جاهای دیدنی کرمانشاه

جاهای دیدنی کرمانشاه (۱۴۰۱): معرفی دیدنی ها+ عکس و آدرس

کرمانشاه یکی از شهرهای خوش آب‌وهوا و تاریخی کشورمان است. جاذبه‌های طبیعی و دیدنی‌های تاریخی باعث شده تا هرساله گردشگران بسیاری به این شهر سفر کنند. در این مقاله قصد داریم سری به جاهای دیدنی کرمانشاه بزنیم. بنابراین اگر شما هم از مشتاقان سفر و شناخت جاذبه‌های بکر هستید، تا انتها با این مطلب از رادار همراه باشید.

جاهای دیدنی کرمانشاه

کرمانشاه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که با توجه به آثار به جامانده از تمدن‌های کهن قدمت این شهر به دوران پارینه سنگی برمی‌گردد. این منطقه در طول تاریخ حضور پر رنگی داشته، به عنوان مثال کرمانشاه مرکز اصلی حکومت ماد بوده و مورد توجه ویژه شاهان ساسانی قرار داشته است. همین موارد سبب شده جاذبه‌های دیدنی فروان و متفاوتی در کرمانشاه وجود داشته باشد. در این استان پهناور جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بسیاری وجود دارد که در ادامه تعدادی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم. کرمانشاه یا به زبان کردی کرماشان، که به آن شهر شیرین و فرهاد نیز گفته می‌شود، بزرگ‌ترین شهر کردنشین جهان و نهمین شهر پرجمعیت ایران است. بد نیست بدانید که این شهر حدود ۴هزار جاذبه دیدنی دارد که برخی از آن‌ها در فهرست میراث یونسکو ثبت شده‌‌‌اند.

۱- طاق بستان، شکارگاه شاهان ساسانی

یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی کرمانشاه، طاق بستان و بلوار منتهی به آن است. بلوار طاق بستان که قدمت آن به دوران ساسانی بازمی‌گردد، طولانی ترین بلوار ایران است. این بلوا با درختان تنومند و در هم تنیده‌اش منظره‌ای زیبا و چشم‌نواز را به وجود آورده که از دیدن آن سیر نمی‌شود.

جاهای دیدنی کرمانشاه، طاق بستان

طاق بستان (عکس: جواد جهانشاهی)

در انتهای این بلوار به محوطه تاریخی طاق بستان خواهید رسید. این منطقه در گذشته شکارگاه شاهان ساسانی بوده و دارای دو طاق حکاکی شده و مجموعه‌ای سنگ نوشته و سنگ نگاره است که وقایعی چون تاج‌گذاری شاهان ساسانی ازجمله خسروپرویز، اردشیر دوم، شاهپور دوم و سوم را نمایش می‌دهد. طاق بستان به‌عنوان یکی از دیدنی‌های کرمانشاه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اما ثبت جهانی آن در یونسکو به دلیل وجود مغازه‌ها و منازل مسکونی اطراف آن، با مشکل روبرو شده است. از دیگر جذابیت‌های این منطقه می‌توان به وجود کبابی‌هایی اشاره کرد که به طور اختصاصی به پخت دنده‌کباب مخصوص کرمانشاه مشغول هستند.

آدرس طاق بستان: بلوار طاق بستان، بعد از سه راه مسکن، محوطه تاریخی طاق بستان

۲- بیستون و داستان عاشقانه آن

بنای بیستون یکی دیگر از مکان‌های دیدنی کرمانشاه محسوب می‌شود. این مجموعه ۲۸ اثر ثبت شده ملی و در مجموع حدود ۱۵۰ اثر تاریخی را در خود جای داده است. یکی از مهم‌ترین بناهای مجموعه بیستون، کتیبه و نقش برجسته داریوش هخامنشی محسوب می‌شود که در سال ۱۳۸۵ در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید. علاوه بر این، کاروانسرای شاه عباسی و محوطه فرهاد تراش نیز در این منطقه قرار دارند که هرکدام به تنهایی جاذبه‌ای گردشگری به حساب می‌آیند و می‌توانند یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه در عید و تابستان باشند. مردم محلی معتقدند این قسمت از کوه (فرهادتراش) توسط فرهاد و به دستور خسروپرویز برای معشوقش کنده شده است. گفتن این موضوع خالی از لطف نیست که یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت بیستون قرار داشتن آن بر سر راه جاده ابریشم بوده است.

آدرس بیستون: استان کرمانشاه، شهر بیستون، محوطه تاریخی بیستون

دیدنی های کرمانشاه، بیستون

بیستون

۳- معبد آناهیتا، آکروپولیس ایران

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی کرمانشاه در تابستان و عید، معبد آناهیتا است که در شهرستان کنگاور قرار دارد. این معبد که به آن آکروپولیس شرقی (آکروپولیس؛ معبدی باستانی در آتن یونان) نیز گفته می‌شود، از زیباترین جاهای دیدنی کرمانشاه و ایران به حساب می‌آید. این بنای عظیم که پس از تخت جمشید، دومین بنای بزرگ سنگی ایران محسوب می‌شود، در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا (عکس: رضا)

بنا به گفته محققان، قدمت این بنای تاریخی به‌طور دقیق مشخص نیست اما باتوجه به نوع و شیوه ساخت آن احتمال می‌رود متعلق به دوران حکومت ساسانیان و یا اشکانیان باشد. بازدید از این مکان، به همه مسافران به‌ویژه علاقه‌مندان به معماری باستانی و همچنین تاریخ گذشته‌ ایران پیشنهاد می‌‌شود.

آدرس معبد آناهیتا: کنگاور، مسیر همدان به کرمانشاه، در مسیر هگمتانه- تیسفون

۴- غار قوری قلعه، غاری به قدمت تاریخ

اگر به غار نوردی و دیدن جذابیت‌های پنهان طبیعت علاقه دارید نباید بازدید از غار قوی قلعه را از دست بدهید. این غار که یک اثر طبیعی و منحصر به فرد است، از جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی کرمانشاه در عید و تابستان به حساب می‌آید. قوری قلعه یا به زبان کردی قوری قه‌لا، بزرگ‌ترین غار آبی ایران و آسیاست که حدود ۶۵ میلیون سال قدمت دارد.

غار قوری قلعه از دیدنی های کرمانشاه

غار قوری قلعه (عکس: نادر چقاجردی)

قوری قلعه که در دل کوه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شاهو واقع شده، ۱۲ کیلومتر طول و ۳هزار و ۱۴۰ متر عمق دارد. نکته جالب در ارتباط با این غار این است که شما در هر زمان از سال، چه تابستان چه زمستان به آنجا بروید، باید لباس گرم با خود به همراه داشته باشید چون در طول سال تقریبا دمای آن ثابت و بین ۷ الی ۱۱ درجه است. قوری قلعه ابتدا توسط سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان یک اثر طبیعی ملی و سپس توسط سازمان میراث فرهنگی نیز در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس غار قوری قلعه: کرمانشاه، شهرستان روانسر، جاده روانسر به پاوه، روستای قوری قلعه

۵- تکیه معاون‌ الملک

تکیه معاون ‌الملک یکی دیگر از مکان های دیدنی کرمانشاه بوده که ۱۱۴ سال پیش و در زمان قاجار ساخته شده است. این تکیه که توسط فردی به نام حسین خان معین الرعایا معروف به معاون ‌الملک بنا شده، از زیباترین مکان‌‌‌‌‌‌های دوران قاجار محسوب می‌شود. این مکان که به منظور نوحه خوانی، سینه زنی، عزاداری و… ساخته شده بود، در دوران مشروطه توسط عده‌ای به توپ بسته شد اما بعدها به دست حسن خان معاون‌ الملک مرمت و بازسازی شد.

برخی از نقاشی‌های روی دیوارهای این بنا که جنگ‌‌های صدر اسلام را نشان می‌دهند، به حدی جزئیات کاملی دارند که هر بیننده‌‌‌‌ای را مجذوب خود می‌کنند. البته تمام تصاویر روی دیوارها مربوط به جنگ‌ها نیستند و در میان آن‌ها داستان‌هایی از شاهنامه، داستان‌های اساطیری و نیز تخت جمشید به چشم می‌خورد. نکته قابل توجه در ارتباط با تکیه معاون ‌الملک، کاشی کاری منحصر به‌فرد آن است که در تمام دنیا بی‌نظیر است.

آدرس تکیه معاون الملک: کرمانشاه، خیابان حداد عادل (محله آبشخوران)

۶- موزه پارینه سنگی، مجموعه‌ای بی‌نظیر از آثار کهن

یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی کرمانشاه موزه پارینه سنگی است که به‌عنوان یکی از موزه‌های تخصصی جهان شناخته می‌‌‌‌‌شود. این موزه به‌طور اختصاصی بر روی اشیای پیش از تاریخ تمرکز دارد و می‌تواند مرجع خوبی برای مطالعه و بررسی باشد. این موزه اولین موزه‌ای است که در خاورمیانه بر روی آثار نوسنگی تمرکز دارد. موزه پارینه سنگی کرمانشاه توسط علیرضا مرادی و فریدون بیگلری بنا شده، یک مجموعه جذاب و دیدنی از ابزارآلات سنگی و استخوان‌های انسان‌های دوره نوسنگی محسوب می‌شود. هم ‌اکنون این موزه به نام اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه ثبت شده است و جزء املاک آن‌ها محسوب می‌شود.

آدرس: کرمانشاه، خیابان مدرس، روبروی مسجد جامع

موزه پارینه سنگی

موزه پارینه سنگی (عکس: هادی بلوک)

جاهای دیدنی کرمانشاه فراوان و بی‌شمار هستند که بررسی تمام آن‌ها در این مجال نمی‌گنجد. بنابراین در ادامه تعدادی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه را نام می‌بریم:

 • مجسمه هرکول یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه در بهار
 • گوردخمه صحنه یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه در عید
 • کلیسای قلب مسیح کرمانشاه
 • حمام حاج شهباز خان
 • تکیه بیگلربیگی
 • بقعه سر قبر آقا کرمانشاه
 • بازار سنتی کرمانشاه
 • مرکز خرید ارگ کرمانشاه
 • پارک جنگلی طاق بستان
 • مسجد عماد الدوله
 • تالاب هشتیان
 • باغ گل‌ها
 • غار پراو
 • پارک کوهستان

چگونه به کرمانشاه برویم؟

برای سفر به کرمانشاه شما راه‌های متعددی پیش روی خود دارید که می‌توانید متناسب با روحیات خود از این مسیرها استفاده کنید. در ادامه تمام گزینه‌های موجود برای سفر به کرمانشاه را بررسی می‌کنیم:

 • سفر با اتومبیل شخصی: یکی از بهترین روش‌های سفر به کرمانشاه استفاده از خودرو شخصی است زیرا در مسیر پیش رو شما جاذبه‌های طبیعی و شهرهای زیادی را می‌بینید که خودش می‌تواند یک تور گردشگری عالی باشد. در این سفر اگر تهران مبدأ شما باشد ابتدا به اتوبان تهران ساوه می‌روید و پس از اتمام اتوبان به شهر تاریخی همدان و پس از آن به گردنه بی‌نظیر اسدآباد می‌رسید. در این مسیر می‌توانید از شهر کنگاور و بیستون نیز دیدن نمایید.
 • سفر با قطار: اگر قصد دارید سفر خود را از شهر تهران شروع کنید، قطار می‌تواند انتخابی امن و سریع باشد. این مسیر ریلی که یکی از طولانی‌ترین مسیرهای ریلی ایران است در ایستگاه‌های سمنگان، همدان، ملایر، نهاوند، کنگاور، صحنه و کرمانشاه توقف می‌کند.
 • سفر با هواپیما: آسان‌ترین و سریع‌ترین راه سفر به کرمانشاه استفاده از هواپیما است که از تهران حدود یک ساعت طول می‌کشد.

چه زمانی به کرمانشاه سفر کنیم؟

استان کرمانشاه آب و هوای بسیار مطلوب و دلپذیری دارد و در رده اقلیم‌های معتدل کوهستانی دسته بندی می‌شود. به همین علت بهترین زمان سفر به کرمانشاه می‌تواند فصول بهار و تابستان باشد. چهار اقلیم متفاوت در استان کرمانشاه قابل شناسایی است که از این جهت در هر چهار فصل سال مقصد مناسبی برای گردشگران دارد. به عنوان مثال شهرهایی چون قصر شیرین و دهستان در زمستان ملایم و در تابستان گرم و خشک هستند و شهرهایی چون جوانرود و پاوه هم در زمستان و هم در تابستان خنک و ملایم هستند.

غذاهای محلی و سوغات کرمانشاه چیست؟

بدون شک لذت چشیدن غذاهای خوشمزه و خوش رنگ و لعاب کرمانشاهی یکی از لذت بخش‌ترین و خاطره انگیزترین بخش سفر هر گردشگری می‌شود. در شهرهای این استان غذاهای محلی متفاوتی وجود دارد که نباید لذت چشیدن آن‌ها را از دست بدهید مخصوصا اگر طالب شناخت فرهنگ و آداب و رسوم منطقه باشید. زیرا غذاها دقیقا قلب فرهنگ مناطق مختلف هستند. در ادامه تعدادی از غذاهای محلی کرمانشاه را نام می‌بریم:

 • دنده کباب
 • خورشت خلال
 • آش عباسعلی
 • آش سورانه
 • شلمین
 • جرگ و بز
 • والک پلو
 • کوکو پاغازه
 • کوفته شیرین کرمانشاهی

از کجا سوغات کرمانشاه را تهیه کنیم؟

در سفر به کرمانشاه گزینه‌های زیادی برای سوغات پیش روی خود دارید که از این میان می‌توان به مواردی چون نان برنجی، کاک، نان خرمایی، باقلوا کرمانشاهی، روغن کرمانشاهی، صنایع چرمی، گیوه دوزی، چیغ بافی، جاجیم بافی و… اشاره کرد. بهترین مکان برای تهیه این اقلام بازار سنتی کرمانشاه است که در بافت تاریخی شهر و در خیابان مدرس قرار دارد.

در سفر به کرمانشاه کجا اقامت کنیم؟

در کرمانشاه برای هر سلیقه‌ای اقامتگاه مناسب وجود دارد. از هتل و ویلا گرفته تا اقامتگاه بومگردی و مسافرخانه که در قیمت و امکانات متفاوت مشغول به فعالیت هستند. از بهترین هتل‌های کرمانشاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هتل پارسیان کرمانشاه
 • هتل جمشید
 • هتل آزادگان
 • هتل لیژان
 • هتل ارم پاوه
 • هتل آپارتمان کوروش
 • هتل داریوش
 • هتل سینا
 • هتل راه کربلا

برای شناخت بهتر هتل‌های کرمانشاه توصیه می‌کنیم سری به مطلب بهترین هتل کرمانشاه بزنید.

در این مطلب از رادار به معرفی جاهای دیدنی کرمانشاه پرداختیم و پتانسیل‌های گردشگری شهر را بررسی کردیم. کرمانشاه منطقه‌ای باستانی است که قدمت آن به دوره ماد باز می‌گردد و در آن آثار تاریخی و طبیعی بی‌نظیری وجود دارد. با سفر به ین استان علاوه‌بر مکان‌های تفریحی منحصر به فرد با فرهنگ غنی مردم منطقه نیز مواجه می‌شوید که شناخت آن بسیار ارزشمند است. از این‌که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید سپاس‌گزاریم. منتظر نظرات و پیشنهادات شما در رادار۳۶۱ هستیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.