استان سیستان و بلوچستان؛ سفر به سرزمین عجایب

سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان، استانی در نیمه جنوبی ایران است که با استان‌های هرمزگان، کرمان، خراسان رضوی و کشورهای افغانستان و پاکستان مرز مشترک دارد و از جنوب به دریای عمان ختم می‌شود. این استان پس از کرمان دومین استان پهناور ایران است و اکثر نقاط آن آب و هوایی گرم و خشک دارد؛ با این حال به دلیل گستره جغرافیایی این استان، دارای مناطق کوهستانی، جنگلی و باتلاقی نیز بوده و در نقاط مختلف آن تنوع آب و هوایی به چشم می‌خورد.

آشنایی با استان سیستان و بلوچستان

سیستان فرم تغییر شکل یافته سجستان یا سکستان است که به معنای سرزمینی است که قوم سکا در آن زندگی می‌کنند. این قوم حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد به نواحی و سرزمین‌های حاشیه رود هیرمند هجوم بردند و پس از مدتی در این منطقه ساکن شدند. تا پیش از این این منطقه با نام زرنج یا زرنگ شناخته می‌شده است و بعدها به علت تمرکز قوم بلوچ در این منطقه پسوند بلوچستان نیز به این نام اضافه شد.

در اوستا، کتاب مقدس زرتشتیان از سیستان با عنوان یازدهمین سرزمینی که اهورامزدا آن را آفریده یاد شده است و همچنین ایرانیان، سیستان را محل تولد رستم قهرمان افسانه‌ای و از پهلوانان شاهنامه می‌دانند. بیشتر شهرهای استان سیستان و بلوچستان با نام پهلوانان و بزرگان شاهنامه همچون زال، رستم و سام گره خورده است. امروزه این استان به داشتن تنوع بالای جانوری، گیاهی و همچنین آثار باستانی و طبیعی آن شهرت فراوان دارد.

سیستان و بلوچستان دارای موقعیت دسترسی بسیار خوبی از طریق سیستم راه آهن داخلی است و از طریق استان کرمان به شبکه سراسری راه آهن متصل می‌شود. همچنین این استان از طریق شبکه راه آهن با میرجاوه و پاکستان ارتباط دارد. سیتان و بلوچستان به دلیل داشتن سابقه تاریخی و آثار باستانی فراوان و همچنین داشتن جاذبه‌های طبیعی بسیار همه ساله میزبان مسافران و گردشگران بسیاری از سراسر نقاط ایران است. 

پوشش گیاهی و جانوری سیستان و بلوچستان

 استان سیستان و بلوچستان با داشتن مناطق بکر و گونه‌های کمیاب جانوری علاقه‌مندان بسیاری را به خود جلب کرده است. صدها گونه جانوری شامل ۳۴۰ گونه پرنده، ۶۴ گونه پستاندار و حدود ۱۱۰ گونه خزنده و دوزیست به همراه صدها گونه ماهیان آب شیرین و شور در این استان گزارش و شناسایی شده‌ است. در حال حاضر گونه‌های جانوری از قبیل خرس سیاه بلوچستان (به بلوچی مم)، پلنگ، گربه شنی، سگ آبی، سنجاب بلوچی، قوچ و میش، کل و بز و جبیر به همراه پستانداران دریایی و پرندگانی همچون عقاب، شاهین‌ها، هوبره، پلیکان خاکستری، زاغ بور و تمساح پوزه کوتاه رودخانه سرباز (به بلوچی گاندو)، لاک‌پشت‌های خشک‌زی و آبزی به همراه بزمجه بنگال هم در گروه خزندگان جانوران حمایت شده این ‌استان هستند.

طبیعت سیستان و بلوچستان

طبیعت سیستان و بلوچستان

زیستگاه‌های گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی این استان در قالب ۱۱ منطقه حفاظت شده به ثبت رسیده و مورد محافظت قرار گرفته‌‌اند. مناطق چهارگانه حفاظت شده ‌استان شامل مناطق حفاظت شده جانوری با وسعت بیش از ۷۵۸ هزار هکتار، مناطق حفاظت شده جنگلی با وسعت ۱۲۶ هزار و ۳۶۵ هکتار، مناطق شکار ممنوع با وسعت نزدیک به ۴۶۰ هزار هکتار و آثار طبیعی ملی با وسعت ۱۰ هکتار می‌شود. مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرک و جنگلی پوزک، مناطق شکار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مک سرخ و پزم، پناهگاه حیات وحش هامون، آثار طبیعی و ملی تفتان و پیرگل خاش ۱۱ منطقه حفاظت شده‌ استان را تشکیل می‌دهد.

تمساح پوزه کوتاه، سنجاب بلوچی، خرس سیاه، بز، قوچ، میش، جبیر، آهو و گربه جنگلی از شاخص‌ترین گونه‌های پستانداران و جیرفتی، دراج، زاغ بور، گیلانشاه خالدار، پلیکان خاکستری، بحری، بالابان، هما، عقاب طلایی و عقاب ماهیگیر از مهم‌ترین گونه‌های پرندگان شناسایی شده در مناطق حفاظت شده سیستان و بلوچستان هستند.

استان سیستان و بلوچستان

گاندو در روستای باهوکلات

وسعت استان و تنوع آب و هوایی، موجب بروز تنوع در پوشش گیاهی و غنای منابع طبیعی تجدید شونده گردیده ‌است. جنگل‌های حرا طبیعی در گواتر بلوچستان بی‌نظیر هستند، همچنین جنگل‌های حرا دست کاشت در خورها و مناطق مساعد سواحل کنارک و چابهار مانند خور راشدی گالک در کنارک و خور تیس در چابهار از دیگر جاذبه‌های این منطقه به شمار می‌روند. همچنین انجیر معابد، یکی از کهنسال‌ترین درختان کشور، که در لیپار چابهار واقع شده است، از دیگر دیدنی‌های طبیعی و عجایب سیستان و بلوچستان است.

در این استان بیش از ۱۲۰۰ گونه گیاهی که حدود ۷۰ گونه آن دارای ارزش دارویی و صنعتی هستند، شناخته شده‌ است. از جمله این گیاهان می‌توان گونه‌های کهور، کنار، بنه، بادام، جش و گز روغن را نام برد. مساحت جنگل‌های استان که عمدتاً نیمه متراکم و کم‌تراکم هستند قریب به یک میلیون هکتار است. همچنین حدود ۳/۶ میلیون هکتار را بیابان و شنزار در بر گرفته‌ است. از مهم‌ترین قابلیت‌های بیابان‌های ساحلی استان می‌توان به چشم‌اندازهای بدیع و زیبا در مناطق ساحلی شهرستان کنارک بالاخص منطقه درک اشاره نمود که یک ظرفیت بسیار خوب در زمینه صنعت طبیعت‌گردی و گردشگری است. استان سیستان و بلوچستان به دلیل بکر بودن و گسترده‌ بودن آن و همچنین به دلیل تنوع فرهنگی و قدمت تاریخی به واقع بهشتی برای علاقه‌مندان به سفر و گردشگری است.

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

از جمله آثار باستانی استان سیستان و بلوچستان که تنها بخشی از جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان است، می‌توان به، شهر سوخته، آتشکده کرکویه، مجله چهل دختر، محوطه هاتین، قلعه تیس، قلعه بلوچ، قلعه پمپور، قلعه قصرقند، آتشکده ورمال، کلان گرد، تپه‌های تاسوکی، ارگ سردار محمد حسین، کوه خواجه، بی‌بی دوست، قبرستان اسپیدژ، کوه خضر، شهر دقیانوس، مسجد کهنه قلعه، چاه نیمه، زاهدان کهنه، کاروانسرا فرنگی، کاروانسرا نصرت آباد، محوطه تاریخی سپیددژ، قلعه خاش، گورستان دختران مدانچ، گورستان هفتاد ملا، آتشکده مهرگان و… اشاره کرد.

در این بین مناظر و جلوه‌های طبیعی در استان سیستان بلوچستان دلیلی دیگر برای علاقه‌مندان به سفر و طبیعت‌گردی است که به شوق دیدار دیدنی‌های سیستان و بلوچستان به این استان سفر می‌کنند. آتشفشان تفتان، دریاچه هامون، گل‌فشان ناپگ، رودخانه هیرمند، سد پیشین، جزیره شیطان، کوه بیرک، غار لادیز، تپه رنده، رودخانه فنوج، غار جوقنوک، غار گواتامک، غار خوش آباد، غارهای بان مسیتی، دریاچه سر دریا، تخت جنکان و… تنها بخشی از جاذبه‌های طبیعی استان سیستان و بلوچستان و جاهای دیدنی زاهدان است.

استان سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان

صنایع دستی و موسیقی سیستان و بلوچستان

از دیگر دیدنی‌های استان سیستان و بلوچستان، صنایع دستی این استان است که بسیار دیدنی، خاص و منحصر به فرد هستند و در کمتر جایی مثل و مانند آنها دیده می‌شود. بدون تردید سوزن‌دوزی زنان بلوچ را باید در زمره یکی از اصیل‌ترین و جالب‌ترین رشته‌های صنایع دستی دنیا به حساب آورد که آوازه شهرتش به فرسنگ‌ها دورتر از این خاک نیز رسیده است و مردم بسیاری از نقاط مختلف جهان، سیستان و بلوچستان را به پشتوانه آن می‌شناسند. سوزن‌دوزی بلوچی به صورت پیش سینه، جیب، سرآستین، پا دامنی، سجاده، نوار، کراوات، کمربند، کوسن، دستمال، رومیزی، پرده، سفره، اشارپ و پارچه کلهمک آباژور ارائه می‌شود. از طرح‌های اصیل مورد استفاده در سوزن‌دوزی می‌توان به طرح‌های گل سرخ، چشم ماهی و مروارید اشاره کرد. پریوار دوزی و توردوزی نیز از دیگر انواع رودوزی‌های سیستان و بلوچستان است.

از دیگر صنایع دستی سیستانی می‌توان به سکه دوزی اشاره کرد. سکه دوزی را یا به دیوار می‌آویزند یا جهت تزیین روی رختخواب می‌اندازند و یا در عروسی‌ها به گردن شتر می‌آویزند. به جهت وجوه اشتراک فراوانی که بین اهالی سیستان و بلوچستان ایران با اقوام ساکن در کشورهای مجاور منطقه از نظر قومی، نژاد، زبان و فرهنگ وجود دارد، مشابهت‌هایی هم در هنرهای دستی ساکنین این مناطق وجود دارد که امری کاملاً طبیعی است. به همین دلیل تشابهاتی بین سکه دوزی ایران با محصولات هند وجود دارد. در این استان صنایع دیگری مانند سفالگری، زرگری، قالی بافی و… نیز رواج دارد و افراد و کارگاه‌های بزرگ و کوچک مختلف از این طریق کسب درآمد می‌کنند.

مردم استان سیستان و بلوچستان

مردم استان سیستان و بلوچستان

موسیقی در زندگی مردم سیستان و بلوچستان نقش پررنگی دارد. همجواری این استان با کشورهای همسایه و مراودات میان مردمان این مناطق سبب شده است تا موسیقی مشترکی در این منطقه شکل گیرد که شباهت چندانی به موسیقی سایر بخش‌های کشور ندارد. از معروف‌ترین سازهای موسیقایی بلوچی و سیستانی می‌توان به دونلی، قیچک، دهل، سوروز، تمبورگ و بنجو اشاره کرد که نوازندگان بزرگ و سرشناسی در نواختن این سازهای منحصر به فرد تبحر دارند و در میان موسیقیدانان بلوچی و البته در سراسر ایران شناخته شده هستند.

غذاهای محلی سیستان و بلوچستان

از دیگر جاذبه‌های استان سیستان و بلوچستان که شهرت بسیار زیادی دارد، طعم خوش غذاهای محلی سیستانی است. با توجه به این که دامپروری در این استان بسیار رواج دارد، محور اصلی غذاهای این استان را گوشت تشکیل می‌دهد. همچنین این استان مانند تمامی استان‌های نیمه جنوبی ایران دارای نخلستان‌های بسیاری است که بخش بزرگی از غذای مردم این استان را تامین می‌کنند. خرما در فرهنگ غذایی مردمان جنوب ایران جایگاه خاص و ویژه دارد. در استان سیستان و بلوچستان نیز خرما یکی از مهم‌ترین مواد غذایی است و در غذاها یا در کنار غذاها بر سر سفره مردمان این منطقه دیده می‌شود.

به دلیل همجواری استان سیستان و بلوچستان با کشورهای افغانستان و پاکستان و رفت آمد میان مردمان این کشورها فرهنگ غذایی مشترکی در این نواحی شکل گرفته که از مجموع فرهنگ‌های هر سه منطقه مشتق شده است. به همین علت غذاهای بلوچی طعم و مزه و رنگ و بوی غذاهای پاکستانی، افغانی و حتی هندی دارند. لمجو سیستانی، آبگوشت سیستانی، کشک زرد سیستانی، چانگال بلوچی، تنورچه یا ترون‌چه، تباهگ، دوغ پا و انواع ترشی‌ها بخشی از خوراک‌های سیستانی هستند که در میان گردشگران طرفداران بسیاری دارد.

معرفی جاهای دیدنی‌ سیستان و بلوچستان

دیدنی‌های استان سیستان و بلوچستان تنوع بسیار بالایی دارند و در طیف گسترده‌ای قرار گرفته‌اند. از آثار و ابنیه تاریخی گرفته تا جاذبه‌های طبیعی، از آیین‌ها و مراسم‌های بومی گرفته و محلی تا موسیقی و تنوع خوراک. طی سال‌های اخیر با افزایش تبلیغات مثبت برای شناساندن چهره واقعی استان سیستان و بلوچستان و معرفی جاذبه‌ها و دیدنی‌های استان در رسانه‌ها و فضای مجازی توجه بسیاری از گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و گردشگری تاریخی و فرهنگی به این استان جلب شده است. در سالیان اخیر بسیاری از آژانس‌ها و فعالان حوزه گردشگری تورها و سفرهای هیجان‌انگیزی برای علاقه‌مندان به سفر و بازدید از دیدنی‌های سیستان و بلوچستان طراحی کردند. امروزه استان سیستان و بلوچستان یکی از مقاصد اصلی سفر در تعطیلات نوروز و تعطیلات تابستان بوده و شمار مسافران و بازدید کنندگان از این استان رفته رفته رو به افزایش است.

از جمله جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- ساحل صخره‌ای چابهار

ساحل صخره‌ای چابهار که به آن دریا بزرگ هم گفته می‌شود از جمله دیدنی‌های سیستان و بلوچستان و اصلی‌ترین مراکز دیدنی چابهار است. موج‌های بلند دریا پس از برخورد با صخره‌های بلند ساحل به ارتفاع ۳ تا ۵ متر بالا می‌آیند و مناظر زیبا و هیجان‌انگیزی را پدیدار می‌کنند. در فصل تابستان و همزمان با وزش بادهای موسمی طول این موج‌ها افزایش پیدا می‌کند. بسیاری از گردشگران برای تماشای این موج‌های بلند و هیجان تماشای برخورد آنها با صخره‌ها و خیس شدن ساحل به این منطقه سفر می‌کنند. این منظره و چشم‌انداز شاید به واقع بی‌بدیل باشد و در هیچ کجای دیگر در سواحل ایران مانند آن دیده نمی‌شود.

چابهار

چابهار

۲- جنگل‌های حرا

جنگل‌های حرا معمولا با نام جزیره زیبای قشم گره خورده است و بسیاری تصور می‌کنند که این جنگل‌های زیبا تنها در این جزیره وجود دارند. در میان دیدنی‌ های سیستان و بلوچستان باید به جنگل‌های حرا در چابهار اشاره کرد. این جنگل‌های زیبا در محل تلاقی رودخانه باهوکلات و دریای نیلگون عمان و در نزدیکی خلیج گواتر قرار گرفته‌اند.

جنگل‌های حرا شگفتی بزرگ و از عجایب سیستان و بلوچستان است، چرا که در محیطی خشک ناگهان حجمی از درختچه‌ها در دل مرداب روییده‌اند و محلی مناسب برای زندگی خزندگان و پرندگان بومی و مهاجر را پدیدار کرده‌اند.

۳- شهر سوخته

شهر سوخته از معروف‌ترین دیدنی‌های سیستان و بلوچستان است که شهرت آن از مرزهای ایران نیز فراتر رفته است که هم در نقشه گردشگری سیستان و بلوچستان و هم در دنیای گردشگری شهرتی جهانی دارد. این شهر که قدمت آن به حدود ۵۰۰۰ سال پیش می‌رسد و همزمان با عصر برنز و تمدن جیرفت است، یکی از قدیمی‌ترین شهرها و مراکز سکونتی در عهد باستان است.

شهر سوخته که به شهر اولین‌ها نیز شهرت دارد به دلایل بسیاری در سطح بین‌المل شهرت پیدا کرده است. بر اساس شواهد باستان شناسی در شهر سوخته اولین عمل جراحی مغز و اولین استفاده از چشم مصنوعی انجام شده است. بازدید از شهر سوخته به حق سفر در زمان خواهد بود. راه رفتن در میان کوچه‌های تمدنی دیرین و تنفس در هوای مردمان عهد باستان بی‌شک شگفت‌انگیز و جادویی خواهد بود.

۴- تالاب لیپار

تالاب لیپار را باید در فهرست عجایب سیستان و بلوچستان قرار دارد. این تالاب زیبا که به گنجینه سیستان نیز شهرت دارد به علت وجود پلانگتون‌ها و باکتری‌های خاص در آب تالاب، آب آن رنگ منحصر به فرد صورتی مانندی پیدا کرده است. این پدیده به ندرت و تنها در چند تالاب و دریاچه در دنیا دیده می‌شود.

پوشش گیاهی گزنه و گونه‌هایی از بلوط در آب تالاب علاوه بر شگفت‌انگیز بودن صحنه‌های خارق‌العاده و بی‌نظیری را به وجود آورده است که در کمتر منظره‌ای می‌توان آن را مشاهده کرد. پرندگان مختلفی مانند چنگر، فلامینگو، حواصیل، طاووسک، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی و… در این منطقه زندگی می‌کنند و اکوسیستم خاص این منطقه را به عنوان مامن و پناهگاه خود انتخاب کرده‌اند.

دریاچه لیپار استان سیستان و بلوچستان

دریاچه لیپار

۵- دهستان ناهوک

این دهستان زیبا یکی از روستاهای قدیمی سراوان است که دارای دو روستای کوچک در بخش مرکزی خود با نام‌های کوپک و کوشکوک است. مهم‌ترین ویژگی این دهستان این است که در میانه دره‌ای بزرگ قرار دارد و رودخانه‌ی بزرگ و فصلی از میانه‌ی آن عبور می‌کند که در فصول بارندگی حجم آب آ« افزایش یافته و سطح آب آن بالا می‌آید. به دلیل موقعیت قرارگیری دهستان در میانه دره و رطوبت حاصل از رودخانه فصلی در نزدیکی آن، آب و هوای این روستا مطبوع و خنک است و به همین دلیل بسیاری از مسافران آن را به عنوان مقصد و محل استراحت خود انتخاب می‌کنند.

۶- بندر بریس

بندر بریس یکی از اصلی‌ترین دیدنی‌ها در نقشه گردشگری سیستان و بلوچستان می‌باشد که در چابهار واقع شده است و در مجاور روستای بریس قرار دارد. این بندر زیبا از قسمت شمالی با جاده چابهار، از شرق با روستاهای پشت بندر زیبای پسابندر و خلیج گواتر، از جنوب و غرب با دریای عمان در ارتباط است. منظره غروب در بندر بریس بسیار زیبا بوده و وجود منطقه‌ی صخره‌ای و ماسه‌ای در کنار ساحل زیبای این بندر، غروب و طلوع خورشید را سحرانگیز و جادویی کرده است، به گونه‌ای که از تماشای این حجم از زیبایی سیر نخواهید شد.

آب و هوای این منطقه مانند بسیاری از مناطق خط ساحلی جنوب گرم و مرطوب است، اما تنوع بالای جانوران دریایی و زیبایی‌های آب‌های آزاد در نگاه اول چنان شما را به وجد خواهد آورد که گرما و رطوبت هوا برای شما قابل تحمل خواهد شد.

۷- کوه‌های مریخی

شاید معروف‌ترین دیدنی سیستان و بلوچستان که با نام این استان گره خورده است، کوه‌های مریخی باشد که به آنها کوه‌های مینیاتوری نیز گفته می‌شود. کوه‌های این منطقه به دلیل فرسایش بادهای منطقه‌ای اشکال عجیبی پیدا کرده‌اند که از دید مردم محلی همین عجیب بودن و غیر عادی بودن آنها سبب شده تا این منطقه به منطقه‌ای غیر عادی تبدیل شود و گویی بخشی از سیاره‌ای دیگر هستند.

در امتداد نیمه شرقی این رشته‌کوه‌ها منظره دریای عمان در مقابل شما قرار دارد. همین ویژگی نزدیکی دریا به این منطقه منجر شده است تا تصاویری خارق‌العاده در فراز این کوه‌ها به گردشگران نمایش داده شود و گردشگران زیادی برای استفاده از سکوت این منطقه در پس زمینه دریا و عکاسی در میان حجم‌های غیرعادی به این منطقه سفر کنند.

کوه های مریخی

کوه های مریخی

۸- روستای رمین

رمین یکی از روستاهای بزرگ چابهار است که در دهستان کمبل سلیمان واقع شده است. این روستای صیادی تنها ۷ کیلومتر تا چابهار فاصله دارد و به همین دلیل مقصد بسیاری از گردشگران و مسافران است. از طرف دیگر روستای رمین به علت قرارگیری در میان بندر بریس، پسابندر و خلیج گواتر موقعیت خاص و منحصر به فردی در منطقه برای گردشگری دارد.

این روستا دارای محله‌های قدیمی و زیباست که قدم زدن در میان آنها خالی از لطف نخواهد بود. خور قدیم و نوار ساحلی کلات رود با ماسه‌های طلایی از دیگر جاذبه‌های دیدنی این روستاست که دیدن آن‌ به تمام گردشگران و مسافرانی که به روستای رمین سفر می‌کنند، توصیه می‌شود.

کوه‌های مینیاتوری اطراف روستا با ظاهری سفید رنگ و اشکالی عجیب در پس زمینه ساحل و دریا بدون شک هر مسافری را به خیال پردازی و سفر در رویا وادار خواهد کرد.

۹- مسجد جامع مکی

مسجد جامع مکی یکی از جاهای دیدنی زاهدان و بزرگ‌ترین و معروف‌ترین و البته زیباترین مساجد اهل تسنن است. ملانا عبدالعزیز ملازاده این مسجد را در سال ۱۳۵۳ با زیربنای ۶۰۰ متر مربع احداث کرد. بنای اولیه، دو منار با ارتفاع ۳۷ متر داشت که با گذشت زمان این بنا وسعت و گسترش پیدا کرد تا در نهایت به شکل امروزی درآمد. بنای بیرونی مسجد در نگاه اول بدون شک شما را به یاد مسجد سلطان احمد خواهد انداخت و نمای داخلی آن بی شباهت به مسجدالنبی نیست.

۱۰- سواحل مکران

از دید جغرافیدانان کوه‌های خشک مکران دنباله و ادامه کویر مرکزی می‌باشد که تا این ناحیه امتداد پیدا کرده است. مهمترین منبع درآمد در این ناحیه کشت نیشکر بوده که آن را به سایر سرزمین‌ها نیز صادر می‌کردند. در ظاهر این سرزمین در سده‌های میانی آب و هوایی مرطوب‌تر و خاکی حاصلخیزتر داشته است. در اسناد قدیمی مکران سرزمینی بزرگ شامل استان سیستان و بلوچستان در ایران و بخش ایالت بلوچستان پاکستان است. در کتیبه داریوش هخامنشی نیز به این سرزمین با نام ماکا اشاره شده و همچنین در دوره پادشاهان ساسانی نیز این بخش از سرزمین را کرسون می‌خواندند.

ورای تاریخچه و قدمت مکران، چشم‌اندازها و سواحل زیبای این بخش از ایران بسیار دیدنی است و بی شک بازدید از این جاذبه دیدنی در استان سیستان و بلوچستان یکی از به یادماندنی‌ترین خاطرات سفر شما خواهد شد.

ساحل درک

ساحل درک

۱۱- قلعه سام

قلعه سام، قلعه‌ای مستطیل شکل است با ۱۲ برج و دیوارهایی بزرگ و پهن در ۴ کیلومتری سکوهه از جنس خشت و گل که آن را به نام سام یکی از پهلوانان و اسطوره‌های ایرانی نامگذاری کرده‌اند. بسیاری از مردم سیستان و بلوچستان باور دارند که سام و نوادگانش از مردمان عهد باستان سیستان بودند و این قلعه متعلق با این پهلوان ایرانی بوده است. بر اساس حفاری‌های باستان شناسی که در این منطقه صورت گرفته است، بنای اولیه این قلعه متعلق به دوره حکومت پارت‌ها بوده اما در طی سالیان بعدی طبقاتی به آن اضافه کرده‌اند. شواهد مختلفی وجود دارد که در دوره ساسانی در این قلعه بازسازی‌هایی صورت گرفته است.

آنچه تا اینجا به آن اشاره شد تنها گوشه کوچکی از جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان بود. بی شک جاذبه‌ها و دیدنی‌های استان سیستان و بلوچستان به فهرستی که در بالا به آن اشاره شد ختم نمی‌شود و صحبت در مورد سایر آثار ارزشمند این استان همچون قلعه مچی، قبرستان جن چابهار،چشمه آب گرم بزمان، خانه ابویی، زاهدان کهنه، روستای درک، قلعه چهل دختر، غارهای سه گانه تیس، غار صداکی، پسابندر، مسجد زرنج، چشمه‌های گل افشان، آبشار پورا، غار ملا سلیمان، آرامگاه خواجه غلطان، قلعه سه کوه، ارگ خان ملک کیانی، قلعه رامرود،آسبادهای حوضدار، دره نگاران، قلعه حیدرآباد و… مجالی دیگر می‌خواهد.

این استان پهناور و غنی از آثار تاریخی و طبیعی با تمدنی کهن و فرهنگی بی نظیر اما کمتر شناخته شده، مدتی است که در بازار گردشگری ایران مورد توجه گردشگران و مسافران قرار گرفته است. دیدن زیبایی‌های این استان فرصتی برای داشتن تجربیاتی متفاوت خواهد بود. با گوش کردن به تبلیغات بی‌محتوا و بی اساس در مورد این استان این تجربه‌ی تکرار نشدنی را از خود دریغ نکنید. 

برای سفر به استان سیستان و بلوچستان می‌توانید از طریق سایت رادار۳۶۱ برای خرید بلیط هواپیما، و رزرو هتل و اقامتگاه اقدام نمایید. 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *