پیست دیزین

پیست دیزین: معرفی + راهنمای سفر به دیزین

اسکی در برف یکی از مهیج‌ترین تمرینات ورزشی است؛ ورزشی که می‌تواند آدرنالین را افزایش داده و باعث شود اوج هیجان را تجربه کنید. آیا می‌دانید برای تجربه این ورزش به کجا باید بروید؟ پیست اسکی دیزین یکی از این مکان‌هاست که می‌توانید در طبیعت محصورکننده آن اسکی را تجربه کنید. احتمالا باورش برای خیلی‌ها آسان نباشد که چنین مناظری در اطراف شهرهای بزرگ و شلوغی مانند تهران در دسترس باشند. اما خبر خوب این است که می‌توانید در روزهای شلوغ و پر از آلودگی شهر به این پیست اسکی و طبیعت اطراف آن پناه ببرید.

پیست دیزین کجاست؟

نکته مهمی که در همین ابتدا باید بدانید این است که بهترین پیست‌های اسکی ایران در دامنه‌ها و ارتفاعات البرز واقع شده‌اند. از دیزین و توچال گرفته تا شمشک، دربندسر و آبعلی. شاید برایتان جالب باشد بدانید که دامنه‌های البرز از لحاظ زمین شناسی ادامه چین خوردگی‌های رشته کوه‌های آلپ هستند و در نتیجه اسکی در این منطقه به نوعی تجربه اسکی در آلپ را هم برایتان رقم می‌زند!

اما دیزین کجاست؟ دیزین در بلندای رشته کوه‌های البرز و در فاصله حدودا ۷۰ کیلومتری از کرج واقع شده است. گشت و گذار در این منطقه می‌تواند شما را از دود و شلوغی شهر دور کند و آخر هفته و تعطیلات مهیجی را برایتان به ارمغان بیاورد. البته که تفریحات این مجموعه تنها مختص زمستان نیست و در تابستان هم چیزهای زیادی برای دیدن و تجربه کردن دارد.

پیست اسکی دیزین از دو مسیر در دسترس است؛ یکی مسیر جاده چالوس و دیگری هم مسیری که از شهرستان شمیرانات می‌گذرد. قابل ذکر است که جاده شمیرانات نسبت به مسیر اول پیچ و خم بیش‌تری دارد. البته که بهترین مسیر دسترسی به این مکان تفریحی مسیر اول یعنی جاده چالوس است. برای دنبال کردن این مسیر بعد از اینکه جاده چالوس را پشت سر گذاشتید، باید از هتل گچسر که در ۶۸ کیلومتری میدان کرج قرار دارد نیز گذر کنید و وارد جاده خروجی ولایت رود شوید. در نهایت با ادامه دادن این مسیر می‌توانید خودتان را به پیست برسانید.

گشتی در پیست اسکی دیزین

از بین پیست‌های داخل ایران دیزین مجهزترین گزینه روی میز است. این پیست در نتیجه جستجوی معدن در سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۲ توسط یک تیم اکتشاف خارجی پیدا شد. تیمی که اتفاقا سرپرست آن جناب آقای کاظم گیلان‌پور بود، فردی که خودش مربی و قهرمان در زمینه اسکی است. بعد از پیدایش این پیست در سال ۱۳۴۳ یک تله اسکی سیار به منظور تمرینات تیم ملی در نظر گرفته شد. یک سال بعد تعدادی تله سیژ هم در این منطقه کار گذاشته شدند که در نهایت بعد از این کار توانستند به‌صورت رسمی پیست را معرفی کنند. در نتیجه برای دسترسی راحت‌تر هم یک جاده از سمت معدن آسین به دیزین باز شد.

جالب است بدانید که این پیست قابلیت اسکی روی چمن هم دارد. این امکان در سال ۱۳۷۲ در این منطقه فراهم شد. علاوه‌ بر اسکی روی برف و چمن در این منطقه امکان دوچرخه سواری کوهستان و کایت سواری هم برای علاقه‌مندان فراهم شده‌ است. این تجهیزات و امکانات رفته رفته بیش‌تر و بهتر شدند تا جایی که این روزها این پیست با حرفه‌ای‌ترین پیست‌های دنیا مقایسه می‌شود. چهار تله کابین، دو تله سیژ، ۹ تله اسکی بشقابی و تله اسکی چکشی امروز در دیزین در دسترس قرار دارند.

پیست چمن

دیزین در تابستان (عکس: ریما ربما)

ویژگی های پیست اسکی دیزین

همان طور که می‌دانید، پیست به معنی محوطه و محیطی برای انجام فعالیت‌های ورزشی است. دیزین هم تنها به اسکی و پیست برف محدود نمی‌شود. این مجموعه دارای تنوع زیادی در انواع مختلف پیست است که همین موضوع اجازه می‌دهد طیف وسیعی از فعالیت‌ها را تجربه کنید. به طور کلی در این دهکده ۲۳ پیست با ویژگی‌های متنوعی موجود هستند که اجازه می‌دهند افراد با قابلیت‌ها و توانمندی‌های مختلف از هر کدام آن‌ها استفاده کنند.

 1. مبتدی: پیست مبتدی همان طور که از نام آن مشخص است، مناسب افراد مبتدی در رده‌های سنی مختلف بوده و در بخش شمال شرق دهکده قرار دارد. این منطقه محوطه‌ای جهت آموزش و یادگیری علاقه‌مندان به ورزش اسکی به شمار می‌رود. شیب و دامنه این محوطه به گونه‌ای تعبیه شده است که افراد بتوانند کاملا ایمن و بدون خطر اسکی را تجربه کنند. پیست مبتدی به تله اسکی مبتدی که ۲۵۰ متر طول و ۱۰ متر ارتفاع دارد، می‌رسد.
 2. وپیست: وپیست پیست مختص افراد حرفه‌ای است. این پیست دامنه و شیب بیش‌تری نسبت به نوع مبتدی دارد. طول این محدوده حدودا ۹ کیلومتر است که ادامه آن به تله کابین‌های بالادست می‌رسد.
 3. چمن: همان‌ طور که بالاتر اشاره شد، در سال ۱۳۷۲ پیست چمن در این دهکده کلنگ خورد. طول این محوطه ۶۵۰ متر است که در بخش شمال غربی بخش مدیریت پیست قرار دارد. این محوطه تنها در فصل تابستان برای اسکی روی چمن قابل استفاده است. علاوه بر اسکی روی چمن مسابقات دیگری از جمله دوچرخه سواری کوهستان، تیراندازی با کمان و کایت هم در این محوطه برگزار می‌شود.
 4. اسنو پارک: اسنو پارک محوطه‌ای حرفه‌ای برای انجام حرکات نمایشی اسنوبرد است. اسنو پارک در بخش شمالی دهکده و بالاتر از رستوران پیست چمن قرار دارد. اگر می‌خواهید خودتان را به این منطقه برسانید، باید از تله سیژ دره کمک بگیرید. فرقی نمی‌کند خودتان اسنوبرد باز حرفه‌ای باشید یا نه! حتی تماشای مسابقات و هنرنمایی ورزشکاران این حوزه هم شما را هیجان‌زده می‌کند.
 5. یو: مجموعه یو نزدیک به اسنو پارک و بالاتر از رستوران چمن قرار دارد. بخشی دیگر که برای افراد و ورزشکاران حرفه‌ای تعبیه شده است. در این مجموعه اسکی و اسنوبرد در کنار هم تمرین می‌شود.
پیست اسکی

پیست اسکی دیزین (عکس: امیدی)

امکانات و خدمات رفاهی پیست دیزین

از امکانات و خدمات رفاهی این مجموعه می‌توانیم به پارکینگ، مسجد، رستوران و غذاخوری‌های دیزین، سرویس بهداشتی، تله کابین، تله سیژ، تله اسکی بشقاب، تله اسکی چرخشی، زمین تنیس، مدرسه اسکی، اسنومبیل، رستوران شله، رستوران چمن، رستوران لوتوس، تیراندازی، کایت سواری، پاراگلایدر و… اشاره کنیم.

 1. تله کابین: چهار تله کابین موجود در این پیست امکان جابجایی راحت در نقاط مختلف محوطه را برای شما عزیزان فراهم می‌کند. طول تله کابین شاله ۱۷۵۰ متر و ارتفاع آن ۴۸۰ متر است. تله کابین قله ۱۹۵۰ متر طول و ۴۳۰ متر ارتفاع دارد. قله از وسط پیست تا خود قله کشیده شده است. مورد بعدی تله کابین دره است با طول ۲۴۸۰ متری و ارتفاع ۵۱۰ متر. آخرین مورد تله کابین چمن است با طول ۱۴۸۰ متر و ارتفاع ۳۵۸ متر.
 2. تله سیژ: تله سیژ و تله کابین از نظر ظاهری با هم متفاوت هستند. تله کابین اتاقک‌های شناور در هواست اما در تله سیژ خبری از اتاقک نیست و تنها صندلی‌های ایمنی دارد. همچنین نفرات کم‌تری را جابجا می‌کند. در این پیست دو تله سیژ قله و چمن در دسترس هستند. طول قله ۱۸۲۰ متر و ارتفاع آن ۳۰۸ متر است. چمن نیز ۱۴۳۰ متر طول دارد و ارتفاع آن هم حدودا ۳۳۵ متر است.
 3. تله اسکی بشقاب: تله اسکی‌های بشقابی در این منطقه کمک می‌کنند تا به راحتی از سراشیبی‌ها بالا بروید. این تله اسکی‌ها دارای میله‌هایی هستند که برای سوار شدن بر روی آن‌ها باید چوب اسکی به پا داشته باشید و در واقع حکم نفربر را دارند و تنها یک نفر می‌تواند سوار هر کدام از آن‌ها شود.
  این تله اسکی‌ها بدون توقف همیشه در حرکت هستند و شما هم باید در حین حرکت آن‌ها سوار شوید. همچنین بعد از رسیدن به ارتفاع دلخواهتان باید همچنان در حین حرکت از آن‌ها پیاده شوید. فراموش نکنید که در استفاده از این دستگاه وزن خودتان را روی سطح بشقابی نیندازید. همچنین به هیچ عنوان در شیب از آن پیاده نشوید. این پیست به طور کلی دارای ۱۰ تله اسکی بشقابی است. از تله اسکی سی چال گرفته تا مبتدی شاله، چمن، گوزنی، ویلا، دوبل مایر یک، دوبل مایر دو، اف بیست، مسابقه و در آخر مبتدی.
 4. تله اسکی چرخشی: تله اسکی‌های چرخشی در مسیر مبدا و مقصد به صورت چرخشی دائما در حرکت هستند و توقفی ندارند. استفاده از این تله‌ها به تجربه نیاز دارد و اکثرا افراد حرفه‌ای از آن‌ها برای سوار و پیاده شدن در محل مورد نظرشان استفاده می‌کنند.
اسکی

پیست اسکی دیزین (عکس: اردشیر قوانلوپور)

بهترین زمان برای اسکی در پیست دیزین

همان طور که پیش از این اشاره شد، فعالیت مجموعه دیزین تنها به فصل سرد محدود نمی‌شود و این مجموعه بسیاری از ورزش‌های مهیج دیگری از جمله دوچرخه سواری کوهستان، کایت سواری، تیراندازی و پاراگلایدری هم در خود دارد. اما اگر می‌خواهید برای تجربه کردن اسکی به این پیست بروید باید اواخر پاییز تا اواسط بهار به آن جا سر بزنید. با این حال این دهکده تنها پیست فعال در تابستان است که اتفاقا بازدیدکنندگان بسیاری در این فصل به آن جا سر می‌زنند. در فصل تابستان علاوه‌ بر ورزش‌های تابستانی می‌توانید از دشت‌ها و باغ گل مجموعه و همچنین هوای مطبوع و دلپذیر کوهستان لذت ببرید.

پیست دیزین در تابستان

پیست دیزین در بهار (عکس: احسان امیری)

نکات مهم و تجهیزات مورد نیاز برای سفر به دیزین

خب اگر قصد دارید که برای تفریحات زمستانی به این مجموعه سر بزنید، بدون شک باید لوازم و تجهیزات مورد نیاز ورزش‌های زمستانی را به همراه داشته باشید. از کفش اسکی گرفته تا چوب اسکی، لباس و ژاکت اسکی، کلاه، دستکش، عینک، جوراب و حتی کرم ضد آفتاب.
بازتاب نور آفتاب روی برف می‌تواند سوختگی شدیدی به همراه داشته باشد. همچنین سوز و هوای سرد در حین فعالیت هم منجر به سوختگی می‌شود. با این حال بهتر است در کنار کرم‌های مناسب از اسکارف (پوشش سر و صورت) و لباس مناسب هم کمک بگیرید.

همان طور که می‌دانید تجهیزات و لوازم اسکی قیمت بسیار بالایی دارند. در نتیجه اگر تجهیزات اسکی ندارید، نگران نباشید. در خود پیست محل‌هایی جهت اجاره این تجهیزات در نظر گرفته شده‌اند که می‌توانید لوازم مورد نیازتان را به صورت ساعتی از آن‌ها کرایه کنید.

 • حتما لباس گرم و اضافی همراه داشته باشید.
 • فراموش نکنید که این پیست یک مبلغ ورودی دارد که باید برای وارد شدن به آن پرداخت کنید.
 • اگر تجربه اسکی ندارید ابتدا در مدرسه اسکی تجربه لازم را کسب کنید.
 • به هیچ عنوان بدون تجربه در پیست‌های حرفه‌ای اسکی نکنید.

این تقریبا تمامی اطلاعاتی بود که باید قبل از رفتن به این پیست دیدنی داشته باشید. دیزین فضایی برای تفریحات زمستانی و تابستانی است و در هر دو فصل، فعالیت‌های متعدد و متنوعی را پوشش می‌دهد. همچنین در کنار پیست‌های مختلف، ویلاها، هتل‌ها و رستوران‌های زیادی هم جهت پذیرایی و میزبانی از بازدیدکنندگان دارد. برای رزرو هتل در نزدیکی پیست با قیمت مناسب می‌توانید روی رادار۳۶۱ حساب کنید.
آیا شما تا به حال تجربه رفتن به این منطقه را داشته‌اید؟ آیا دوست دارید در فصل‌های پیش رو که اتفاقا مناسب این ورزش‌های مهیج هم هستند سری به این دهکده بزنید؟ به هر حال فراموش نکنید که در بخش دیدگاه‌ها تجربیات خودتان در سفر به این منطقه را با ما در بخش در میان بگذارید. از همراهی شما تا پایان این مطلب سپاس‌گزاریم و منتظر نظرات شما هستیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.