وسایل نقلیه عجیب

وسیله نقلیه | وسایل نقلیه عجیب

وسایل نقیله عجیب و غیر متعارف برای سفر

سفر مجموعه‌ای از ناشناخته‌هاست که هر اندازه برای جنبه‌های مختلف آن خود را آماده کرده باشید باز برای شما یک غافلگیری خواهد داشت. سفر به مناطق، شهرها و کشورهای مختلف به شما این فرصت را می‌دهد تا با فرهنگ‌ها و مردمان مختلف آشنا شوید و شرایطی غیر معمول و به دور از روال همیشگی زندگی خود را تجربه کنید.

خوردن غذاهای مختلف و متفاوت، شنیدن موسیقی متفاوت، کافه‌ها و رستوران‌هایی که با تمام آنچه که تا پیش از آن دیده‌اید متفاوت بودند، لباس‌های عجیب و…. همه و همه جز زیبایی‌های یک منطقه است که تا زمانی که به آن سفر نکنید و پا در جاده آن نگذارید شانس تجربه کردن آنها را نخواهید داشت. یکی از عجایب دنیا در کنار تمام موارد عجیبی که ممکن است در سفر تجربه کنید، تجربه‌ی سوار شدن به وسایل حمل و نقل عمومی است که با آنچه ما به عنوان وسیله نقلیه عمومی و رایج می‌شناسیم متفاوت است.

زندگی مدرن و شهری به ما آموخته است که از خودرو شخصی یا وسیله نقلیه عمومی رایج در شهرها مانند اتوبوس، مترو، تاکسی، تراموا و… به عنوان وسیله نقلیه درون شهری استفاده کنیم. دیدن مواردی مانند توتوک‌ها، مونوریل، قطار معلق و… برای مسافرانی که تمام عمر خود از اتوبوس، تاکسی و مترو برای جا به جایی استفاده کرده‌اند عجیب و هیجان انگیز است. بیشتر شهرها و کشورهای توریستی برای جلب نظر مسافران و گردشگران تلاش کردن تا با معرفی وسایل نقلیه عجیب مسافران بیشتری را به خود جذب کنند؛ در واقع آنها از این وسایل به عنوان یک جاذبه شهری استفاده کردند و نظر گردشگران را به خود جلب کردند.

اما وسایل نقلیه عجیب در دنیا تنها به وسایل حمل و نقل عمومی درون شهری خلاصه نمی‌شود، برخی از مسافران از وسایل دیگری بجر آنچه که به عنوان وسیله حمل و نقل شناخته شده برای سفر است مانند اتوبوس، قطار، هواپیما یا خودرو شخصی استفاده می‌کنند. آنها باور دارند استفاده از این وسایل مطابقت بیشتری با نیازهای آنها در زمان سفر دارد و آرامش و آسایش بیشتری برای آنها در زمان سفر به همراه خواهد داشت. وسایلی مانند ون‌ها، کاروان‌ها، اتوبوس‌های تغییر شکل یافته، قایق‌ها و… از جمله این موارد هستند که هر ساله مسافران بسیاری با سبک سفر مشخصی از آنها استفاده می‌کنند.

انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای سفر

انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای سفر

پیشتر به این موضوع اشاره کردیم که شما برای انتخاب وسیله نقلیه‌‌ای که با نیازها و سبک سفر شما متناسب باشد نیاز دارید تا مجموعه‌ای از عوامل را در نظر بگیرید. مجموعه‌ای از عوامل که سبب می‌شوند تا نیازها و محدودیت‌هایی برای سفر به وجود آیند و هر کدام از آنها شرایطی را خواهند داشت که کار شما برای انتخاب وسیله نقلیه سفر را پیچیده خواهند کرد. در اینجا به طور خلاصه به چند مورد از این موارد اشاره کردیم.

مقصد سفر

بعد از تصمیم‌گیری در مورد مقصد سفرتان، زمانی که دیگر مطمئن شدید که به کجا می‌خواهید سفر کنید مسافت شهر خود تا شهر مقصد را محاسبه کنید. مثلا شما ساکن تهران هستید و قصد دارید از مسیر سمنان به شهر مشهد سفر کنید، با خودرو شخصی مسافتی حدود ۸۹۰ کیلومتر را در پیش خواهید داشت. میزان بنزین و هزینه‌ای که برای آن باید در نظر داشته باشید را بسنجید و این هزینه را با قیمت بلیط هواپیما تهران مشهد و همچنین بلیط اتوبوس و قطار مقایسه کنید. با احتساب اینکه در سفر با خودرو شخصی ممکن است در مسیر به شهرها و روستاهای اطراف نیز سفری کوتاه داشته باشید برآورد اولیه‌ای انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که از نظر هزینه‌ای کدام گزینه برای شما بهتر خواهد بود.

وسایل و توشه راه

سبک سفر شما حجم وسایلی که نیاز دارید در زمان سفر به همراه داشته باشید را مشخص خواهد کرد. سفر شما اگر یک سفر تنهایی باشد که در آن قصد اقامت در هتل و اقامتگاه بومگردی را دارید مسلما وسایل زیادی نیاز نخواهد داشت. اما چنانچه سفر شما یک سفر گروهی باشد با هدف کمپ کردن در طبیعت پس بدون شک وسایلی که به همراه دارید حجم بالایی خواهند داشت.

به یاد داشته باشید در سفر با وسایل حمل و نقل عمومی مانند هواپیما شما تنها میزان مشخصی بار می‌توانید با خود حمل کنید و در صورتی که وزن باری که به همراه دارید از میزان معینی بیشتر باشد شما مجبور به پرداخت جریمه خواهید شد که معمولا هزینه‌ی زیادی است. در سفر با اتوبوس یا قطار اگرچه محدودیتی برای حمل بار ندارید اما به دلیل اینکه این وسیله فضایی محدود برای بار دارد که در میان مسافران به اشتراک گذاشته می‌شود بهتر است وسایلی با حجم و یا وزن بسیار بالا و غیر متعارف نداشته باشید.

در هرحال در سفر با اتوبوس یا قطار شما مجاز به حمل بار بیشتری هستید که این می‌تواند برای مسافرانی که معمولا سنگین و حجیم سفر می‌کنند مناسب‌تر باشد.

بودجه سفر شما

در هنگام برنامه‌ریزی سفر یکی از مواردی که پیش از هر مورد دیگری مورد توجه قرار می‌گیرد بودجه‌ی سفر است. گاهی بودجه سفر شما با علایق شما در تضاد است. به عنوان مثال شاید شما به طور کلی هواپیما را برای سفر ترجیح دهید اما بودجه‌ی سفر شما به شما تنها اجازه‌ی سفر با قطار یا اتوبوس را می‌دهد. در این شرایط شما باید در انتخاب مسیله نقلیه مناسب برای سفرتان محدودیت‌های بودجه‌ای خود را لحاظ کنید و متناسب با آن انتخاب کنید.

نوع و تعداد همسفران شما

اینکه چه افرادی و با چه سلیقه‌ای همراه و همسفر شما هستند نیز در انتخاب وسیله نقلیه سفر بسیار با اهمیت است. معمولا کودکان و افراد مسن در سفرهای طولانی از یک جا نشستن و بدون حرکت بودن کلاف می‌شوند و پس از چند ساعت تمایل به استراحت و قدم زدن دارند. پس شاید انتخاب اتوبوس برای آنها مناسب نباشد.

اگر همسفران شما اهل تماشای مناظر و گپ و گفت هستند و از زمان طولانی در راه بودن خسته و کلافه نمی‌شوند بدون شک قطار بهترین گزینه است. در نهایت اگر همراه و همسفر شما مشکل ترس از ارتفاع و یا ترس سقوط دارد بهتر است از سفر هوایی با او اجتناب کنید، شاید گزینه‌های دیگر برای شما مناسب‌تر باشند.

استفاده از تجربیات دیگران

توصیه‌ها و نظرات کاربران در پیج‌ها و وب سایت‌های مختلف گاه سرشار ایده و نکات مهمی برای تسهیل فرآیند سفر است. ممکن است شما قصد استفاده از خودرو شخصی برای سفرتان داشته باشید اما با توجه به توصیه‌های یکی از کاربران در مورد جاده‌های یک مقصد تصمیم بگیرید از اتوبوس استفاده کنید، و یا تعاریف و توصیفات مسافری پیش از شما از مناظر زیبای کوهستانی در مسیر تهران-تبریز شما را مجاب کند قطار را به عنوان وسیله حمل و نقل مناسب انتخاب کنید

افراد زیادی هستند که خاطرات سفرهایشان را در وبلاگ‌ها و سایت‌های شخصی‌شان می‌نویسند. حتی می‌توانید با آنها تماس بگیرید و سوالاتتان را بپرسید. در این سفرنامه‌ها جواب بسیاری از سوالاتتان را خواهید یافت.

هدف از این کار این است که  در مورد انتخاب وسیله نقلیه مناسب برای سفر تصمیم درستی بگیرید و یا حتی گاهی این توصیه‌ها می‌توانند شما به تجدید نظر در مورد انتخاب هتل و یا بازدید از یک جاذبه و یک تجربه‌ی جدید وادار کنند که می‌تواند منجر به باز شدن مسیر راه‌ها و تجربیاتی جدید برای شما شود.

پس از آنکه محدودیت‌های سفر خود را شناختید باید نسبت به مزایا و معایب هر وسیله نقلیه آشنایی پیدا کنید و از بین آنها انتخاب کنید. وسایل نقلیه معمول و رایج برای سفر هر کدام معایب و مزایایی دارند که در مقالاتی پیشتر به آنها پرداختیم. در این نوشتار قصد داریم تا چند نمونه از وسایل حمل و نقل عمومی و وسایل حمل و نقل عجیب را که در برخی کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرند را به شما معرفی کنیم.

تاکسی‌ها

تاکسی

در بعضی مقصدها در کنار وسایل نقلیه سفری مواردی مانند تاکسی‌های بین شهری نیز به شما این امکان را می‌دهند تا سریع به مقصد خود برسید. تاکسی‌ها گاها هزینه‌ی کمتر یا بیشتری نسبت به اتوبوس دارند اما به علت سرعت بالاتر و شلوغی کمتر در میان مسافرا نمحبوبیت بیشتری نسبت به اتوبوس‌ها دارند.

اگر چه فضای درون تاکسی محدود و بسته است و شما مجبور هستید مدتی را در کنار افرادی بنشینید که شاید پر حرف باشند، موسیقی با صدای بلند گوش کنند، با صدای بلند با تلفن صحبت کنند و… اما در مقابل سرعت بالاتری در حمل و نقل جاده‌ای خواهند داشت.

در درون شهرها نیز استفاده از تاکسی برای سفرهای درون شهری بسیار رایج و متداول است. تاکسی‌های زرد در سراسر دنیا برای مسافران و گردشگران شناخته شده هستند. معمولا تاکسی‌ها دارای دستگاه تاکسی‌متر هستند اما بهتر است در یک مقصد خارجی حتما این مورد را چک کنید تا در زمان رسیدن به مقصد مجبور نشوید هزینه‌ای بیش از آنچه مصوب است را پرداخت کنید.

در برخی کشورهای خارجی مانند کشورهای شرق آسیا انواع وسایل نقلیه عجیب به جای اتوبوس و تاکسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال در هندوستان توک توک‌ها بیشتر از تاکسی‌های درون شهری رایج هستند و البته که برای گردشگران نیز سوار شد به آنها بسیار جذابتر از استفاده از تاکسی‌های معمولی است و کم‌هزینه‌تر. در کشورهای شرق آسیا نیز وسایلی همانند توک توک وجود دارد که البته قدری تفاوت دارند و با نام ریکشا شناخته می‌شوند. ریکشاها نیز نسبت به تاکسی‌ها هزینه‌ی کمتری دارند و به همین علت میان مسافران پذیرفته شده هستند.

در کشورهای ثروتمند حاشیه‌ی خلیج فارس تاکسی‌های درون شهری با آنچه به عنوان تاکسی در ذهن اغلب ما نقش بسته قدری متفاوت است. استفاده از اتومبیل‌های مدرن، با امکانات زیاد به عنوان تاکسی در این کشورها برای توریست‌ها قدری عجیب است.

کاروان‌ها و ون‌ها

ون برای سفر

در سالهای اخیر سفر با ون‌ها و کاروان‌ها رونق پیدا کرده است و در میان مسافرانی که قصد سفر با خانواده را دارند و یا علاقمندان به طبیعت گردی طرفداران بسار زیادی پیدا کرده است. این خودروها که به دلیل فضای و امکانات بسیاری که دارند می‌توانند برای سفرهای گروهی، خانوادگی، سفر با کودکان و کمپ کردن در طبیعت بسیار ایده‌آل باشند. اگر قصد دارید به سفری بروید که امکانات اقامتی مناسبی در آن محل پیدا نمی‌کنید بهترین گزینه برای شما سفر با یک کاروان یا ون است که تمام امکانات اقامتی مناسب برای کمپ کردن را دارد.

شاید استفاده از این وسیله نقلیه در ایران کمتر متداول باشد، اما هستند افرادی که از این وسایل نقلیه استفاده می‌کنند و عموما از همسفر شدن با دیگران استقبال می‌کنند. حتی برخی دارندگان کاروان‌های مسافرتی با برگزار کردن تورهای مسافرتی دیگران را در تجربه‌ی سفر با کاروان سهیم می‌‌کنند.

سفر با این وسیله نقلیه به مانند سفر با خودرو شخصی است و به شما استقلال زیادی در انتخاب محل توقف، زمان حرکت، محل کمپ و… می‌دهد، اما کاروان‌ها نیز مانند خودروهای شخصی سختی‌ها و مشکلاتی برای سفر دارند.

معمولا به دلیل بزرگی و سنگینی این نوع از وسایل نقلیه میزان مصرف سوخت آنها از یک خودرو سواری بیشتر است، به دلیل داشتن امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، سیستم گرمایشی داخلی، سیستم‌های خنک کننده، مخزن نگهدارنده آب، اجاق گاز و… نیاز به باطری‌ها و مخازن تامین کننده سوخت و انرژی دارند که مجموعه این موارد علاوه بر هزینه‌ی اولیه خرید یا اجاره کاروان هزینه‌های سفر شما را به شدت افزایش خواهد داد.

این وسایل نقلیه عجیب و بزرگ در رنج قیمتی و امکاناتی گسترده‌ای قرار دارند برخی از آنها به اتومبیل شما وصل می‌شوند که در این صورت شما باید وسیله‌ای داشته باشید که توان حل آنها را داشته باشد، یا خودرو هستند که معمولا قیمت و هزینه‌ی بالاتری دارند.

به طور کلی این خودروها نیز مانند خودروهای شخصی معایبی نظیر:

  • ماندن در ترافیک و شلوغی هنگام رفت و برگشت
  • احتمال خرابی خودرو و ماندن در مسیر
  • عدم آشنایی به مسیرهای بیرون و درون شهری در نتیجه گم کردن مسیر
  • عدم آشنایی به مشکلات جاده‌ای و خطرات تصادف
  • احتمال دزدیده شدن خودروی مسافر در شهرهای دیگر
  • احتمال بالا متحمل شدن جریمه‌های سنگین پلیس راه
  • پیدا نکردن جای پارک مناسب در سفرهای درون شهری
  • هزینه‌های سوخت و استهلاک خودرو
  • خطرات متعدد تصادف ناشی از خستگی راننده در مسیر

را دارند. اگرچه سفر با آنها بسیار هیجان‌انگیز است اما می‌تواند مخاطراتی نیز داشته باشد که باید حتما پیش از سفر به آنها توجه کنیم.

قایق

قایق

یکی دیگر از وسایل سفر که شاید امروزه و با توجه به سفرهای متداولی که اکثر افراد و مسافران انجام میدهند در دسته‌ی وسایل نقلیه عجیب قرار می‌گیرد، قایق‌ها هستند. در حالت کلی اگر مقصد شما یک جزیره مانند جزیره کیش باشد یا در سفر به شرق آسیا تمایل داشته باشید از جزایر تایلند، اندونزی، مالزی و… دیدن کنید قایق‌ها یکی از متداول‌ترین وسایل نقلیه هستند که در سایر مقاصد توریستی کمتر شانس استفاده از آنها را خواهید داشت.

قایق‌ها با توجه به امکانات و خدماتی که به مسافران ارائه می‌کنند هزینه‌ها و قیمت‌های مختلف دارند. به عنوان مثال،در مقاصدی مانند هند هزینه‌ی اجاره یک قایق معمولی نسبتا ارزان است، اما اگر قصد اجاره یک قایق لوکس و با امکانات زیاد داشته باشید مسلما باید هزینه‌ی بیشتری پرداخت کنید.

در سفرهای طولانی و تفریحی شاید بهترین گزینه کشتی‌های تفریحی- توریستی و کروز باشند که امکانات بسیار زیادی دارند. این کشتی‌ها بلیط‌هایی با قیمت‌های مختلف دارند که شما بر اساس بودجه‌ی خود می‌توانید از میان آنها انتخاب و خریداری کنید. معمولا این کشتی‌ها علاوه بر امکاناتی که در خود دارند شما را به دیدن از جزایر دور و نزدیک که در یک محدوده هستند می‌برند. گاه مسافران این فرصت را دارند که از کشتی پیاده شده و در محیط اطراف قدری وقت بگذرانند و گاهی خود کشتی یک جاذبه است و بدون نیاز به پیاده شدن افراد تعطیلات خود را صرفا در خود کشتی می‌گذرانند. سفر با قایق در اکثر موارد سفری ایمن است. برای سپری کردن مسیرهای نزدیک قایق های کوچک جزو مناسب ترین وسیله نقلیه در سفر محسوب می شوند.

حال که قدری با وسایل نقلیه عجیب برای سفر آشنا شدید قدری هم به معرفی وسایل نقلیه عجیب برای جا به جایی‌های درون شهری بپردازیم. در اکثر کشورها وسایلی مانند تاکسی، اتوبوس، مترو، تراموا، دوچرخه، اسکوترهای برقی و… جزء وسایل نقلیه معمول و متداول درون شهری هستند. اما در برخی کشورها از وسایل دیگری استفاده می‌شود که در سایر کشورها کمتر دیده شده و یا اصلا دیده نشده است. در اینجا قصد داریم به معرفی تعدادی از این وسایل نقلیه عجیب در برخی کشورها بپردازیم.

نوری یا قطار بامبویی

در کشور کامبوج یکی از وسایل نقلیه عمومی متداول نوعی قطار بامبویی است که در گویش محلی به آن نوری گفته می‌شود. این وسیله که نام قطار دارد و بر روی ریل قطار نیز حرکت می‌کند شباهت چندانی به قطار ندارد. در واقع از چرخ قطار در این وسیله استفاده شده است اما از دست و نیروی انسانی برای حرکت دادن آنها استفاده می‌شود. نوری‌ها که بیشتر در اطراف شهر باتمبانگ تردد می‌کنند از هیچ  سوختی برای حرکت استفاده نمی‌کنند. این وسایل حمل و نقل عجیب و غریب با استقبال بسیاری از طرف مردم محلی، مسافران و گردشگران مواجه هستند به گونه‌ایی که مسئولان شهری به این فکر افتادن تا از موتورها برای به حرکت در آوردن آنها استفاده کنند و حتی کمربند ایمنی برای آنها طراحی کنند.

قطارهای نوری امروزه به عنوان یک جاذبه‌ی توریستی در کشور کامبوج شناخته می‌شود و اگرچه سرعت کمی در جا به جایی مسافران دارند و هیچگونه امکاناتی مانند صندلی یا سایه‌بان نیز ندارند اما مسافران بسیار علاقمند به آنها هستند و ترجیح می‌دهند بجای استفاده از یک اتومبیل معمولی از آنها استفاده کنند اگرچه که هزینه‌ی استفاده از انها در مقایسه با هزینه‌ی تاکسی بسیار ارزانتر است.

سورتمه

نام سورتمه بی‌شک شما را به یاد یک سرزمین برفی خواهد انداخت که در آن سورتمه‌ها توسط سگ‌های سورتمه یا اسب‌ها کشیده می‌شوند. اما در جزایر مادیرا در غرب قاره آفریقا نوعی سورتمه با نام سورتمه مونته توبوگان وجود دارد که بر روی آسفالت خیابان رانده می‌شود.

این جزیره که مشتمل بر چهار جزیره کوچک‌تر است به دلیل شیب تند آنها شهرت پیدا کرده است. گاهی اختلاف بین ۲ منطقه در این جزایر به بیش از ۵۰۰ متر می‌رسد. به عنوان مثال فونچال که بزرگترین شهر این جزایر است در کنار ساحل قرار دارد و شیب خاصی ندارد اما مونته شهر دیگری در این منطقه است که ارتفاع آن ۱۰۰۰ متر از سطح دریا است. این جزایر اگر چه سیستم حمل و نقل شهری دارند اما یک وسیله‌ای که سالهاست در این جزیره مورد استفاده اهالی و مسافران و گردشگران است سورتمه است. سوتمه‌ها معمولا با استفاده از اختلاف شیبی که در بین مناطق مختلف وجود دارد و با استفاده از نیروی گرانش، مسافران خود را در زمانی بسیار کوتاه به مقصد خود در پایین شیب می‌رسانند. سورتمه‌ها در این منطقه از یک سبد بزرگ چوبی تشکیل شده اند که مسافران در آن می‌نشینند و سورتمه با نیروی دو راننده خود را به حرکت در می‌آید.

اگرچه سوار شدن بر این سورتمه‌ها که سیستم امنیت و حفاظتی خاصی ندارند مقداری خطرناک است اما به علت عجیب بودن و هیجان انگیز بودن در میان گردشگران بسیار طرفدار دارد. آنها ساعت‌ها در صف‌های طولانی منتظر می‌شوند تا یک شیب تند را در کسری از ثانیه در یک سبد بزرگ طی کنند و به مقصد خود برسند.

قطار معلق

یکی دیگر از وسایل نقلیه عجیب در دنیا نوعی قطار است که در آلمان استفاده می‌شود. این قطار که به عنوان یک جاذبه‌ی گردشگری در میان گردشگران بسیار پرطرفدار است در واقع یک وسیله نقلیه قدیمی است که تاریخ استفاده از آن به سال ۱۹۰۱ میلادی می‌رسد. شاید ظاهر آن بسیار شبیه به قطارهای مدرن امروزی باشد اما آنچه آن را به نسبت سایر وسایل نقلیه متفاوت و عجیب می‌کند نحوه جا به جایی آن است. در حالت عادی ما انتظار داریم که یک قطار بر روی ریل‌ها حرکت کند اما این قطار که به قطار معلق ووپرتال معروف است اگرچه مانند قطارهای عادی روی ریل حرکت می‌کند ولی ریل‌ها آن بر روی زمین قرار ندارند. این قطار مسافتی از مسیر خود را از طریق ریل‌هایی که زیر پلی که بر روی رودخانه قرار دارد می‌گذراند و این تصویر به شما این تصور را می‌دهد که قطار در هوا معلق است. سوار شدن به این قطارکه با قطارهای عادی متفاوت است برای گردشگران و مسافران بسیار هیجان انگیز و جالب است.

پله برقی

شاید نام پله برقی برای همه‌ی ما معمول و متداول باشد و چیز عجیبی برای ما تداعی نکند. اما اینکه از پله برقی به عنوان یک وسیله‌ی نقلیه استفاده شود مسلما عجیب خواهد بود. پله برقی تپه‌های جزیره هنگ کنگ به ارتفاع ۱۵۲متر و طول ۷۹۲ متر به عنوان بلندترین و طولانی‌ترین پله برقی فضای باز جهان باید حتما در فهرست وسایل نقلیه عجیب دنیا قرار بگیرد.

از این پله برقی برای رفتن به مرکز شهر استفاده می‌شود. سیستم پله برقی هنگ کنگ دارای ۱۸ پله و سه مسیر متحرک تشکیل شده است و نکته‌ی جالب در مورد آن اینکه در مسیر این پله‌ها برای رفاه حال مسافران چند مغازه، فروشگاه و کافه ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.