جاهای دیدنی نوشهر (عکس: نیما نظافت یزدی)

جاهای دیدنی نوشهر (۱۴۰۱): معرفی تمام دیدنی‌های نوشهر

همه ما مشتاق سفر به شمال کشور هستیم. جایی که هر نقطه از آن جاذبه‌ای دیدنی محسوب می‌شود و شگفتی‌های بسیاری را در خودش جای داده است. به عنوان مثال چگونه می‌شود که شهر کوچکی مانند نوشهر تمام جاذبه‌های موجود در شمال را در دل خودش جای داده باشد؟ شهری که از یک سو به دریا متصل است و از سوی دیگر به جنگل. در این شهر ساحلی شما می‌توانید تمام جلوه‌های طبیعت را مشاهده کنید. از تالاب و آبشار گرفته تا روستاهای بکر و رودهای روان. اگر دوست دارید با جاهای دیدنی نوشهر آشنا شوید، تا انتها با این مطلب از رادار همراه باشید. زیرا در ادامه قصد داریم مکان‌های دیدنی نوشهر را با آدرس معرفی کنیم. مطمئن باشید این راهنمای گردشگری در سفر به نوشهر کمک‌حال شما خواهد بود.

جاهای دیدنی نوشهر

یک لحظه چشمانتان را ببندید و جایی را تصویر کنید که از شمال توسط دریای خزر و از جنوب توسط رشته کوه زاگرس محاصره شده است. در چنین فضایی چه چیزهایی می‌توانند وجود داشته باشند؟ قطعا در این محیط آب و هوایی معتدل و پاک با پوشش گیاهی بی‌نظیری وجود خواهد داشت. نوشهر دقیقا چنین جایی است. شهری که در غرب مازندران قرار دارد و پرجمعیت‌ترین شهر شمالی محسوب می‌شود. در این شهر به قدری جاذبه دیدنی و تفریحی وجود دارد که می‌توانند چندین ماه شما را مشغول نگهدارند. در ادامه تعدادی از محبوب‌ترین مناطق دیدنی نوشهر را معرفی می‌کنیم.

۱- تالاب ارواح؛ زیبا و راز آلود

یکی زیباترین و مهیج‌ترین جاهای دیدنی نوشهر تالاب ارواح است که منظره‌ای بی‌نظیر از دریاچه، جنگل و مه را مقابل چشمان شما قرار می‌دهد. فضایی وهم آلود و دلفریب که از ترکیب دریاچه و جنگل به وجود آمده است. در این فضا درختانی وسط دریاچه وجود دارند که به خاطر حجم بالای رطوبت دچار پوسیدگی شده‌اند و منظره‌ای جالب را خلق کرده‌اند. منظره‌ای که در عین زیبایی کمی ترسناک نیز هست.

آدرس: ۱۲ کیلومتری جاده نور به نوشهر، دریاچه ارواح

تالاب ارواح از دیدنی های نوشهر

تالاب ارواح (عکس: علی علیرضایی)

۲- دریاچه فراخین، مکانی برای ماجراجویی

اگر مشتاق ماجراجویی و دور شدن از زندگی شهری و تکنولوژی هستید، باید به سراغ دریاچه فراخین، یکی از زیباترین جاهای دیدنی شمال، بروید. دریاچه‌ای طبیعی که در وسط جنگل‌های انبوه ویسر واقع شده و از چشمه‌ای به همین نام سیراب می‌شود. برای رسیدن به دریاچه فراخین باید از سمت کجور به طرف روستای ویسر بروید. نکته قابل توجه این است که جاده منتهی به دریاچه خاکی و در زمان بارندگی لغزنده است. بنابراین اگر قصد داشتید به سمت این دریاچه بروید حتما امکانات لازم از قبیل کفش مناسب لباس مناسب و وسایل گرمایشی به همراه داشته باشید.

آدرس: نوشهر، بخش کجور، روستای ویسر، دریاچه فراخین

دریاچه فراخین از جاهای دیدنی نوشهر

دریاچه فراخین (عکس: یوسف رفیع)

۳- دریاچه خضر نبی، بهشت کوچک مازندران

یکی از بکرترین مناطق دیدنی نوشهر دریاچه خضر نبی است که به اعتقاد پیشینیان مکانی مقدس بوده است. امروزه اهمیت این مکان نه به خاطر مقدس بودن، بلکه به خاطر زیبایی‌های طبیعی اطراف آن است. پوشش گیاهی انبوه باعث می‌شود رنگ آب دریاچه سبز به نظر برسد. در این منطقه گونه‌های مختلف جانوری زندگی می‌کنند که می‌توانید در هنگام قایق سواری یا پیاده روی از دیدن آن‌ها لذت ببرید.

آدرس: نوشهر، بخش کجور، جاده روستای نیمور، جاده سوشه، دریاچه خضر نبی

۴- دریاچه آویدر (آبیدر)

اگر فرصت زیادی برای دیدار از تمام جاهای دیدنی نوشهر ندارید، فقط به آویدر بروید. سد و دریاچه آویدر که تنها ۳۰ کیلومتر با مرکز نوشهر فاصله دارد و با پارک سیسنگان همسایه است، ترکیبی بی‌نظیر از دریاچه، جنگل و دشت را در اختیار شما قرار می‌دهد. وجود امکانات گردشگری مانند پیست اسب سواری، پیست دوچرخه سواری، امکانات قایق سواری، فضای عکاسی در طبیعت، رستوران و کافه‌های متعدد در این فضا باعث می‌شوند که آویدر مکانی عالی برای تفریح و استراحت باشد.

آدرس: ۳۰ کیلومتری شرق نوشهر، کنار روستای ملاکلا، دریاچه سد آویدر (آبیدر)

دریاچه آویدر (آبیدر)

دریاچه آویدر (عکس: کارن)

۵- مرداب هسل، دریاچه‌ای پوشیده از جلبک

اگر قدم زدن در جنگل را دوست دارید، اتومبیل خود را در منطقه جنگلی بانی پارک کنید و حدود ۴۵ دقیقه در دل جنگلی بکر قدم بزنید تا به یکی از زیبا‌ترین مناطق دیدنی نوشهر برسید. پس از ۴۵ دقیقه پیاده روی به مرداب هسل که در دل جنگل مشعل قرار دارد می‌رسید. سطح این مرداب با جلبک‌هایی پوشیده شده که در فصول مختلف سال به رنگ‌های مختلف در می‌آیند و هر بار می‌توانند گردشگران را غافلگیر کنند.

آدرس: نوشهر، جنوب روستای سینوا، جنگل مشعل موزی، مرداب هسل

مرداب هسل از جاهای دیدنی نوشهر

مرداب هسل (عکس: یعقوبی)

۶- آبشار ۴۰ متری زانوس

یکی از مناطق دیدنی نوشهر آبشار ۴۰ متری زانوس است که در روستایی به همین نام و بخش کجور واقع قرار دارد. در این روستا چندین آبشار زیبا وجود دارد که می‌توانید از تمام آن‌ها بازدید نمایید. در اطراف این آبشارها فضایی مناسب برای استراحت نیز وجود دارد. همچنین می‌توانید از خدمات گردشگری موجود در روستا نیز استفاده کنید. خوب است بدانید که آبشار زانوس در اردیبهشت پر آب‌تر از سایر ماه‌ها است.

آدرس: نوشهر، بخش کجور، روستای زانوس

۷- دیو چشمه، گوارا و زلال

در بخش کجور چشمه‌ای زلال و گوارا وجود دارد که به علت بزرگ بودنش دیو چشمه نامیده می‌شود. آب این چشمه به قدری زلال و گوارا است که مردم محلی آن را به اشک زمین تشبیه می‌کنند و معتقدند هرکس که از آب این چشمه بنوشد دوباره به این منطقه باز می‌گردد. در نزدیک این چشمه (حدود ۱۰۰ متر) یک توربین و نهر موازییکی وجود دارد که جریان آب آن را حرکت می‌دهد و منظره‌ای جالب به‌وجود می‌آورد.

آدرس: نوشهر، بخش کجور، دیو چشمه

۸- تنگه میخساز، تفرجگاه ناصرالدین شاه

یکی از بکرترین جاهای دیدنی نوشهر که زمانی تفرجگاه ناصرالدین شاه قاجاری بوده، تنگه میخساز نام دارد. این منطقه باصفا و دنج در بین مردم محلی با عنوان گذرگاه رستم شناخته می‌شود چراکه مردم معتقدند رستم (قهرمان اسطوره‌ای شاهنامه) از این‌جا عبور کرده است. تنگه میخساز منطقه‌ای خوش آب و هوا است که می‌تواند در فهرست جاهای دیدنی نوشهر در زمستان نیز قرار بگیرد. آب و هوای معتدل و پوشش گیاهی مناسب این مکان را به تفرجگاهی محبوب تبدیل کرده است.

آدرس: نوشهر، روستای کندلوس، تنگه میخساز

۹- باغ گیاه شناسی نوشهر، بهشت ثانی

اگر دوست دارید انواع مختلف گیاهان کمیاب را از نزدیک مشاهده کنید، باغ گیاه شناسی نوشهر را از دست ندهید. این باغ که یکی از بهترین جاهای دیدنی نوشهر در زمستان است، می‌تواند مکانی عالی برای پیاده روی، عکاسی، شناخت گیاهان و استراحت باشد. در این باغ پل و آلاچیقی چوبی وجود دارد که بر زیبایی فضا می‌افزاید و می‌تواند آذین‌گر عکس‌های شما باشد. خوب است بدانید که بازدید از این باغ رایگان نیست و برای ورود باید بلیط تهیه نمایید.

آدرس: نوشهر، خیابان شریعتی، باغ گیاه شناسی

باغ گیاه شناسی از دیدنی های نوشهر

باغ گیاه شناسی نوشهر

۱۰- روستای حیرت و کوهستان‌های سبز

شاید از شنیدن نام روستای حیرت تعجب کنید. اما باید بگوییم این برازنده‌ترین نام برای این منطقه است. منطقه‌ای می‌توان از آن به‌عنوان زیبا‌ترین و خارق‌العاده‌ترین جاذبه دیدنی نوشهر یاد کرد. در این مکان شما شاهد کوهستان‌های سبز، دشت‌های وسیع و خرم، جنگل‌هایی انبوه و رودخانه‌هایی خروشان خواهید بود. منطقه‌ای که زیبایی آن حیرت انگیز است و افراد در خود غرق می‌کند. خوب است بدانید در روستای حیرت حتی چشمه‌های آب گرم با خواص درمانی نیز وجود دارند.

آدرس: ۵۰ کیلومتری نوشهر، بخش کجور، روستای حیرت

۱۱- موزه مردم شناسی کندلوس

یکی از بهترین جاهای دیدنی نوشهر در زمستان موزه‌های این شهر است. از این میان می‌توانیم به موزه مردم شناسی کندلوس اشاره کنیم که نمایشگاهی از زندگی پیشینیان است و شما را با فرهنگ مردم شمال آشنا می‌کند. در این مکان می‌توانید از نسخ، نقاشی‌های قدیمی، مجسمه، ابزار کار، ظروف و لوازم زندگی از هزاره دوم پیش از میلاد تا دوره قاجار را مشاهده کنید.. خوب است بدانید بازدید از این موزه ارزشمند رایگان است و می‌توانید همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ به موزه مردم شناسی کندلوس مراجعه کنید.

آدرس: ۷۵ کیلومتری جنوب شرق نوشهر، بخش کجور، روستای کندلوس، موزه مردم شناسی

جاهای دیدنی نوشهر

موزه مردم شناسی کندلوس

۱۲- موزه گیاهان دارویی کندلوس

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی نوشهر موزه گیاهان دارویی کندلوس است که وسعت بسیار زیادی دارد و اولین موزه روستایی جهان محسوب می‌شود. محصولات این موزه به خارج از کشور صادر می‌شوند و شما در این ضمن آشنا شدن با گیاهان دارویی می‌توانید از بخش فروشگاه موزه نیز باکیفیت‌ترین گیاهان را خریداری نمایید. بازدید از این موزه رایگان است و می‌توانید همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر به موزه گیاهان دارویی کندلوس مراجعه کنید.

آدرس: ۷۵ کیلومتری جنوب شرق نوشهر، بخش کجور، روستای کندلوس، موزه گیاهان دارویی

همان‌طور که در ابتدای مطلب بیان شد جاهای دیدنی نوشهر به قدری زیاد هستند که می‌توانند چند ماه شما را مشغول کنند. از آن‌جایی که بررسی تمام این موارد در یک مقاله ممکن نیست، در ادامه تعدادی دیگر از مناطق دیدنی نوشهر را نام می‌بریم.

 • آبشار نجارده
 • تنگ دار
 • چشمه گردوک
 • بندرگاه
 • پلاژ سیترا
 • پارک جنگلی سی سنگان
 • پارک جنگلی خانیکان
 • روستای انگاس
 • روستای کندلوس
 • موزه دریایی نوشهر
 • حمام کندلوس
 • بازار روز نوشهر
 • روستای کوشک سرا

نوشهر کجاست؟ چگونه به نوشهر برویم؟

نوشهر یکی از شهرهای استان مازندران است که حدود ۲۰۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد. این شهر ساحلی از سمت شرق با شهرستان نور و از سمت غرب با شهرستان چالوس همسایه است. برای رسیدن به نوشهر انتخاب‌های زیادی پیش‌ رو دارید که می‌توانید متناسب با شهر مقصدتان مناسب‌ترین آن را انتخاب کنید. برای رسیدن به نوشهر می‌توانید:

 • از جاده چالوس راهی شوید و با عبور از سیاه بیشه و پل زنگوله به نوشهر برسید
 • از مرزن‌آباد بگذرید و وارد جاده تهران- شمال شوید.
 • از چالوس وارد بلوار ۱۷ شهریور شوید و از آنجا مسیر خود را به سمت بلوار شهید کریمی ادامه دهید.

چه زمانی به نوشهر سفر کنیم؟

برای بهره‌مندی هرچه بیش‌تر از تمامی پتانسیل‌های گردشگری نوشهر لازم است بعد از شناخت جاهای دیدنی آن، راجع به بهترین زمان سفر به این شهر ساحلی نیز اطلاعاتی داشته باشید. نوشهر منطقه‌ای ساحلی و جنگلی است. بنابراین در اکثر ایام سال هوایی معتدل و مناسب دارد. در بهار و تابستان که ایده‌آل‌ترین زمان سفر به نوشهر است، درختان سبز و هوا بسیار معتدل و تازه می‌شود. در پاییز جنگل‌های هزار رنگ نوشهر و هوای خنک روح شما را نوازش می‌کنند. بنابراین متناسب با سلیقه خود می‌توانید یکی از این سه فصل را برای سفر به نوشهر انتخاب کنید. اما زمستان‌ها؛ نوشهر زمستان‌های سردی دارد که همواره با بارش برف و باران همراه است. به همین علت نمی‌توانید از مناطق دیدنی و تفریحی آن لذت ببرید. پس سفر به نوشهر در زمستان توصیه نمی‌شود.

سوغات نوشهر چیست؟

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های هر سفر بازارگردی و خرید سوغات است. سوغات نوشهر بیش‌تر شامل مواد خوراکی می‌شود که از این میان می‌توان میان به مواردی زیر اشاره کرد:

 • برنجک: نوعی شیرینی که از آرد برنج، روغن و آبلیمو درست می­شود.
 • پشت زیک: نوعی شیرینی محلی که مشابه سوهان است از کنجد، عسل، کره، گردو و هل درست می‌شود.
 • آغوز نان: شیرینی مخصوص شب یلدا که با گردو و کنجد تهیه می‌شود.
 • رشته به رشته: شیرینی محلی نوشهری که با خاک قند، آرد برنج، گردو و روغن تهیه می‌شود.

از دیگر سوغات موجود در نوشهر می‌توان به قماق، کلوچه، برنج، ترشیجات، دوغ و ماست، حصیر، جاجیم، گلیم، ظروف سفالی، ظروف چوبی و ظروف سرامیکی اشاره کرد.

در نوشهر کجا اقامت کنیم؟

در سفر به نوشهر هرگز نگران محل اقامت خود نباشید مخصوصا زمانی که همراهی چون رادار ۳۶۱ با شما است. موقعیت خاص این شهر باعث می‌شود که اقامتگاه‌های مختلفی در این شهر وجود داشته باشند. از هتل‌های چند ستاره گرفته تا اقامتگاه‌های بوگردی و مسافرخانه که با استفاده از رادار می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین آن را برای خود انتخاب کنید. در ادامه تعدادی از هتل‌های خوب نوشهر را نام می‌بریم:

 • هتل ژربرا (خیابان شهید خیریان نوشهر)
 • هتل عرش (جاده محمود آباد – نوشهر)
 • هتل صدف (۵ کیلومتری نوشهر- رویان)
 • هتل شادی (روبروی دانشگاه آزاد نوشهر)
 • هتل صحرا (ابتدای جاده نور، مقابل دانشگاه آزاد)

در این مطلب از رادار جاهای دیدنی نوشهر را بررسی و معرفی کردیم. شهری زیبا و سرسبز که ساحل آرام و جنگل‌های انبوه را در کنار هم دارد. مناطق دیدنی نوشهر به قدری زیاد هستند که می‌توانند پاسخگوی هر سلیقه‌ای باشند. فرقی ندارد شما دوست دارید در ساحل آفتاب بگیرید یا در جنگل پیاده روی کنید و آبشارهای مرتفع را ببینید. در هرصورت نوشهر می‌تواند مقصد مناسبی برای شما باشد. از همراهی شما سپاس‌گزاریم. اگر نظری در جهت تکمیل کردن این بحث دارید حتما نظرات ارزشمند خود را با ما و دیگر همراهان سایت رادار۳۶۱ درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.