آیا شما معتاد به سفر هستید

اعتیاد به سفر | نشانه‌های اعتیاد به سفر

آیا شما معتاد به سفر هستید؟

سفر روح و روان ما را صفا می‌بخشد. جمله‌ای که همه عاشقان سفر در جواب سوال چرا سفر می‌کنید؟ خواهند داد. سفر برای علاقمندان سفر تنها یک جا به جایی و تغییر آب و هوا نیست، سفر برای آنها چیزی فراتر از این است. سفر یک بخش مهم از زندگی طرفداران سفر است، بخشی جدا نشدنی که بدون آن زندگی جذابیت خود را از دست خواهد داد و در ورطه روتین و تکرار خواهد افتاد.

افرادی که از علاقمندان به سفر هستند از کودکی این علاقه در آنها شکل گرفته. عموما علاقه آنها به سفر از زمانی شروع شده که کتاب‌هایی در مورد دزدان دریایی، کاشفان سرزمین‌های دور، ماجراجویی‌های دریایی دریانوردان، داستان‌های تخیلی سفر به ماه و اعماق زمین و سفر جست‌وجوگران گنج و … خوانده‌ و تمام دوران کودکی خود را با رویا پردازی در مورد سفرهای خود در آینده سپری کرده‌اند. شاید برای شما نیز این سوال مطرح شود که آیا ما با علاقه و میل به سفر متولد می‌شویم و یا به صورت تدریجی و با دیدن فیلم‌ها و تماشای عکس‌ها از دیدنی‌های جهان است که میل به سفر در ما افزایش پیدا می‌کند؟

حقیقت این است که سفر جزئی از ذات بشر بوده و زندگی او با سفر عجین شده است، چه زمانی که برای حفظ بقا و ادامه زندگی کوچ می‌کرده و چه حال که برای تفریح، کار، آموزش و… سفر می‌کند. جدا شدن از روال عادی و روزمره زندگی برای تمام افراد امری الزامی است، اما نمی‌توان از نقش و تاثیر رسانه‌های تصویری در تشدید میل به سفر در انسان چشم پوشی کرد. در گذشته سفرنامه‌ها و اخبار سرزمین‌های دور بود که حس کنجکاوی بشر را برای دیدن دور دست‌ها تحریک می‌کرد و امروز دیدن تصاویر جالب و مستندهای دیدنی در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های گروهی است که میل به سفر ما را شعله ور می‌کند.

سفر مانند هر فعالیت دیگری می‌تواند اعتیاد آور باشد. واژه «اعتیاد» به صورت وضعیتی که شخص عادت شدیدی به انجام یک عمل داشته باشد یا چیزی که به صورت روحی و روانی یا حتی جسمی به صورت عادت درآمده است و ترک آن کار آسانی نیست و نیازمند انجام یک سری فعالیت‌های خاص باشد تعریف می‌شود. بار منفی کلمه اعتیاد سبب شده تا اکثر ما اعتیاد را با اعمال خلاف قانون به یاد آوریم، اما در حقیقت هر عملی که شما را از روال عادی زندگی دور کند و مدت زیادی جسم یا ذهن شما را به خود مشغول دارد را می‌توان عملی اعتیاد آور تصور کرد.

اعتیاد به غذا، اعتیاد به ورزش، اعتیاد به کار، اعتیاد به سفر، اعتیاد به مطالعه و… از انواع اعتیاد هستند که شاید عملی خلاف قانون نباشند و حتی تاثیرات مثبتی در زندگی ما داشته باشند، اما به علت آنکه ما را از ادامه زندگی و اهداف دیگرمان دور می‌کنند، اعتیاد به حساب می‌آیند و بهتر است مورد درمان قرار گیرند. به عنوان مثال اعتیاد به ورزش به علت ترشج آدرنالین در زمان آنجام حرکات ورزشی و اندورفین پس از به اتمام رساندن ورزش و حس سرخوشی و سرحالی بعد از آن سبب می‌شود که افراد تا حدی به فعالیت‌های ورزشی خود ادامه دهند که دچار آسیب‌های جسمی شوند.

زندگی ما کوتاه است باید نقاط دیدنی جهان را دید و آن را کشف کرد و تجربیات و خاطراتی طلایی برای ادامه زندگی بدست آورد. اما سوال اصلی در این مرحله این است که چقدر باید سفر کنیم؟ و آیا واقعا سفر کردن بیش از اندازه اعتیاد آور است؟

در این نوشتار به دنبال پاسخ به این پرسش‌ها هستیم و بر آن هستیم تا علائم و نشانه‌های اعتیاد به سفر را به شما معرفی کنیم.

علاقه به سفر یا اعتیاد به سفر؟

سفر به معنای یک ماجرا جویی و کسب تجربه‌های تکرار نشدنی است به صورتی که در پایان آن ما مجموعه‌ای از خاطرات فراموش نشدنی داریم که شاید به علت میل به تجربه دوباره آنها مجدد آن را تکرار کنیم. اما گاهی این میل به تکرار تجربیات پیشین و تجربیات جدید به صورتی بیمار گونه و اعتیاد آور در ما سبب تکرار سفرهای مکرر خواهد شد.

به محض آنکه اسم سفر مطرح می‌شود شور و هیجانی فراوان فرد را احاطه می‌کند و در پی خرید بلیط، جمع آوری وسایل، رزرو اقامتگاه و پیدا کردن جاذبه‌ها بر‌می‌آید و فکر سفر در تمام لحظات روز و شب با او همراه خواهد بود و از هربار به یاد آوردن آن هیجانی زیاد او را فرا می‌گیرد به نحوی که توان ادامه کارهای خود را نخواهد داشت. در واقع یک معتاد به سفر در تمام لحظات زندگی خود در حال برنامه‌ریزی سفر یا رویاپردازی در مورد آن است.

علائم و نشانه‌های اعتیاد به سفر و دلایل آنند و تمام دوران کودکی خود

علایم و نشانه های اعتیاد به سفر و دلایل آن

براساس تحقیقات صورت گرفته در سالیان اخیر مشخص شده است که سفر به دلیل دور کردن افراد از روتین زندگی عادی و قرار دادن آنها در محیطی جدید سبب ایجاد روحیات نو و تاثیرات مثبت بر مغز و عملکرد آنها خواهد شد. بر اساس این تحقیقات سفر حتی سبب می‌شود تا میزان خلاقیت در افراد افزایش پیدا کند، به همین علت سفر و میل به سفر می‌تواند سبب بروز اعتیاد به سفر در افراد شود.

بسیاری از متخصصین اعصاب و روان و روانپزشکان اعتقاد دارند که اعتیاد ذهنی می‌تواند به مراتب از اعتیاد به مواد شیمیایی خطرناک‌‌تر باشد. در اعتیاد به مواد شیمیایی فرد به لحاظ ذهنی بر اعتیاد و استعمال مواد و تاثیرات مخرب آن آگاهی دارد و به لحاظ وابستگی که در طی دوران به آنها پیدا می‌کند توان ترک آن را ندارد. اما در اعتیاد به یک عمل و فعالیت فرد نسبت به میزان وابستگی خود آگاهی ندارد و به جهت آنکه این وابستگی به لحاظ شناختی تاثیر منفی بر او ندارد این اعتیاد بسیار دیر شناسایی می‌شود. اعتیاد به سفر اگرچه ممکن است عجیب باشد و از سوی فرد نفی شود اما وجود دارد و زندگی و روال آن را در فرد مختل خواهد کرد.

تمام وقت در حال رویاپردازی در مورد سفر هستید

این افراد تمام مدت در حال رویاپردازی در مورد سفرهای خود هستند و تمام ایده‌ها و اهداف خود را در بلند مدت و کوتاه مدت بر اساس سفرهای آتی خود قرار خواهند داد.

هیچ هیجانی در شما بیشتر از هیجان شروع یک سفر جدید نیست

هر کاری بجز سفر و برنامه‌ریزی سفر برای شما خسته کننده و کسل کننده خواهد بود. دیدن برنامه‌های تلویزیونی، مسابقات ورزشی، کلاس‌های آموزشی و… هیچکدام برای شما به اندازه شروع سفر هیجان نخواهد داشت.

متخصص برنامه‌ریزی سفر هستید

تخصص بالایی در تمام امور مربوط به سفر دارید. لوازم و وسایل ضروری برای سفر، نحوه چیدمان وسایل در کوله پشتی، خرید لوازم مناسب برای سفر، شناخت چمدان مناسب برای سفر و… همه و همه از جمله اموری هستند که شما هم از انجام دادن آنها بسیار لذت خواهید برد و هم در آنها بیشتر از هر فرد دیگری تخصص دارید به صورتی که سایر افراد برای انجام آنها و کسب اطلاعات در این زمینه‌ها به شما مراجعه می‌کنند.

به ندرت دلتنگ محل زندگی خود می‌شوید

در خانه ماندن طولانی مدت برای شما کسل کننده و غیر قابل کنترل است. از هر فرصتی ولو کوتاه و یک روزه برای دور شدن از محل زندگی خود استفاده می‌کنید. سفرهای طولانی مدت سبب ایجاد دلتنگی در شما برای خانه و محل زندگیتان نخواهد شد. تنها پس از مدت‌های طولانی در سفر بودن قدری برای خانه و شهرتان دلتنگ خواهید شد.

هر فعالیتی که مربوط به سفر شود برای شما جذاب است

دیدن فیلم‌های مستند و یا فیلم‌هایی که در آنها افراد به سفر می‌روند، کشت و گذار در میان مغازه‌هایی که تجهیزات مربوط به سفر می‌فروشتند، بالا و پایین کردن وبلاگ‌ها و صفحات اینستاگرام بلاگرهای سفر و حتی خواندن یک سفرنامه برای شما بسیار شیرین و لذت بخش خواهد بود.

قوانین و قواعد سفرها و شرکت‌های مسافرتی همه برای شما آشنا هستند

اگر از قوانین گمرکی کشورهای مختلف آشنایی دارید و همچنین قوانین شرکت‌های مسافرتی مانند ایرلاین‌ها و شرکت‌های اتوبوسرانی و ریلی برای شما آشنا هستند و از بیشتر آنها حتی جزئی‌ترین‌ها آگاهی دارید علائم اعتیاد به سفر در شما در حال ظاهر شدن هستند.

بیشتر دوستان شما در همین حوزه هستند

به علت آنکه بیشتر زمان خود را صرف کشتن در میان منابع اطلاعاتی در زمینه گردشگری و سفر می‌کنید، برای سفرهایتان مرتب به آژانس‌ها، هتل‌ها، بومگردی‌ها و… مراجعه می‌کنید، دنبال کننده صفحات مسافران بسیاری هستید و… معمولا بیشتر دوستان و آشنایانی که دارید در همین حوزه مشغول به فعالیت هستند.

بیشتر برنامه‌های تلفن همراهتان مربوط به سفر است

مسیریاب‌های اینترنی، مترجم‌های گویا، اپلیکیشن‌های پیشنهاد کننده مکان‌های توریستی، اپلیکیشن‌های اطلاع رسانی و… از پرکاربرد‌ترین و محبوب‌ترین برنامه‌هایی هستند که بر گوشی تلفن همراه شما نصب شده‌اند و یا شما علاقه به استفاده از آنها دارید.

در استفاده از مرخصی‌های خود دقت به خرج می‌دهید

اگر شما هم جزء آن دسته از افراد هستید که در اولین برخورد با تقویم سال جدید تعطیلات آن را بررسی می‌کنید و یا در استفاده از مرخصی‌های سالیانه خود دقت و وسواس خاصی به خرج می‌دهید تا بهترین مناسبت یا تعطیلات را برای طراحی یک سفر چند روزه شناسایی کنید، شما در طیف یک میلیون فردی هستید که اعتیاد به سفر دارند و باید در پی یافتن سایر علائم و نشانه‌های اعتیاد به سفر در خود برآیید.

چمدان آماده دارید

چمدان آماده دارید

افرادی که اعتیاد به سفر دارند معمولا بخشی از لوازم و وسایل ضروری برای سفر را همیشه در چمدان یا کوله پشتی و یا در کمد خود به صورت پک شده و آماده به سفر نگهداری می‌کنند. لوازمی مانند: لوازم بهداشتی، لباس‌های مناسب سفر، حوله و پتو سفری و… از جمله لوازمی هستند که همیشه پک شده و آماده سفر هستند.

پاسپورت برای شما مقدس و مهم است

در میان تمام اسناد و مدارک شخصی که دارید پاسپورت برای شما یک سند و مدرک بسیار محبوب است و آن را در جایی امن نگهداری می‌کنید. هر چند وقت یک بار آن را چک می‌کنید تا تاریخ انقضاء آن نگذشته باشد و یا صفحات آن پر نشده باشد.

مهرهای زیاد پاسپور و سکه‌های مختلف از کشورها برای شما جذاب است

معمولا افرادی که نشانه‌های اعتیاد به سفر دارند پر بودن پاسپورت خود از مهرهای متعدد را نشانه خوبی می‌دانند و از این موضوع احساس خوبی خواهند داشت. اگر شما هم به شکلی ورای حالت معمول به سفر علاقه دارید حتما لوازم خود را بررسی کنید، داشتن مجموعه‌ای از سکه‌ها و اسکناس‌های کشورهای مختلف و یا حتی اشیاء یادگاری دیگر می‌تواند یک نشانه از نشانه‌های اعتیاد به سفر باشد.

« در یکی از سفرهایم ….»

معمولا افرادی که علاقه زیادی به سفر و سفر رفتن دارند از هر بهانه‌ای برای بیان خاطرات سفر خود استفاده می‌کنند. هر داستان، تصویر، موسیقی، غذا و… می‌تواند به راحتی شما را به یاد خاطرات سفرتان به یک نقطه از جاهن بیاندازد و شما را بر آن خواهد داشت تا داستانی از آن سفر برای دیگران تعریف کیند. معمولا این گروه از افراد در میان دوستان خود به فردی که داستان‌های زیادی از سفرهایی که رفته است دارد شهرت دارد به صورتی که گاه حتی سبب خنده و توجه افراد دیگر خواهد شد.

پروفایل‌های شما از تصاویر سفرتان پر شده است

پروفایل شما از تصاویر سفر پر شده است

پروفایل‌های شما در شبکه‌های اجتماعی مملو از تصاویر و کلیپ‌های سفرهای شما است. در واقع حساب شما در یک شبکه مجازی به مانند یک آلبوم از تمام سفرها و تجربیات سفر شما خواهد بود.

زادگاه دیگران برای شما جالب است

معمولا افرادی که اعتیاد به سفر دارند زمانی که متوجه می‌شوند که فردی متولد شهری دیگر است و یا در شهری دیگر زندگی می‌کند، در مورد محل تولد و زادگاه آنها سوالات بسیاری می‌پرسند. غذاهای محلی، آداب و رسوم بومی، زبان‌ها و گویش‌ها و… در شهرهای دیگر برای آنها بسیار جالب و جذاب است.

پلی لیست سفر

این بار که در ترافیک در حال گوش کردن آهنگ مورد علاقه خود بودید چک کنید که آیا بر روی فلش مموری خود پلی لیست سفر دارید؟ پلی لیست‌های سفری برای علاقمندان به سفر حکم یکی از لوازم ضروری سفر را دارد. معمولا پس از چند سال با شندیدن یک آهنگ به طور کامل به یاد می‌آورند که آن را در کدام سفر و کدام شهر یا کشور و در چه لحظه و حالی گوش می‌کردند.

علامت‌ها و نمادهای شهرها را می‌شناسسید

اگر شما بسیاری از پرچم‌های کشورهای مختلف را می‌شناسید و با نمادهای این کشورها آشنایی دارید و می‌توانید آنها را از هم تشخیص دهید به احتمال زیاد شما از افرادی هستید که به سفر اعتیاد دارند. به عنوان مثال شما با دیدن علامت ستاره زرد در جایی به سرعت می‌توانید تشخیص دهید که آن رستوران، کافه یا هتل به فردی با ملیت ویتنامی تعلق دارد.

کدهای تلفن برای شما آشنا هستند

کدهای تلفن‌های شهرها و کشورهای مختلف برای شما آشنا هستند. معمولا افرادی که بسیار سفر می‌روند با شماره‌ها و پیش شماره‌های شهرهای مختلف آشنایی زیادی دارند و در صورتی که یک شماره یا پیش شماره ناشناس با آنها تماس بگیرند می‌توانند بر اساس پیش شماره آنها تشخیص دهند که از چه شهر یا کشوری با آنها تماس گرفته شده است.

نقشه و کره جغرافیا از علایق آنها است

از آنجایی که سفر برای شما جالب و جذاب است حتما یک نقشه جغرافیای جهان یا یک کره جهان در میان وسایل خود دارید. معمولا افراد علاقه دارند تا مناطق، شهرها و کشورهایی که به آنها سفر کرده‌اند را روی کره جغرافیا یا نقشه جهان علامت گذاری کنند. نصب یک نقشه جهان بر روی دیوار اتاق بجای تابلوهای معمول برای شما بسیار دلنشین‌تر و زیباتر است.

اشتراک مجلات و ژورنال‌های سفر

اگر در کتابخانه خود چندین ردیف مخصوص به مجلات و ژورنال‌های سفر دارید حتما شما از دسته افرادی هستید که به شدت به سفر علاقمند هستید. معمولا افرادی که نشانه‌های اعتیاد به سفر دارند درمیان علاقمندی‌های خود مطالعه مجلات و ژورنالهای مربوط به سفر را قرار می‌دهند. این افراد اشتراک چندین مجله، روزنامه و حتی وب‌سایت در این حوزه و زمینه را دارند که به صورت مرتب، سالیانه و ماهانه حق عضویت این منابع اطاعاتی را پرداخت می‌کنند.

همیشه از قیمت خدمات سفر آگاه هستید

به علت آنکه اخبار دنیای سفر برای شما جالب و جذاب است همیشه پیگیر آنها هستید. از کوچکترین، مهم‌ترین و داغ‌ترین اخبار در این حوزه آگاهی دارید. قیمت تورها، بلیط‌ها و حتی هزینه اقامت در هتل‌ها را به صورت مرتب، روزانه یا ماهانه چک می‌کنید و گاه این اطلاعات را با صدای بلند با دیگران در میان می‌گذارید.

همیشه جذب خرید تجهیزات سفر می‌شوید

برای هر دلیلی که گذر شما به فروشگاه‌های بزرگ بافتد ناخود آگاه جذب بخش فروش لوازم سفر می‌شوید. پرسه زدن در میان این وسایل و خرید آنها برای شما لذت بخش است.

همیشه پس‌انداز سفر دارید

همیشه یک حساب یا قلک دارید که بخش از درآمد و پس‌انداز خود را برای سفرهای آتی که در پیش دارید و برای آنها در حال برنامه‌ریزی هستید در آنها قرار می‌دهید. دیدن بالا رفتن رقم پس‌انداز سفر برای شما لذت بخش است چون نوید بخش یک سفر خواهد بود.

با وابستگی رابطه خوبی ندارید

معمولا افرادی که نشانه‌های اعتیاد به سفر دارند و یا اعتیاد به سفر دارند از وابستگی و اصطلاحا ریشه زدن فراری هستند. ازدواج، شغل دائمی و با مسئولیت بالا، درگیر شدن در روابط خانوادگی و… از جمله اموری است که برای آنها جذابیت بسیار اندکی دارد و معمولا از آن پرهیز می‌کنند.

اضطراب یک جا ماندن

معمولا برای افراد معتاد به سفر اقامت طولانی در یک محیط و یا سفر نکردن برای مدت زیادی همراه با افزایش اضطراب و حال بی‌قراری خواهد بود. این افراد معمولا هر سه ماه یک بار باید به سفر بروند و در صورتی که این مدت طولانی شود دچار استرس و بی‌قراری و حتی گاه افسردگی و رخوت خواهند شد.

سبک سفر سبُک دارید

اگر شما هم جزء افرادی هستید که در کمترین زمان ممکن برای سفر آماده می‌شوید و معمولا وسایل و لوازم زیادی به همراه ندارید و به اصطلاح سبُک سفر می‌کنید باید گفت می‌توانید در معرض اعتیاد به سفر قرار داشته باشد. معمولا این افراد به دلیل آنکه شور و هیجان بالا برای سفر دارند و تعلق خاطر کمی به وسایل و لوازم سفر دارند، سریع آماده سفر شده و برای راحتی بیشتر وسایل کمی با خود به سفر می‌برند تا جا به جایی راحت‌تری داشته باشند. به علاوه آنها همیشه از وسایلی در قطع کوچک و مسافرتی استفاده می‌کنند به همین علت وسایل همراه آنها فضای زیادی را اشغال نخواهد کرد.

به هیچ فرصتی نه نمی‌گویید

فرصت سفر هرچه باشد برای شما با ارزش است، از هیچ فرصتی برای بستن کوله پشتی و به سفر رفتن غافل نمی‌شوید. تعطیلات آخر هفته، تعطیلاتی که پایان هفته نزدیک باشند، تعطیلات سال نو و حتی گاه چند ساعت فراغت از کار و مشغله برای شما کافی است تا به یک سفر طولانی یا حتی یک سفر درون شهری بروید. شما هیچ زمانی را برای تجربه یک سفر کوتاه یا طولانی را از دست نمی‌دهید. اگر از جمع دوستان خود که به سفر رفته‌اند جا بمانید برای شما بسیار ناراحت کننده خواهد بود.

تلاش می‌کنید تا هزینه‌های سفر را فراهم کنید

به سختی کار می‌کنید، ماموریت‌های کاری می‌روید، اضافه کاری می‌کنید و حتی گاه به جای دیگر همکاران خود کار می‌کنید تا هزینه‌های سفر خود را فراهم کنید. در واقع شما از هر تلاش و فعالیتی که سبب شود تا شرایط سفر برای شما فراهم شود استفاده می‌کنید و سختی آن را به جان می‌خرید.

از دید سایرین شما قدری عجیب هستید

در نگاه دوستان، آشنایان و اعضا فامیل سبک زندگی شما عجیب است. شما را فردی تکانشی می‌دانند یعنی شما را فردی می‌دانند که در یک لحظه تصمیم می‌گیرید به سفر بروید و سریع وسایل خود را جمع می‌کنید و به سفر می‌روید. آنها احتمالا اعتقاد دارند شما پس‌اندازهای و درآمدهای خود را حیف می‌کنید و زندگی به سامانی ندارید.

با پایان هر سفر سفری دیگر را استارت می‌زنید

با پایان هر سفر سفر تازه استارت می زنید

سفر برای شما خود زندگی است و بدون آن زندگی معنا ندارد. با به پایان رسیدن هر سفر و مدت کوتاهی استراحت به سرعت میل به سفری دیگر در شما شعله‌ور خواهد شد. گاه حتی در طول یک سفر، سفری دیگر را با همراهانتان یا با گروهی دیگر برنامه‌ریزی می‌کنید.

اعتیاد به سفر شاید یکی از بی‌ضرر‌ترین اعتیادها در جهان باشد. اعتیادی که تجربیات شما را افزایش خواهد داد و هر لحظه از آن برای شما درسی خواهد داشت. اگر اعتیاد به سفر دارید زیاد نگران آن نباشید، این اعتیاد بسیار شیرین است. اما اگر این اعتیاد برای روال زندگی شما مضر شود و سبب شود تا در انجام کارهای معمول خود به مشکل بربخورید، سلامت شما به خطر افتد، روابط و زندگی خانوادگی شما دچار مشکل شود، دچار مشکلات مالی شوید و… باید حتما به کمک یک مشاور در پی درمان آن برآیید. این اعتیاد اگرچه شیرین است اما مانند هر عمل اعتیاد آوری می‌تواند معایبی داشته باشد که در صورتی که این معایب شما و زندگی شما را دچار مشکل و اختلال کرد باید حتما درمان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.