دریاچه چورت

دریاچه چورت کجاست؟ راهنمای سفر به نگین پنهان مازندران

آیا می‌دانید دریاچه چورت کجاست و چگونه به‌ وجود آمده است؟ اکثر دریاچه‌های موجود حاصل چشمه‌های زیرزمینی و آب‌های معدنی هستند اما دریاچه‌ای که قصد داریم در این مطلب از رادار۳۶۱ به شما معرفی کنیم، حاصل زلزله است. دریاچه‌ای که در گروه جاهای دیدنی شمال قرار دارد. چورت، دریاچه‌ای نسبتا کوچک محسوب می‌شود که در دل جنگل‌های مازندران پنهان شده است. نمای این دریاچه از بالا و موقعیت قرارگیری آن شما را به یاد مستندهای طبیعت آفریقا می‌اندازد. دریاچه‌ای که بعد از طی کردن مسافتی جنگلی می‌توانید آن را ببینید. در این مسیر هر جا که صدای پرندگان را شنیدید، بدانید که به چورت نزدیک شده‌اید. در ادامه بیش‌تر در مورد این جاذبه گردشگری طبیعی صحبت خواهیم کرد. همراه ما باشید.

دریاچه چورت کجاست؟

نام اصلی این دریاچه میانشه است اما چون در روستای چورت قرار دارد، همه آن را با این نام می‌شناسند. میانشه بر اثر یک رانش طبیعی یا همان زمین لرزه خلق و به شکل امروزی تبدیل شده است. تقریبا هشت دهه پیش (چیزی نزدیک به یک قرن) در این ناحیه یک شکاف ایجاد و سد راه چشمه‌ای می‌شود که در نزدیکی دریاچه قرار دارد؛ به همین ترتیب میانشه شکل می‌گیرد.

مهم‌ترین جاذبه این دریاچه زمانی پدیدار می‌شود که سطح آب کم شده باشد و درخت‌های باقی مانده در محل دریاچه راحت‌تر دیده شوند. اگر به عکس‌های هوایی دریاچه نگاه کنید شکل هندسی بیضی شکل آن را به راحتی تشخیص می‌دهید. بیضی که دور تا دور آن را درختان قدیمی و کهن سال پوشانده‌اند و یک منطقه جنگلی بی نظیر به وجود آورده‌اند. بد نیست بدانید که عمق این دریاچه در فصل‌های مختلف سال دستخوش تغییر می‌شود، به این صورت که در فصل‌های بارانی عمق آن بیش‌تر و در فصل‌های گرم و کم آب عمق آن کم‌تر است.

اکثر ماهی‌هایی که در این دریاچه دیده می‌شود، توسط مردم محلی به چورت آورده شده و تخم برخی از آن‌ها نیز به وسیله پرندگان به چورت میانشه منتقل شده‌اند. وجود این ماهی‌ها امکان ماهیگیری را هم برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند و به عنوان یکی از تفریحات این منطقه از آن یاد می‌شود.

دریاچه چورت

بگذارید کمی دقیق‌تر بگوییم که دریاچه چورت کجاست؟ روستای چورت یکی از روستاهای بین ساری و کیاسر است. روستایی که در ۱۰ کیلومتری این دو منطقه قرار دارد. آینه‌ای ۲٫۵ هکتاری که می‌توانید عکس تمامی درختان اطراف آن را بر روی سطح رودخانه ببینید. صحنه‌ای که در هر فصل زیبایی خاص خودش را دارد. از پاییز و زمستان گرفته تا بهار و تابستان.

اگر قصد دارید که از شمال به روستای چورت و سپس دریاچه آن برسید، باید حدود ۲۳ کیلومتر از خود ساری تا روستای تاکام را طی کنید. بعد از سپری کردن این مسیر تابلوی روستای چورت را خواهید دید. برای رسیدن به خود چورت ابتدا باید ۱۵ کیلومتر مسیر فرعی را طی کنید. سپس از خود روستا تا دریاچه حدودا ۱۰ کیلومتر فاصله دارید. برای رسیدن به دریاچه میانشه هم مسیرهای متعددی وجود دارد. پیشنهاد ما این است که حتما از یک راهنمای محلی کمک بگیرید تا مسیرتان را گم نکنید.

شما می‌توانید خودتان را از سمت استان سمنان و شهر شهمیرزاد هم به میانشه برسانید. قبل از هر چیز باید از خود سمنان حدودا ۲۵ کیلومتر مسافت طی کنید تا به شهمیرزاد برسید. بعد از جاده شهمیرزاد وارد مسیر ساری شوید. از اینجا تا چورت حدود ۱۵۰ کیلومتر جاده پیش رو دارید. در این مسیر از فولاد محله و کیاسر عبور خواهید کرد و بعد از عبور از روی یک پل به ورودی چورت می‌رسید. بعد از گذشت ۱۵ کیلومتر از این ورودی وارد روستای چورت می‌شوید که مجددا تا خود دریاچه تقریبا ۱۰ کیلومتر فاصله دارید.

گشتی در دریاچه چورت بزنیم

از زیبایی‌ها و مناطق دیدنی این منطقه هر چقدر بگوییم کم گفته‌ایم. این دریاچه همچون نگینی در میان انبوه جنگل می‌درخشد و در این منطقه زیبایی‌های زیادی را می‌توانید به چشم ببینید. زمانی که سطح آب دریاچه کم می‌شود درختانی که در ژرفای آن هستند سر از آب بیرون می‌آورند و صحنه‌ای سورئال را رقم می‌زنند. به علاوه اینکه در اطراف دریاچه هم درختان میوه بسیاری وجود دارد؛ از انجیر و ازگیل گرفته تا گردوهایی که در فصل پاییز می‌توانید مزه کنید.

چورت

امکانات اطراف چورت

از امکانات اطراف دریاچه چورت می‌توانیم به قایق‌سواری روی دریاچه اشاره کنیم. شما می‌توانید با قایق‌هایی که در اطراف دریاچه قرار دارند و با پرداخت هزینه‌ای به مالکین آن‌ها مدتی بر روی دریاچه پارو زده و زیبایی‌های آن‌ را بهتر و دقیق‌تر ببینید و کمی هم ورزش کرده باشید.

یکی دیگر از امکانات اطراف دریاچه چورت و البته تفریحات در این منطقه ماهیگیری است. ماهی‌هایی که برخی بر این باور هستند به وسیله محلی‌ها به این منطقه آورده شده‌اند و بعد از مدتی و بر اثر تخم‌گذاری تعداد آن‌ها افزایش یافته است. برخی هم بر این باور هستند که پرندگان تخم این ماهی‌ها را از جاهای دیگر به دریاچه آورده‌اند. هر چه که دلیل وجود این ماهی‌ها در میانشه باشد، به هر حال شگفتی این محیط را چندین برابر کرده و البته یک سرگرمی هم برای بازدیدکنندگان و افراد محلی فراهم کرده است.

آیا امکان شنا در چورت وجود دارد؟

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از مردم را درگیر کرده این است که آیا امکان شنا در دریاچه وجود دارد؟ باید به شما بگوییم که نه، شما نمی‌توانید در دریاچه شنا کنید. در واقع بهتر است که این ریسک را نکنید. به این خاطر که اولا عمق دریاچه مشخص نیست. ثانیا درخت‌هایی که در اعماق دریاچه هستند مزاحم شنا می‌شوند و ممکن است شاخه‌ها و ریشه‌های آن‌ها در حین شنا به شما آسیب برسانند. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم که خودتان را با ماهیگیری و قایق‌سواری سرگرم نمایید. حتی می‌توانید در جنگل‌های اطراف پیاده‌روی کنید. اما اگر به هر دلیلی قصد شنا در چورت را دارید، حداقل اینکه باید شناگر حرفه‌ای و کاربلد باشید و تجهیزات ایمنی هم به همراه داشته باشید. با این حال ما توصیه می‌کنیم که در دریاچه شنا نکنید. حتی خود افراد محلی هم کم پیش می‌آید که در دریاچه شنا کنند.

دریاچه در مازندران

دیدنی‌های اطراف دریاچه

همان طور که اشاره شد، میانشه در شهر ساری واقع شده است. در نتیجه بعد از این‌ که گشت‌وگذارتان در نزدیکی دریاچه و در روستا تمام شد، می‌توانید سری به دیدنی‌های اطراف و نزدیک به این منطقه هم بزنید. از این دیدنی‌ها می‌توانیم به باداب سورت و همچنین سد سلیمان تنگه و الندان اشاره کنیم.

  1. باداب سورت: باداب سورت دومین چشمه بزرگ آب شور جهان به حساب می‌آید. با این حال و با چنین ارزشی که دارد نگهداری‌ها و مراقبت‌های لازم از این منطقه صورت نگرفته است. در نتیجه این باداب سورت امروزی با آن باداب سورتی که همیشه از آن شنیده‌اید و عکس‌های آن را دیده‌اید فرق دارد. به این خاطر که شوربختانه مدتی است که این چشمه‌های رنگی و طبقاتی خشک شده‌اند و زیبایی‌های گذشته را ندارند. اما امید است که با نظارت مردم دلسوز و مسئولین مجددا این منطقه زیبایی همیشگی خودش را به دست بیاورد و باز هم میزبان گردشگران و بازدیدکنندگان از شهرها و استان‌های مختلف باشد. این چشمه‌ پلکانی دیدنی نزدیک به چهاردانگه قرار دارد.
  2. سد سلیمان تنگه و الندان: یکی دیگر از دیدنی‌های نزدیک به چورت سد سلیمان است. می‌توانید در میان راه کمی تامل کنید و در این جنگل زیبا قدم بزنید و از زیبایی‌های سد سلیمان تنگه لذت ببرید. منطقه‌ای که در آن آب بندان الندان هم جای گرفته است؛ آب بندانی که می‌توانید بر روی آن مانند دریاچه چورت قایق‌سواری کنید. پیشنهاد ما به شما این است که در حین بازدید از خود چورت سری هم به این مناطق دیدنی اطراف بزنید. بدون شک که بازدید از این مناطق خالی از لطف نخواهد بود.

چه زمانی به دریاچه چورت سفر کنیم؟

یکی دیگر از مسائلی که باید قبل از سفر به چورت در مورد آن تصمیم بگیرید مشخص کردن زمان سفر و البته انتخاب فصل مناسب سفر است. بی اغراق بگوییم، چورت در هر چهار فصل زیبایی‌های محشری دارد. مسیر رسیدن به این منطقه کوهستانی و پوشیده از درختان فراوان است. حالا تصور کنید که این درخت‌ها در هر فصل چیزی برای گفتن دارند. از پاییز هزار رنگ گرفته تا زمستان‌های برفی و تابستان‌های سبز و بهار و اردیبهشت پر از گل. اما به طور کلی بهترین زمان سفر به چورت اوایل پاییز و اواخر تابستان است.

چورت در پاییز

در سفر به چورت کجا اقامت کنیم؟

برای اقامت در چورت چند گزینه پیش رو دارید. اگر که به کمپ در جنگل و شب مانی علاقه داشته باشید کارتان آسان است. به این خاطر که می‌توانید در جنگل چادر بزنید و از آسمان شب و سکوت آن لذت ببرید. البته که برای این کار به تجهیزات مناسب و کاملی نیاز دارید. از چادر خوب گرفته تا کیسه خواب و لوازم پخت و پز و همچنین ابزار روشنایی مناسب.

اگر قصد دارید در جنگل کمپ بزنید حتما غذاها را از چادر دور کنید تا توجه حیوانات را جلب نکند. علاوه بر این‌ها سعی کنید در یک منطقه ایمن چادر زده و روشنایی به اندازه کافی به همراه داشته باشید. اگر هم دوست دارید که نزدیک به منطقه باشید اما در جای امن‌تری بخوابید، می‌توانید از روستاییان خانه یا اتاق کرایه کرده و چند شبی مهمان آن‌ها باشید.

اما اگر دوست دارید رفاه نسبتا بهتری در اختیارتان باشد، می‌توانید از هتل‌هایی که در اطراف روستا یا شهر ساری هستند استفاده کنید. یکی از هتل‌های شهر ساری که شهرت خوبی هم دارد، هتل سالارده است. البته که این هتل دو ساعت با خود چورت فاصله دارد. می‌توانید پیش از سفر از طریق رادار۳۶۱ برای رزرو هتل اقدام نمایید.

دریاچه میانشه

 

در سفر به دریاچه چورت مازندارن چه نکاتی را رعایت کنیم؟

همان طور که اشاره شد، دریاچه چورت عمق نامشخصی دارد. در نتیجه بهتر است در حین بازدید از آن خیلی نزدیک به لبه‌های آن تردد نکنید یا حتی برای سوار شدن به قایق هم حتما از جلیقه نجات استفاده کنید. همچنین باز هم تاکید می‌کنیم که اگر دوست دارید در جنگل کمپ بزنید حتما وسایل و تجهیزات کاملی به همراه داشته باشید. نه تنها مراقب خودتان بلکه مراقب جنگل و حفظ آرامش آن هم باشید.

همچنین این مورد را هم در نظر داشته باشید که این منطقه در روزهای تعطیل کمی شلوغ می‌شود. پس اگر به دنبال روزهای خلوت آن هستید باید وسط هفته یا در فصل‌هایی که کمتر کسی به آن جا می‌آید، به چورت بروید.

چورت در پاییز

این تقریبا تمام چیزی بود که باید از دریاچه و روستای چورت می‌دانستید. احتمالا با دیدن عکس دریاچه چورت در فصول مختلف برای سفر به این منطقه مشتاق شده باشید. اوایل فصل پاییز بهترین زمان برای بازدید از چورت است. همین حالا دست به کار شوید و یکی دو روزی را برای رفت و برگشت به این منطقه اختصاص دهید و حتما تجربیات سفرتان به این منطقه را با ما به اشتراک بگذارید.

در آخر باید اضافه کنیم شما می‌توانید هم به صورت شخصی به این منطقه سفر کنید و هم در کنار تورهای گردشگری به این روستا بروید. به طور کلی بهتر است که تنها نباشید و همیشه برای چنین سفرهایی همراه داشته باشید. این نه تنها امنیت سفر را بیشتر می‌کند بلکه شادی و لذت آن را دوچندان خواهد کرد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.