روستای وردیج

روستای وردیج کجاست؟ در وردیج کجا اقامت کنیم؟

شاید کمتر کسی باور کند که چند کیلومتر آن طرف‌تر از کلان‌شهر شلوغ و پر از دود تهزان، روستایی آرام و سرسبز قرار دارد. روستای وردیج این روزها به پناهگاه شهروندان خسته از زندگی شهری تبدیل شده است و همچون نگینی در منطقه‌ای خاکستری خودنمایی می‌کند. برای آنکه بدانید روستای وردیج کجاست، چه دیدنی‌هایی دارد، بهترین زمان برای سفر و اقامت در آنجا چه زمانی است و برای اجاره ویلا در وردیج چه باید کرد، تا پایان این مطلب همراه ما باشید. در ادامه، شما را با بهشتی پنهان شده در کوهستان‌های اطراف شهر خاکستری تهران آشنا خواهیم کرد.

روستای وردیج کجاست؟

وردیج منطقه‌ای خوش آب‌وهوا و ییلاقی در شمال غربی تهران است. این روستا از توابع بخش کن و سولقان و منطقه ۲۲ تهران به شمار می‌رود. وردیج با ۱۸۵۰ متر ارتفاع از سطح دریا به شهر ارواح سنگی هم شهرت دارد. مسافت شهر ارواح سنگی با تهران ۲۹.۵ کیلومتر است. برای سفر به این روستای خوش آب‌وهوا از تهران می‌توانید دو مسیر زیر را در پیش بگیرید:

  • اتوبان تهران به کرج؛ برای طی این مسیر باید ابتدا خود را به اتوبان تهران به کرج برسانید. پس از آنکه در این جاده به ورودی پمپ بنزین وردآورد رسیدید، با کمک تابلوهای راهنمای مسیر به سمت خیابان شهید اردستانی حرکت کنید. با کمی رانندگی در این مسیر کم‌کم مناظر چشم‌نواز این روستای کوهستانی نمایان می‌شوند.
  • اتوبان همت؛ در این اتوبان هم باید به سمت شهرک شهید باقری بروید. در این مسیر به بلوار پژوهش می‌رسید. از آنجا باید به سمت شهرک دانشگاه شریف حرکت کنید و در این شهرک به دنبال تابلوی خیابان شهید اردستانی باشید. پس از رانندگی و گذشتن از این خیابان روستای تماشایی وردیج را خواهید دید.

عبور از این مسیرها و رسیدن به وردیج به ۳۶ دقیقه رانندگی نیاز دارد. در واقع، با طی این مسافت نه چندان طولانی در کمتر از یک ساعت از یک شهر آلوده و پر از ترافیک به روستایی ییلاقی با هوای دلپذیر می‌رسید.

دیدنی‌های روستای وردیج

در بالا اشاره شد که روستای وردیج کجاست و مسیر دسترسی به آن چگونه است، اجازه بدهید تا علت سفر به این روستا را بیشتر شرح بدهیم. چرا این همه گردشگر و طبیعت‌گرد برای رسیدن به این روستا لحظه‌شماری می‌کنند؟

روستای وردیج که به دلیل وجود دامنه ارواح سنگی به شهر ارواح سنگی هم شهرت دارد، منطقه‌ای ییلاقی محسوب می‌شود. این روستا از دیرباز مأمن طبیعت‌گردان و کوهنوردان تهرانی بوده است. قدمت سنگ‌ها و صخره‌های اطراف این روستا به میلیون‌ها سال پیش می‌رسد. کسی چه می‌داند؟ شاید میلیون‌ها سال‌پیش در اینجا قلعه‌ای طبیعی وجود داشته است و امروزه ما تنها صخره‌ها و بقایای آن را می‌بینیم. در این روستا حدود ۴۰ خانواده زندگی می‌کنند. با این حال، این آمار همیشگی نیست چون در زمستان‌های سرد، بیشتر اهالی وردیج را ترک می‌کنند و تنها ۱۵ خانوار در این روستا باقی می‌مانند.

دیدنی های وردیج

دامنه ارواح سنگی (عکس: مصطفی مقدم)

وردیج رودها و آبشارهای خروشانی دارد که آب باغ‌هایش را تأمین می‌کنند. اگر در فصل‌های سبز سال به این منطقه ییلاقی سفر کنید، با درختان زردآلو، توت، شاتوت، آلو و گیلاسی روبه‌رو می‌شوید که سایه‌های دلنشینی دارند. چند جاذبه طبیعی در این روستا و اطراف آن باعث شده است تا طبیعت‌گردان مخصوصا طبیعت‌گردان تهران، علاوه بر کن و سولقان اینجا را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند.

۱- دامنه ارواح سنگی

در اطراف وردیج صخره‌ها و سنگ‌های عجیبی قرار گرفته است که به موجودات و جانوران افسانه‌ها شباهت دارند. این صخره‌های وهم‌آلود را دامنه ارواح سنگی یا آدمک حاجیان می‌نامند. درباره علت ایجاد این صخره‌ها نظرات مختلفی وجود دارد. برخی از مردم محلی می‌گویند این صخره‌ها روزگاری انسان‌های ناسپاسی بوده‌اند که به سنگ تبدیل شده‌اند. برخی هم معتقدند که این صخره‌ها بقایای قلعه‌ای بزرگ و مستحکم‌ هستند که امروز تنها بخشی از آن همه شکوه و جلال باقی مانده است. با این حال، دانشمندان معتقدند که ارواح سنگی یکی از نتایج فرسایش آب و باد در این منطقه به شمار می‌رود.

این ارواح سنگی نتیجه ناسپاسی آدمیان باشند یا طبیعت آنها را خلق کرده باشد، فرقی نمی‌کند؛ در هر صورت، تماشای منظره‌ای به این زیبایی باعث می‌شود تا هر سال بسیاری از گردشگران راهی وردیج شوند. این صخره‌ها تا مرکز روستا یک کیلومتر فاصله دارند و برای رسیدن به آنها به ۱۳ دقیقه پیاده‌روی یا ۳ دقیقه رانندگی نیاز است.

۲- آبشار لتمال

هفت کیلومتر پایین‌تر از روستای وردیج آبشاری از میان تخته سنگ‌ها جاری شده است که به آبشار لتمال شهرت دارد. لت به معنای سنگ است. این اسم را مردم محلی روی این آبشار گذاشته‌اند. علت این نامگذاری هم به سنگ‌های سختی مربوط می‌شود که در اطراف آبشار قرار گرفته‌اند. اگر از دور به این آبشار نگاه کنید، آب‌های خروشانی را خواهید دید که با شکوه هرچه تمام‌تر از بالای صخره‌ها به پایین سرازیر شده‌اند. آب‌وهوای اطراف این آبشار باعث شده است تا گردشگران از آن به عنوان پناهگاهی برای فرار از گرما بهره ببرند.

آبشار

آبشار لتمال

دیدنی‌های نزدیک به وردیج

اطراف این روستای زیبا جاهای دیدنی بسیاری وجود دارد که سفر به هر کدام تجربه‌ای هیجان‌انگیز و به یاد ماندنی است. مهم‌ترین دیدنی‌های اطراف روستای وردیج عبارت‌اند از:

  • روستای واریش: اگر راهی وردیج شده‌اید، باید حتما از روستای واریش هم دیدن کنید. نام این دو روستا همیشه در کنار یکدیگر می‌آید. این روستا در ۳.۸ کیلومتری شمال غربی وردیج قرار گرفته است. چشمه‌های جوشان و آب‌وهوای دلچسب واریش باعث شده است تا گردشگران پس از بازدید از وردیج ۹ دقیقه رانندگی کنند و خود را به این منطقه ییلاقی برسانند. اینجا با جاده چالوس ۴۵ دقیقه بیشتر فاصله ندارد.
  • ارتفاعات پهنه حصار: باید از وردیج ۶۹.۵ کیلومتر به سمت شمال و ارتفاعات کن پیش بروید تا قله پهنه حصار را ببینید. این قله همیشه پوشیده از برف، یکی از مقاصد پرطرفدار کوهنوردی است. اگر آلبوم عکس یک کوهنورد حرفه‌ای را مشاهده کنید حتما در آن تصویری از فتح این قله خواهید دید. در آخر هر هفته بسیاری از کوهنوردان و طبیعت‌گردان عازم پهنه حصار می‌شوند. بسیاری از آنها از ارتفاعات پهنه حصار، گندم چال، پشته بند و چشمه شاهی به تماشای طبیعت بکر و دست‌ نخورده روستا می‌نشینند. بنابراین، اگر می‌خواهید زیبایی‌های این روستا را از بالا به نظاره بنشینید باید راهی این قله یا ارتفاعات اطراف آن بشوید. برای این کار به یک ساعت و ۴۴ دقیقه زمان نیاز دارید.
  • امامزاده بی‌بی زرین قمر: در نزدیکی روستای واریش در ارتفاعات، امامزاده‌ای قرار گرفته که پناهگاه کوهنوردان است. اهالی این منطقه می‌گویند زمانی خواهران امام رضا (ع)، بدرالنساء و زرین قمر از شر حاکمان به این ارتفاعات پناه آورده‌اند. آنها در میان صخره‌های سخت «یا کوه» می‌گویند. ناگهان صخره‌ها شکافته می‌شوند تا این دو خواهر در میان آنها پناه بگیرند. این امامزاده دو اتاق دارد که یکی از آنها مقبره منسوب به بی‌بی زرین قمر را در خود جای داده است. اتاق دیگر هم امکاناتی دارد و کوهنوردان در مسیر خود در آنجا توقف و استراحت می‌کنند. این امامزاده در ۷۰.۲ کیلومتری روستا قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید یک ساعت و ۴۴ دقیقه به سمت شمال رانندگی کنید.
  • جاده مسیح الله دین محمد: بالای روستای واریش جاده‌ای پرپیچ‌وخم ساخته شده است که یکی از مسیرهای مورد علاقه کوهنوردان پهنه حصار به شمار می‌رود. این جاده به نام مسیح الله دین محمد، یکی از خلبان‌های نام‌آور ایرانی، نامگذاری شده است. اگر به کوهنوردی علاقه دارید اما توانایی جسمانی لازم برای این کار را ندارید، می‌توانید راهی این جاده پرشیب و فراز شوید.

مناظر تماشایی و چشم‌نواز اطراف این روستا کم نیستند. به هر نقطه از این منطقه که پا بگذارید با طبیعت بکر و شگفت‌انگیزی روبه‌رو می‌شوید.

چه زمانی به وردیج سفر کنیم؟

برای سفر به این منطقه باید بهترین زمان از سال را انتخاب کنید. از آنجایی که این روستا در منطقه‌ای کوهستانی قرار گرفته است، در بیشتر روزهای سال آب‌وهوای مطبوعی دارد. با این حال، زمستان‌های این روستا به اندازه‌ای سرد و یخبندان است که بیشتر اهالی آنجا را ترک می‌کنند. پس بهتر است فکر سفر زمستانی به وردیج را از سر دور کنید. به جای آن اوایل بهار تا اواسط پاییز به این منطقه ییلاقی بروید.

بهار این روستا با منظره شکوفه درختانی همراه است که تازه از خواب زمستانی بیدار شده‌اند. چشمه‌ها و رودها هم پس از بارش‌های طولانی زمستانی پرآب و دیدنی می‌شوند. در تابستان‌ها هم می‌توانید در سایه درختان این روستا از خنکی هوا لذت ببرید. این سایه‌های تابستانی در پاییز جای خود را به برگ‌های رنگارنگ می‌دهند. در این فصل از سال اگر با لباس مناسب و گرم راهی این منطقه شوید، می‌توانید از طبیعت هزار رنگ منطقه لذت ببرید.

روستای وردیج

روستای وردیج (عکس: نازنین عبدی)

اقامت در سفر به وردیج

اجاره ویلا در وردیج کار چندان راحتی نیست. این منطقه اقامتگاه بومگردی یا جایی برای اقامت مسافران ندارد. به همین دلیل در سفر به این روستا برای اقامت می‌توانید یکی از دو راه زیر را در پیش بگیرید.

  • سفری کوتاه به وردیج داشته باشید. برای این کار باید صبح بسیار زود از تهران حرکت کنید و چند ساعتی را در روستا به گشت‌وگذار مشغول شوید. در انتهای روز هم باید به تهران بازگردید تا در یکی از هتل‌ های تهران اقامت کنید.
  • کمپ بزنید. راه بعدی این است که با تجهیزات کمپینگ مثل چادر مسافرتی، زیرانداز و پتو عازم این روستا شوید. با تاریک شدن هوا در طبیعت روستا و اطراف آن چادر بزنید و شبی را به تماشای ستارگان دره وردیج مشغول شوید.

این روستا یکی از دیدنی‌های اطراف پایتخت به شمار می‌رود. بسیاری از مردم، کن و سولقان را می‌شناسند و با طبیعت وردیج آشنایی کمتری دارند. مردم این روستا در طول تاریخ تلاش کرده‌اند تا طبیعت آسیبی نبیند. علت این همه زیبایی و بکر ماندن طبیعت این روستا هم همین است. پس شما هم اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، باید در حفظ طبیعت آنجا کوشا باشید.

این روستا مردم خونگرم و سخت‌کوشی دارد که زندگی خود را از راه کشاورزی و دامداری می‌گذرانند و طبیعت زیبا موهبتی برای آنهاست. اگر در تابستان راهی وردیج شوید، با تماشای میوه‌های خوشمزه‌ای که برای فروش گذاشته‌اند، متوجه دلیل حساسیت مردم در حفظ طبیعت خواهید شد. مردم این منطقه از محصولات کشاورزی لواشک و میوه خشک درست می‌کنند. لبنیات تازه دامی هم دسترنج همین مردم است. پس اگر به این روستا سفر کردید، حتما این محصولات را هم خریداری کرده و از این راه به رونق اقتصاد مردم وردیج نیز کمک کنید.

آیا شما تا به حال به این منطقه سفر کرده‌اید؟ اگر چنین است، لطفا تجربیات سفر خود را با ما و سایر همراهان رادار۳۶۱ به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.