالبی در این منطقه ساخته شده است و دنیایی از اتاق‌ها، راهروها و کانالها  را در سه طبقه در کنار هم جمع کرده است. خوب است بدانید بعضی از قسمت‌های این شهر زیرزمینی بیش از ۱۸ متر ارتفاع دارند.

  شهر نوش آباد در نزدیکی کاشان

  شهر زیرزمینی نوش آباد

 3. قمصر کاشان: اگر دوست دارید در عطر گل‌های محمدی غرق شوید، بازدید از قمصر کاشان را از دست ندهید. این منطقه گردشگری که بیش‌تر با نام گلاب خوش عطر و بویش مشهور است در اواسط بهار مهم‌ترین منطقه گردشگری کاشان می‌شود.
 4. کویر ابوزید آباد: اگر حدود ۳۰ کیلومتر از مرکز شهر دور شنوید می‌توانید هیجان انگیزترین تجربه عمرتان را لمس کنید. تجربه سکوت، دیدار از ستاره ها و کهکشان. کویر ابوزیدآباد یکی از مکان‌های دیدنی کاشان و بهترین انتخاب برای قدم زدن روی رمل‌های کویر، شب نشینی دور آتش و غرق شدن در سکوت کویر است.
 5. دریاچه نمک: در ۳۵ کیلومتری آران و بیدگل دریاچه نمک وسیعی وجود دارد که شما را حیرت زده می‌کند. یکی از جذاب‌ترین کارهایی که می‌توانید در این فضا انجام دهید، ثبت عکس‌های بی‌نظیر است.

شهر کاشان کجاست؟

کاشان یکی از شهرهای استان اصفهان و دومین شهر پرجمعیت در این استان است. کاشان محل شکل گیری کهن.ترین تمدن بشر، یعنی فرهنگ یک‌جا نشینی و تمدن و فرهنگ سنتی ایران بوده است. این شهر دو نوع اقلیم کوهستانی و کویری دارد که هر کدام جذابیت‌های خاص خود را دارند. مردم کاشان بیش‌تر شیعه هستند و به زبان فارسی و لهجه کاشانی، کاشی یا کاشونی صحبت می‌کنند که بیش‌تر ویژگی‌های آوایی خاص دار.د مردم کاشان بیش‌تر به کارهایی چون کشاورزی، کاشت گل، پنبه، پیاز، انواع میوه‌ها، غلات، گیاهان دارویی و تولید گلاب و عرقیجات سنتی اشتغال دارند. همچنین وجود معادن مهمی چون مس، آهن، سولفات، باریوم، زاج سبز، نمک طعام، سنگ‌های مرمر و تراورتن بر اهمیت اقتصادی این شهر می‌افزاید.

مسیر دسترسی به کاشان

برای رسیدن به کاشان مسیرهای متعددی وجود دارند که شما می.توانید متناسب با موقعیت مکانی و تجهیزات خود مناسب‌ترین مسیر را انتخاب کنید.

اگر قصد دارید با وسیله نقلیه شخصی به کاشان بروید، دو مسیر پیش روی شما وجود دارد: ۱) با عبور از شهر قم و طی کردن مسیری دو ساعت به کاشان برسید. مسیری که حدود ۲۷۴ کیلومتر مسافت دارد. ۲) مسیر دوم از تهران به سمنان و درنهایت به کاشان است. در این مسیر شما باید ۶۰۶ کیلومتر و حدود ۵ ساعت و ۴۰ دقیقه رانندگی نمایید. خوب است بدانید شهر کاشان فرودگاه و راه آهن نیز دارد که شما می‌توانید از خدمات حمل و نقل ریلی و هوایی نیز استفاده کنید.

بهترین فصل سفر به کاشان

کاشان آب و هوای گرم و بیابانی دارد؛ بنابراین زمستان‌های آن سرد و تابستان‌های آن گرم و خشک است. روستاهای اطراف کاشان که در دامنه کوه واقع شده‌اند معمولا آب و هوای بهتری از مرکز شهر دارند اما مرکز شهر کاشان و به‌خصوص اطراف آن که در نزدیکی شوره‌زارهای کویر مرکزی قرار دارند، بسیار خشک و سوزان هستند. بنابراین بهترین زمان سفر به کاشان فصل بهار است. زیرا در این زمان هوا معتدل و مناسب گردشگری و تفریحی است.

غذاهای سنتی و سوغاتی‌های کاشان

یکی از جذابیت‌های سفر چشیدن غذا‌های سنتی هر شهری است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم در سفر به کاشان از غذاهای سنتی و خارق العاده آن غافل نشوید. از غذاهای سنتی کاشان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گوشت لوبیا
 • شفته
 • قیمه ریزه
 • کوفته چغندر
 • گوشت عدس بادمجان
 • گوشت لوبیای سرکه شیره
 • گوشت کلم
 • عدس پلو و کشمش
 • اشکنه

در شهر کاشان موارد بسیار زیادی وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را به عنوان سوغات تهیه کنید. این موارد عبارتند از:

 • گلاب و گل محمدی
 • عرقیجات گیاهی
 • کلوچه کاشانی
 • شیرینی‌های کاشان
 • خشکبار
 • فرش
 • انواع سفال
 • گیوه نشلجی
 • مخمل بافی
 • زیلو بافی
 • گیوه بافی
 • نمدمالی
 • مسگری
 • مشبک کاری
 • منبت کاری

هتل‌ها و اقامتگاه‌های کاشان

فضای گردشگری کاشان باعث می‌شود اقامتگاه‌های زیادی در این شهر وجود داشته باشند. از اقامتگاه‌های بوم گردی گرفته تا انواع مسافرخانه و هتل. مطمئن باشید که در کاشان بی جا و مکان نمی‌مانید. از بهترین مهمانسراهای کاشان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هتل سرای عامری ها
 • هتل نگارستان
 • هتل سرای خانه مرشدی
 • هتل مهینستان راحب
 • هتل منوچهری
 • هتل امیرکبیر
 • اقامتگاه بوم گردی سرای درب باغ
 • آپارتمان گلشن
 • هتل خانه نقلی
 • هتل سیاح
 • هتل مریم
 • هتل سنتی کمال الملک
 • هتل خانه دوست

همچنین شما می‌توانید سایر هتل‌ها و اقامتگاه‌های کاشان را در بخش رزرو هتل و اقامتگاه رادار مشاهده کنید. در این بخش تمامی اقامتگاه‌ها از مناسب‌ترین قیمت تا بیش‌ترین قیمت مرتب شده‌اند.

در این مطلب از رادار جاهای دیدنی کاشان، غذاهای سنتی، سوغات و مسیرهای دسترسی به آن را بررسی کردیم. این مطلب می‌تواند راهنمای مناسبی برای سفر شما به شهر کاشان باشد. اگر این مطلب برای شما مفید بود و یا اگر پیشنهادی در جهت تکمیل این مقاله دارید حتماً در بخش کامنت نظر خود را با ما و سایر همراهان رادار۳۶۱ درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.